Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı’dan Açıklamalar

Yayın: 10.04.2022 16:08
Paylaş:
A+ A-

İki dönem AK Parti Belediye Başkanlığı yapan ve son yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisinden belediye başkanı olarak seçilen Yenice Belediye Bakanı Zeki Çaylı “ Ömrümün sonuna kadar Milliyetçi Hareket Partisine sadakatle bağlı kalacağım” dedi

 

Yenice Belediye Başkanı Zeki Ç aylı Belediye Başkanı yaptığı açıklamada “ Milliyetçi Hareket Partimizin vereceği her türlü göreve hazır olduğunu söyledi.

Genel seçimlerde milletvekili adayı olma gibi bir niyetinin asla olmadığını dile getiren Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, partisi tarafından gösterilen adaylara da sonuna kadar destek olacağını açıkladı.

Yenice Belediye Bakanı Zeki Çaylı yaptığı açıklamada  “ Değerli dostlarım, ömrümün sonuna kadar Milliyetçi Hareket Partisine sadakatle bağlı kalacağımı gururla açıklamak istiyorum. Partimin vereceği her türlü görevi yapmaya hazırım. Milletvekili adayı olmak gibi bir niyetim asla bulunmamaktadır. Partimin göstereceği aday kardeşlerimizi sonuna kadar destekleyip sahada olacağım. Yapacakları seçim çalışmalarına katkı sağlayacağım.

Bunun dışında da önümüzdeki süreçte partim bana ne görev verirse bunu da hazır olduğumun bilinmesini isterim. Biz partimizin neferi olmayı sürdüreceğiz.

Ülkemizin zorlu bir süreçten geçtiği bir ortamda kişilerin şahsi hesaplar içinde olması üzücüdür. Pandemi koşullarından dolayı da her kurum ve kuruluşun zor bir süreç yaşadığı da herkesin malumudur. Devletimiz , bu süreçte pandemi üzerine yoğunlaşmıştır. Bu nedenle bize gelen paylarda beklenen artışlar olmamıştır. Bazı büyük yatırımlar konusunda erteleme yapma durumunuz hasıl olmuştur.

Şu anda devletimizin ilgili bakanlıklarında onay bekleyen çalışmalarımız bulunmaktadır.

Bir kez daha ifade ediyorum . Son nefesime kadar MHP çatısı altında kalacağım ve görevden kaçmayacağım.  Bazı malum çevrelerin bizim ismimizden her zaman rahatsız oldukları zaten bilinen bir hadisedir. Bunları hiçbir zaman ciddiye almadık, almayacağız. Yenice’mizin kadirşinas insanları dün en doğru kararı verdiği gibi önümüzdeki seçimlerde de verecektir. Seçimler, masada değil, halkın arasında kazanılır“ dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”