Vali Yavuz TSO’nun Meclis Toplantısına Katıldı

Vali Yavuz TSO’nun Meclis Toplantısına Katıldı

Yayın: 04.04.2024 11:32
Paylaş:
A+ A-

Karabük Valisi  Mustafa Yavuz, Karabük Demir Çelik Fabrikalarının Temellerinin Atılması ve Karabük’ün Kuruluşunun 87. Yıl Dönümü Özel Gündemiyle Toplanan Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantısına Katıldı.

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen oturumda konuşan Karabük Valisi  Mustafa Yavuz; 3 Nisan 1937’de demirin ve çeliğin gücüyle yükselen Karabük’ün; Türkiye’nin ilk ağır sanayi hamlesi olan KARDEMİR fabrika bacalarında yankı bulduğunu ifade etti. ”Karabük’ün kurtuluşunu değil kuruluşunu kutlayan önemli bir şehir olduğunu vurgulayan Valimiz, genç Cumhuriyetin en önemli sanayi şehri olmanın yanı sıra; kentimizin kadim bir tarihin ve köklü bir kültürün de temsilcisi olduğunu söyledi.

Valimiz Mustafa Yavuz, Karabük’ün kültürel mirasını koruyarak gelecek nesillere aktarma sorumluluğunu üstlenenler olarak, sanayi, kültür, sanat ve turizm alanlarında birlik ve beraberlik içinde ilerlemeyi hedeflediklerini belirtti.

Konuşmasının sonunda, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu şehrin doğuşunda emeği geçen tüm devlet büyüklerini yâd eden Vali Mustafa Yavuz’a; Karabük Milletvekili Durmuş Ali Keskinkılıç ve Cevdet Akay, Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya, Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir, Karabük Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Elif Çepni, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Çapraz, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Adnan Çebi ile Meclis Üyeleri eşlik etti.(Sadık Arslan)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Stellantis, Archer’a güvenini stratejik hisse payını artırarak gösteriyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.04.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile stratejik ortağı olduğu Archer'ın 8,3 milyon hisselik açık piyasa satın alımını tamamladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Stellantis, ulaşımın her alanına yatırım yapmaya devam ediyor. Bir yanda yenilikçi teknolojilerle binek ve hafif ticari araçlarını otomotivin geleceğine hazırlayan Stellantis, diğer taraftan da alternatif mobilite çözümlerine yatırım yapıyor.

Bu kapsamda şirket, şehir içinde dikey şekilde kalkış ve iniş yapabilen elektrikli uçak (eVTOL) geliştiricisi Archer Aviation Inc. ile iş birliğinin kapsamını genişletiyor.

Stellantis, 2025 yılından itibaren pazara sunulması planlanan eVTOL projesine ne kadar güvendiğini gözler önüne seriyor.

Stellantis, Ocak 2023'te Archer'ın Midnight uçak modelinin sözleşmeli olarak seri üretimini hedeflediğini açıkladı.

Archer'ın Gürcistan'daki yüksek hacimli üretim tesisinin ilk aşamasının inşaatı bu yılın sonuna doğru tamamlanacak şekilde hızla devam ediyor. Projenin ilk aşaması, yılda 650 adede kadar uçağın üretimini desteklemek üzere tasarlandı.

Stellantis, 2020 yılından bu yana çeşitli işbirliği girişimleri ile Archer’ın stratejik ortağı ve 2021 yılından bu yana da yatırımcısı konumunda.

Archer, bu süre boyunca eVTOL uçağını tasarlama, geliştirme ve ticarileştirme noktasında Stellantis'in köklü üretim, tedarik zinciri ve tasarım uzmanlığından yararlanmaya devam edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Stellantis Üst Yöneticisi (CEO) Carlos Tavares, “Archer, havacılığın elektrikliye geçişinde öncü olarak kendini kanıtladı ve birlikte bir sonraki ulaşım devrimini başlatabileceğimize inanıyoruz. Stellantis'in son hamlesi, Archer'ın ekibine olan güvenimizin ve ortaklığımız sayesinde ilk elden gördüğümüz ilerlemenin bir göstergesi.” ifadelerini kullandı.

Archer Kurucu ve Üst Yöneticisi (CEO) Adam Goldstein, dünyanın gökyüzü ulaşım şeklini değiştirmenin eşiğinde olduklarını belirterek, “Archer ve Stellantis olarak, kentsel ulaşımı yeniden tanımlamak, dünya şehirlerine ve hissedarlarımıza muazzam bir katma değer sunmak ve karşılaşabileceğimiz fırsatları değerlendirebilmek için birlikte çalışıyoruz.” yorumunu yaptı.