Yılmaz “ Kardemir’de en büyük eksiklik eleman eksikliği”

 Yılmaz “ Kardemir’de  en büyük eksiklik eleman eksikliği”

Yayın: 13.09.2023 15:20 |Güncelleme: 27.12.2023 16:41
Paylaş:
A+ A-

Özçelik-İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Kenan Yılmaz, sendika olarak yapmış oldukları çalışmaları Birlik Medya’nın Gün ortası programında açıkladı. Başkan Yılmaz, 2 yıllık görev sürecinde Genel Başkan Yunus Değirmenci liderliğinde başarılı işlere imza attıklarını söyledi

Özçelik-İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Kenan Yılmaz, Kardemir’de en büyük eksikliğin eleman eksikliği olduğunu söyledi. 300 yeni işçinin önümüzdeki günlerde iş başı yapacağını ve yıl sonuna kadar 300 kişinin daha alınacağını belirten Başkan Yılmaz “Keşke daha fazla işçi alınsa bu rakam 600 değil bin sayısına çıksa” dedi

2 yıllık şube başkanlığı dönemini ve sendika olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Özçelik-İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Kenan Yılmaz, en son Kardemir işçilerine 3 bin TL fark kazandırdıklarını ve tarihinde bir ilke imza attıklarını belirterek “ “Ülkemizde hepimizin bildiği gibi yüksek enflasyonla birlikte mücadele ediyoruz. Son yirmi yılın sendikacılık anlamında en kötü dönemine rastladık. Çalışanlarımızın hak ve menfaatlerini korumak için mücadele ediyoruz. İlk altı ayında yüzde 53, Temmuz ayında yani ikinci altı ayda 19,77 oranında enflasyon artışında olacaktı. Ülkenin genel tablosu karşısında Kardemir, Kardökmak ve Karçel işçilerimize seyyanen 3 bin TL ücret zam almış olduk. Kardemir’de yüzde 36’lara, Kardökmak ve Karçel’de yüzde 42,5’lara varan ücret artışını sağladık. İlk defa toplu sözleşme dışında seyyanen ücret artışı sağladık.”

KARDEMİR İŞÇİSİ MEMNUN

Başkan Yılmaz: “Ücret artışından işçimiz memnun. Haddehanelerde de birinci ve ikinci yıl olarak artış yapılmıştı. Genel Başkanımız liderliğinde yüzde 34’lük bir ücret artışı oldu. İşveren haddeci temsilcilerine teşekkür ediyorum. Karabük şubemize bağlı 4 işyeri sendikalıydı. Kardemir, Kardökmak, Karçel ve Mescier olmak üzere. Biz göreve başladıktan sonra sendika ve örgütlenme süreci başlattık. Toplamda 10 tane iş yeri sağladık. Bunların 7’sinde toplu sözleşmemizi imzaladık. 3’nde yetkiye itirazdan dolayı mahkeme sürecimiz devam ediyor. İki yıl önce toplu sözleşme imzaladığımız hadde işçilerinin kazancı sosyal hakları hariç, yüzde 178 oranındadır. Metal sektöründe çalışan arkadaşlarımıza kazanç sağlamış olduk.

HADDEHANE İŞÇİ SAYISI ARTTI

Yılmaz: “Sendikalaşma arttıkça, haddehanelerde çalışmak isteyen işçi sayısı da arttı. Başvurular geliyor. Artık haddehaneler denetleniyor. Yemekhanesinden, aldıkları ikramiyelere kadar takip ediyoruz. Daha güvenli ve temiz bir ortamda olduğu için taleplerde arttı.”

Göreve başladığı zamandan itibaren neler yaptığına değindi: “Fabrikalarımızı her zaman ziyaret etti. Düğünde cenazede her zaman işçilerimizin yanında olduk. 1.600 arkadaşımız yıpranmadan faydalandı. Hala devam ediyor. Biz bir kademe mücadelesi başlattık. Yaklaşık 1000 arkadaşımızı bundan yararlandırdık. Toplu iş sözleşmemizin dönemin en iyi sözleşmesi olarak tarihe geçmiştir. Uzun zamandır Karabük’te emekliliği hak etmiş, emekli olmuş arkadaşlarımızın çocuklarını babalarının yerine eğitimine bakılmaksızın yararlanılacak. Kız çocuğu alımı sınırlı. Mühendis ise değerlendirebilecek. Ya da işletme gibi mezuniyeti varsa ofiste bir alım varsa değerlendirebilir. Erkek çocukları işe başlayacak. Bu sendikanın başarısıdır. Babası Kardemir’de çalışan bir çocuk üç vardiyada çalışma sistemine alışıktır. İşçi kültürüne dayalı ve çalışanların baba kontenjanından yararlanması sağlanmıştır. Bu büyük bir başarıdır. Genel başkanıma da teşekkür ederim”

 EN BÜYÜK EKSİKLİK ELEMAN EKSİKLİĞİ

 Kardemir’de en büyük sıkıntının eleman eksikliği olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz “300 işçi, mülakat oldu. İsimler belli oldu ve iki hafta içinde bu arkadaşlar iş başı yapacaktır. Kardemir’in en büyük eksikliği eleman eksiğidir. Yıllık izin kullanmadan 8/8 çalışılıyor. Kardemir, işçi sayısının 600 işçi sayısının yeterli olmadığını en az 1.000 işçi kardeşimize ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni dönemin hayırlı olacağına inanıyorum. Yeni Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir Beyefendinin başarılı olacağını düşünüyorum.”

ESKİ ÇIRAKLIK OKULU, KARDEMİR İŞÇİSİ OLACAK

“İş güvenliği ve sağlığı konusunda sıfır hata yapmak istiyoruz. İş kazası olmasın. İşçilerimiz çok dikkatli olmalı. Önce can güvenliği sonra iş geliyor. Tespit ettiğimiz eksiklikleri belirleyip, yönetimle paylaşacağız. Bu konu Kardemir ve sendikamız için çok önemlidir. Bu dönem metal-iş işçileri ve Karabüklüler için çok daha iyi olacağı düşüncesindeyim. Sendikacı-işçi ayrımımız yok, hep birlikteyiz. Herhangi bir huzursuzluğumuz yok. 200 çalışan çocuklarının ismi belirlendi. Bunlar babalarının emekliliği ile çocuklarının fabrikaya kazandırılmasını sağladı. İkincisi de eleman eksikliğinin tamamlanmasıdır. Bununla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl lisede 30 öğrenci eski çıraklık okulunda kendi işçilerini yetiştirmiş oluyor.”

ANKARA’DA BİR MİSAFİRHANE YAPILIYOR

“Türkiye’de sendika olarak büyümeye devam eden, işçilerimize hizmet konusunda en iyisini yapmak istiyoruz. Örneğin Ankara’da bir misafir evimiz vardı. Genel merkez binamızı yıkarak, misafirhane yapımı başladı. Ekim ayında açılışı yapılacak. Ailelerle beraber haftalık süren eğitim programları yapılıyor. Burada hem tatil ortamı doğuyor, hem de kaliteli bir misafirhane de kalacaklar.”

YKS’DE İLK YÜZ BİN’E GİRENE BURS

“Toplamda 5 bin çalışan olan bir sendikayız. Karabük’te üniversite sınavlarına girip, ilk yüzbin içerisinde yer alan öğrencilerimize sendikamız, her yıl belirlenen bir oranda burs veriyor. İlan ediyoruz. Belgeleri genel merkezimize veriyoruz. Okul sürecinde 8 ay burs ödeniyor.”

BANKA PROMOSYONU

“Kardemir işçisi 5 bankadan maaş alıyor. Bankalardan çeşitli rakamlar alındı. Bizi çok memnun etmedi. Bankaların teklif ettiği rakamlar bize iyi gelmedi. Devam eden anlaşmadan bir de cayma bedeli olacaktı. Seneye inşallah daha tatmin edici bir promosyon anlaşması yapacağız. Anlaşma dolar dolmaz biz de hakkımızı arayacağız. 2024 yılı başında iyi bir promosyon anlaşması yaparız.” dedi. (Esra Oğuzkağan Özkan)

Yorumlar

  1. Adi yok

    Banka promosyonunda elle tutulur gözle gorulur bir miktar olmazsa birakin bu işi, 40 lira maas alipda 20 lira promosyon almazsiniz umarim.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

INVAMED Başkanı Dinç’ten 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı

Anadolu Ajansı
Yayın: 20.05.2024 08:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – INVAMED Başkanı Raşit Dinç, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Dinç, mesajında, INVAMED ailesi olarak, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı minnet, gurur ve geleceğe olan inançlarıyla kutladıklarını belirtti.

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 105 yıl önce, milletin birliği, beraberliği ve bağımsızlığı uğruna vereceği mücadeleyi başlatmak için Samsun'a çıktığını aktaran Dinç, “INVAMED olarak, Atatürk'ün, 'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.' sözünü parola alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dinç, o günlerde memleketin her bölgesinin işgal altında olduğunu belirterek, mesajında şunları kaydetti:

“Milleti ayağa kaldırmak ve sömürgecileri topraklarımızdan kovmak için Samsun gemisine binenlerin büyük bir cesareti, kararlılığı ve inancı vardı. Samsun'da işaret fişeğini yakarak başlayan, İzmir'de düşmanı denize dökmeye ve oradan da Cumhuriyet'in ilanına kadar giden uzun yol bizlere anlamlı bir miras bırakmıştır. Bugün 19 Mayıs'ın 105. yılında INVAMED ailesi olarak bu inanç ve kararlılık ile ülkemiz için çalışıyoruz.

'Üreten Bir Gelecek' vizyonuyla sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı olan bilim, teknoloji ve inovasyona sağlık için yatırım yaparak, Türkiye'yi daha müreffeh yarınlara taşıma kararlılığı içindeyiz. Dün Samsun'a adım atılırken bilim yol gösteriyordu. Bugün de yolumuzu bilim aydınlatıyor. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 105. yıl dönümünü kutlar, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Cumhuriyetimiz uğruna mücadele eden herkesi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.”