Zafer Partisi Genel Başkanı’ndan KBÜ ile ilgili açıklama

Zafer Partisi Genel Başkanı’ndan KBÜ ile ilgili açıklama

Yayın: 24.03.2024 13:38
Paylaş:
A+ A-

Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr.Ümit Özdağ birkaç gündür ülke geleninde konuşulan Karabük Üniversitesi ile ilgili açıklamayı X hesabından yapıtı. Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ yaptığı açıklamada “Türkiye Karabük Üniversitesi’nde yaşanan olaylar ile çalkalanıyor. Bu üniversitede aşırı bir yabancı öğrenci yoğunlaşması var.

Suriyeli öğrencilere yapılan yardımların Türk öğrencilere yapılmadığını öğretim üyelerinden duymuştum.

Karabük üniversitesi öğretim kadrosunda cemaatçi öğretim üyelerinin sayısının çok fazla olduğu ifade ediliyor. Yüksek lisans sınavlarında konu ile ilgisiz dini içerikli sorular sorulduğunu dinlemiştim.

Hak Yol’cu olduğu ifade edilen Karabük Üniversitesi eski Rektörü Refik Polat’ın Üniversiteyi Afrikalı öğrencilere özellikle de Çadlı öğrencilere açtığı ileri sürülüyor. Prof. Dr. Polat ifadesi ile “Bizim 5 bin Afrikalı öğrencimiz var. Karabük’ü Afrika’ya, Afrika’yı da Karabük’e taşıyacaklar.”

Yine Karabük Üniversitesi öğretim üyeleri rektörün amacının Türkiye’nin Çad büyükelçisi olmak olduğunu ancak bunu başaramadığını ifade ediyorlar. Öte yandan Karabük Üniversitesine gelen Afrikalı öğrencilerin zührevi hastalıkları ve AIDS taşıdığı öğrenciler arasında konuşuluyor. Sosyal medya bu konuda bilgiler ile adeta sarsılıyor.

Yabancı öğrencilerin büyük bir bölümün belirli miktarlarda kayıtlara girmeyen paralar ödeyerek üniversiteye kayıt yaptırdığı iddiaları yaygın.

Afrikalıların çete oluşturdukları ve istemeyen Afrikalı öğrencileri bile fuhuşa sürükledikleri ifade ediliyor.

Nitekim Geçtiğimiz yıl ölümü ile gündeme gelen Gabon’lu 17 yaşındaki üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’yı erkeklere pazarlamak isteyenler de kendi ülkelerinin vatandaşları.

Artık olayların kontrol dışına çıktığı anlaşılıyor. Hem Devlet Denetleme Kurulu hem Sağlık Bakanlığı hem de savcılığın harekete geçerek kapsamlı bir soruşturma başlatması gerekiyor.

Çünkü Karabük’te gerilim ve tepki artıyor. Taraftar grupları açıklama yaptı, gençler protesto yürüyüşü düzenledi.

Öte yandan Afrika’dan Türkiye’ye öğrenci gelmeli. Karabük’teki ve Kütahya Üniversitesi’ndeki kötü örnekler, rüşvet iddiaları Afrikalı öğrencilerin Türkiye’ye gelmesini engellememeli. Çünkü bu Türkiye’nin Afrika’daki yumuşak gücü olacaktır. Ancak gelecek olanlar iyi seçilmeli, rüşvet iddiaları ortadan kaldırılmalı, başarılı öğrenciler ülkemize gelebilmeli, kapsamlı sağlık muayenesi istenmeli ve gelenlerin okulu bırakıp iş hayatına atılması engellenmelidir.”(Halil Kızılyer)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Vali Mustafa Yavuz’dan Başkan Çetinkaya’ya İade-i Ziyaret

Yayın: 18.04.2024 10:37
Paylaş:
A+ A-

Karabük Valisi Mustafa Yavuz, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi sonrasında Karabük Belediye Başkanı olarak seçilen ve ilk ziyaretini kendisine gerçekleştiren Özkan Çetinkaya’ya iade-i ziyarette bulundu.

Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya tarafından karşılanan Vali Mustafa Yavuz, Başkan Özkan Çetinkaya’ya hayırlı olsun dileklerini ileterek, çalışmalarında başarılar diledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya, nazik ziyareti ve güzel temennileri için Valimiz Mustafa Yavuz’a teşekkür etti.