Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Yapılan Baskıyı Kınıyor, Son Bulmasını İstiyorum

Yayın: 14.01.2016 13:49
Paylaş:
A+ A-

Kamu-Sen konfederasyonuna b.ağlı Türk Sağlık-Sen Karabük şube başkanı Nusret Hacısüleymanoğlu yazılı bir açıklama yaparak,”üyelerimize ve sendikasız memurlara ve diğer sendika üyelerine yapılan baskıyı kınıyor ve bir an önce son bulması için yetkililere çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Hacısüleymanoğlu konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede,”Kamu sendikaları; insan haklarına demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlı kalarak, demokratik esaslar çerçevesinde kamu görevlilerinin ortak ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek, dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamak amacıyla kurulmuş sivil toplum örgütleridir. Ülkemizde bu sendikalar KAMU-SEN, KESK ve MEMUR-SEN konfederasyonları altında faaliyet göstermektedir.

Kamu personelinin istediği sendikaya üye olması yasalarla güvence altına alınmıştır. Şöyle ki TCK’nın 118. Maddesinde; Madde 118: (1) Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Hükmü yer almaktadır. Ancak son günlerde üyelerimizden gelen talep ve şikayetler değerlendirildiğinde Memur-Sen haricindeki diğer sendikal kuruluşlara üye olmak adeta suç sayılmaktadır.

Karabük Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde sendikasız olmak ya da Memur-Sen haricindeki bir sendikaya üye olmak neredeyse suç haline gelmiştir. Adı geçen kurumda -özellikle son üç yılda- Memur-Sen’e üye olmaları için “geçmişte Memur-Sen yöneticiliği yapmış İl Müdürü tarafından” psikolojik baskı yapıldığı duyumları alınmıştır. İspatı olmayan bu duyumların gerçekliği konusunda ilgili amirlerin yapacağı inceleme konuya açıklık getirecektir. İspatı mümkün olan konular ise maalesef daha vahimdir. Adı geçen kurumda 8 kişi gibi az sayıda üyemiz olmasına rağmen, sadece 2015 yılında üyelerimize 6 ayrı ceza verilmiş, iki kişi de usule aykırı şekilde farklı yerlere tayin edilmiştir. Sendikamızın mücadelesi sonucu iki üyemizin birer cezası İl Disiplin Kurulu tarafından, İki üyemizin ise üç cezası Bölge İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Kurumda yapılan inceleme ve soruşturmalar incelendiğinde herhangi bir Memur-Sen üyesi hiçbir şekilde soruşturma dahi geçirmemiştir. Memur-Sen’den istifa eden personel, farklı yere tayin edilerek cezalandırılmıştır.

KAMU-SEN konfederasyonuna bağlı faaliyet yürüten Türk Sağlık-Sen olarak üyelerimize ve sendikasız memurlara ve “diğer” sendika üyelerine yapılan bu baskıyı kınıyor ve bir an önce son bulması için yetkilere çağrıda bulunuyoruz”sözlerine yer verdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Honda’nın yeni hibrit SUV modeli ZR-V, Türkiye’de satışa çıkıyor

Yayın: 23.09.2023 12:48
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İZMİR (AA) – Hibrit eser gamını büyüten Honda, büsbütün yeni ZR-V modelini Avrupa pazarı ile eş vakitli olarak Türkiye'de de 25 Eylül'de satışa sunacak.

Honda’nın yeni hibrit modeli ZR-V e:HEV’nin basın tanıtım toplantısı İzmir’de gerçekleştirildi. Toplantıda verilen bilgiye nazaran, yeni ZR-V e:HEV, Advance donanım paketi ve kırmızı ve beyaz renk seçenekleriyle 25 Eylül'de 2 milyon 625 bin TL satış fiyatıyla Türkiye’de satışa çıkacak.

-“Tüketici beklentilerini ve gelişen teknolojileri yakından takip ediyoruz”

Honda Türkiye Lideri Satoru Yamada, toplantıda yaptığı konuşmada, Honda Türkiye'nin SUV gövde tipinde eser gamını genişlettiğini söyledi.

Yamada, “Türkiye’de şu an yükselen trend olan SUV modellerinde 3 farklı eser ile farklı gereksinimlere yönelik seçenek sunabiliyoruz. Ayrıyeten elektrifikasyon stratejimiz kapsamında hibrit model sayımızı artırmaya da devam ediyoruz. Yeni hibrit modelimiz olan ZR-V, uzun yıllardır Honda mühendislerinin geliştirdiği motor teknolojisinin en aktüel versiyonu.” sözlerini kullandı.

Türkiye'de birinci hibrit aracı satışa sunan markanın Honda olduğunu anımsatan Satoru Yamada, “Tüketici beklentilerini ve gelişen teknolojileri yakından takip ediyoruz. Bu kapsamda da en verimli hibrit teknolojisini sunma maksadını taşıyoruz. En yeterlisi olduğuna inandığımızda tüketici karşısına çıkardığımız Honda hibrit teknolojisini temsil eden, e:HEV logolu eserlerimiz Jazz ve HR-V’den sonra ZR-V’nin de sürüş dinamikleri, keyifli seyahat hissi ve yakıt iktisadı ile segmentinde fark yaratacağına inanıyoruz. ZR-V, şu an SUV ailemizde bulunan HR-V ve CR-V’nin tam ortasında konumlanıyor.” diye konuştu.

Honda'nın “2050 yılı sıfır karbon hedefi” kapsamında çalışmalarına süratle devam ettiklerini de belirten Honda Türkiye Lideri Satoru Yamada, Türkiye’de şu an e:HEV modellerle sürat kazanan bu maksat kapsamında daha çevreci ve tüketici beklentilerini karşılayan modellerle eser gamını büyüteceklerini kelamlarına ekledi.

– Honda hibrit teknolojisinin en şimdiki temsilcisi ZR-V e:HEV

Öte yandan toplantıda aktarılan bilgilere nazaran, ZR-V e:HEV’de yüzde 100 hibrit sistemini besleyen 2.0 litre akaryakıtlı motor bulunuyor. ZR-V e:HEV, Honda SENSING güvenlik ve sürüş dayanak sistemi ile hem faal hem de pasif güvenlikte yüksek standartlar sunuyor. Seyahat konforunda ise göz hizası gösterge paneli (Head Up Display), ısıtmalı direksiyon, ısıtmalı ön ve art koltukların yanı sıra BOSE iş birliği ile geliştirilen 12 hoparlör özellikleri öne çıkarken, şık tasarımı da modeli sınıfında farklı bir noktaya taşıyor.

Şık tasarımı, güçlü performansı ve sürüş dinamiklerini yüksek konforla birleştiren Honda ZR-V e:HEV, D-SUV segmentinde yer alacak. Sportif bir karaktere sahip olan ZR-V e:HEV’in gövde dizaynında şık ve yalın görünüm dikkati çekiyor. Gereç kalitesi ile öne çıkan iç tasarım ve modelin kompakt boyutları kullanıcıya ferah, pratik ve konforlu bir alan sunuyor.

Yeni Honda ZR-V, iç yer dizaynında kullanılan üst seviye kalitedeki malzemeler ve genişliği ile sınıfındaki en konforlu modellerden biri olarak öne çıkıyor.

– Elektrik motoru, 184 PS/135 kW güç ve 315 Nm tork üretiyor

Honda mühendislerinin uzun yıllardır geliştirmeyi sürdürdüğü hibrit teknolojisi her modelde gücünü ve verimliliğini artırmaya devam ediyor. Yenilenen hibrit güç-aktarma sistemi, 2.0 litre dört silindirli direkt enjeksiyonlu “Atkinson” çevrimli akaryakıtlı motor, iki kompakt güçlü elektrik motoru ve yüksek güç yoğunluğuna sahip lityum iyon bataryadan oluşuyor. Elektrik motoru, 184 PS/135 kW güç ve 315 Nm tork üretirken, yeni ZR-V e:HEV, 0-100 km/s hızlanmasını 8 saniyede tamamlayarak sınıfında öne çıkıyor. Çevik motor performansına ve kısa hızlanma mühletine karşın ZR-V, 132 g/km (WLTP) karbondioksit emisyon kıymeti ve 5.8 lt/100km (WLTP) birleşik yakıt tüketim kıymetiyle üstün bir verimlilik de sunuyor.