Berber ve Kuaförlere Covid-19 Testi Yapıldı

 • Haberin Tarihi: 17 Mayıs 2020
 • Bu haber 850 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş

İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı: “Korona hastalığı kontrol altına alınmış durumda”

Karabük’te normalleşme süreci kapsamında tekrar faaliyete başlayan berber ve kuaförlere Covid-19 testi yapıldı.
Korona virüs tedbirleri kapsamında 21 Mart’ta kapatılan kuaför, berber ve güzellik salonları 4 gün önce yeniden hizmete başlamıştı. Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda Karabük ve ilçelerinde yeniden faaliyet gösteren berber ve kuaförlere salgını önlemek amacıyla PCR testi zorunlu hale getirildi. Karabük Belediyesi Nikah ve Konferans Salonu’nda Berberler ve Kuaförler Odasına bağlı tüm üyelere İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından boğaz ve burun kürü uygulanarak test örnekleri alındı. Örnek alındığı sırada bazı berber ve kuaförlerin zor anlar yaşadığı görüldü.

“5-6 saat sonra test sonuçları açıklanacak”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, salgındaki riski azaltmak adına Hıffzıssıhha Kurulu kararları içerisinde berber ve kuaförlerden PCR testi alınmasını zorunlu hale getirdiklerini belirterek, “Bugün Karabük’teki berber ve kuaförlerimizi Covid-19 testinden geçiriyoruz. Özellikle berber ve kuaförlerin tekrar hizmete girdikten itibaren onların denetimlerini, kontrollerini yapıyoruz ve salgındaki riski azaltmak adına Hıfzıssıhha Kurulu kararları içerisinde berber ve kuaförlerimizden PCR testi alınmasını zorunlu hale getirdik. Ayrıca Hıfzıssıhha Kurulu kararınca yine berber ve kuaför arkadaşlarımızın kendilerine gelen müşterilerin tamamının isimlerini, telefonlarını, adreslerini ve onlara hizmet veren personelin isimlerini kaydedecek bir defter tutmalarını istedik. Bu kayıtla beraber herhangi bir pozitif vakaya rastlanılması halinde temasların daha kolay tespit edilmesini amaçlıyoruz. Yine bugün yapmış olduğumuz test, odaya bağlı ne kadar berber ve kuaför arkadaşımız varsa bunların tamamını testten geçiriyoruz. 5-6 saat sonra test sonuçları açıklanacak ve bu sonuçlara göre daha rahat, gönül rahatlığıyla insanlarımız hizmet almaya gidecektir” dedi.
Sarı, yapılan uygulama ile amaçlarının salgının tekrar başgöstermesini engellemek olduğunu söyledi.

“Korona hastalığı kontrol altına alınmış durumda”
Kentte korona virüs salgınını engellemek için ciddi bir gayret sarf ettiklerini ifade eden Sarı, “Şu an içinde bulunduğumuz durumda korona hastalığı tamamen kontrol altına alınmış durumda. Çok şükür vaka sayımız son derece az. Taburculuklarımız arttı. İldeki bu kontrollü durumu sürdürmek ve tamamen koronadan kurtulmayı hedefliyoruz. Bu amaçla da berber ve kuaför arkadaşların göstermiş olduğu teveccühe teşekkür ediyoruz. Sabahtan bu yana kayıtlı arkadaşların tamamına yakını testlerini verdiler” diye konuştu.
PCR testini sadece Karabük merkezde değil, tüm ilçelerde de sürdüreceklerini dile getiren Sarı, çalışmaların hızla devam ettiğini kaydetti.
Karabük Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Erol Işık ise ülkede korona virüs sürecinin başlamasından itibaren gerekli önlemleri aldıklarını ifade ederek, şunları söyledi:
“Bu süreci oda olarak başından beri takip ediyoruz. Yine bu süreçte almamız gereken önlemlerimizi aldık. Buradaki hijyenik kurallara dikkat ediyoruz. Tek kullanımlık havlular, peçeteler. Karabük halkına üyelerimizin hizmet edebilmesi için sağlık günler için ‘Evde Kal’ uyarısına uyduk, evde kaldık. Dükkanlarımıza kısıtlamalı olarak izin verildi onlara uyduk. Bugün de İl Sağlık Müdürümüz ile birlikte burada tüm üyelerimizi korona virüs testine sabit tuttuk. İnşallah bunları hep beraber atlatacağız. Karabük’te böyle bir sıkıntı görülmeyeceğini tahmin ediyorum. Çünkü bizim arkadaşlarımız alınan tüm kurallara harfiyen uydu.”

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 2 Yorum Yapıldı.

 • Avatar
  önemli degil
  17 Mayıs 2020 22:48

  berber ve kuaforlerden sadece is yeri sahibi olanlar varmis ya onlarin yaninda çalışanlar ne olacak yada musteri olarak gelenler?????

 • Avatar
  Yorumsever
  18 Mayıs 2020 11:18

  Liyakat çok önemli.Geldikleri makama hak ederek gelmediklerinden yaptıkları her şeyi yüzlerine gözlerine bulaştırıyorlar.İç İşleri Bakanlığı 65 yaş üzeri için sokağa çıkışı önce 11.00-16.00 olarak genelge yayınlıyor,bir kaç saat sonra vatandaşların (haklı olarak) o saatlerde sıcak havanın yaşlıları etkileyeceğine dair tivitlerini görünce
  düzeltip saatleri değiştiriyor.Bu genelgeyi hazırlayan bürokrat,İmzalayan Bakan da bu sıcak olayını düşünemiyor ki imzalayıp geçiyor.İş yeri berber sahibi gibi,yan koltuklarda diğer müşteri traşlarını robotlar mı yapıyorda onlara pcr testi yapmıyorlar.
  Traş işini bizzat yapacak dükkan sahibi ve ustalarını,dükkanlarını açmadan 2-3 gün önce çağırır test yaparsın çalışmalarına/çalışmamalarına karar verirsin.Liyakat olmayınca işler düzgün yürümüyor.

Bir Yorum Yazın