Karadeniz’in şifalı bitkisi ıhlamurun hasadı Karabük’te de başladı

Karadeniz’in şifalı bitkisi ıhlamurun hasadı Karabük’te de başladı

Yayın: 13.06.2024 15:21
Paylaş:
A+ A-

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde çiçek açan ıhlamurlar yaydıkları hoş kokuyla ve komşularla birlikte toplanmaya başlandı. Ihlamur, bu yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı‘nın (YKS) TYT, Coğrafya sorusu olarak da karşımıza çıktı. Ülkemizde ladin ağacı ile ıhlamurun sorulması biraz kafaları karıştırsa da, yanıt Doğu Karadeniz’e uzandı. Ladin ağacının; Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerinde görülmesi, ıhlamurun da yanıtını bu illerle sınırladı.

Safranbolu’da tarihi konakların bahçelerinde bugünlerde kadınların hummalı bir çalışma ile ıhlamur çiçeklerini ayıkladığı görüldü. Türkiye genelinde sadece 4 türünün doğal olarak yetiştiği ıhlamurun dünyada 23 türü bulunuyor. Macunlar Çarşı Evi’nde ıhlamur ağacının altında temiz bir örtü sererek işe koyulan Gül Canbulat ve Gülsüm Yalçın, özellikle sabahın erken saatlerinin ıhlamuru toplamak için daha güzel ve kaliteli olduğunu söyledi.

Hasadın birkaç gün sürdüğünü anlatan Canbulat, komşum Gülsüm ile birlikte ağacımızın üst kısımları daha geç çiçek açtığı için yere yakın bölümlerinden başlayıp yukarı doğru topladıklarını belirtti. Birkaç ailenin kışlık ıhlamur ihtiyacını karşılayacak kadar toplamak istediklerini kaydeden Canbulat, hoş kokusu içerisinde makas yardımıyla toplanan ıhlamurun çiçeklerini elleriyle saplarından ayırdıklarını anlattı.

Ihlamur, özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığa karşı en çok tercih edilen bitki çaylarından biri haline geldi. Kış aylarının olmazsa olmazı olan ıhlamurun çiçekleri, bu aylarda toplanmaya başlanıyor. Ülkemizde çok sayıda bulunan ıhlamur ağaçları güzel kokusu ve çiçekleriyle dikkat çekiyor. Ihlamurun ağaçlardan ne zaman toplanacağı bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak genel olarak ıhlamur, Haziran ayında toplanıyor. Ihlamur toplanırken çiçekler ve sap kısmındaki ince uzun yapraklarla birlikte alınıyor. Ayrıca toplama sırasında bahçe makası kullanılıyor ve ağaca zarar verilmemeye dikkat ediliyor. Canbulat: “Safranbolu’da ıhlamur toplama geleneğinin önemli bir sosyal etkinlik olduğunu belirtmek gerekiyor. Ağaçtan toplamak için yardımlaşmaya ihtiyaç duyarsınız. Komşularınızla birlikte kolayca topladığınız ıhlamurlar, ağaçtan toplandıktan sonra nemli olmayan bir yerde kurutulmalıdır. Bunun için gölge bir alanda temiz bir bezin üzerine serilir. Burada kururken ıhlamurlar ara ara alt üst edilir. Bu işlem yaklaşık birkaç hafta devam eder. Eğer açık alanda kurutma yapılacaksa, alanın temizliğine lütfen dikkat ediniz. Kuruttuğunuz ıhlamurları cam kavanozlara alıp, kuru ve serin bir yerde saklayabilirsiniz.” dedi.

Asırlık ağaçlarıyla ıhlamur çiçekleri, dört mevsim şifa kaynağı olmaya devam ediyor. Bu doğal bitkinin yükseköğretim sınavında da yer alması, öğrencilerin doğal çevreye ve sosyal etkinliklere olan ilgisini artırabilir.

 

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

İlk maçını Fenerbahçe’yle oynayacak Adana Demirspor, yeni sezonu güçlü geçirmek istiyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 13.07.2024 12:52
Paylaş:
A+ A-

BOLU (AA) – MEHMET EMİN GÜRBÜZ – Trendyol Süper Lig 2024-2025 sezonunda ilk maçını Fenerbahçe'yle oynayacak Adana Demirspor, yeni sezonu güçlü geçirmek için hazırlıklarını sürdürüyor.

Bolu'nun Gerede ilçesinde kamp yapan Adana ekibi, teknik direktör Michael Valkanis gözetiminde günde çift antrenman yaparak güç depoluyor.

Valkanis, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kampa iyi başladıklarını, oyuncuların yeni sezona odaklandığını söyledi.

Oyuncuların performansından memnun olduğunu dile getiren Valkanis, Bolu'da hazırlık maçları yapacaklarını, daha sonra İtalya'ya gideceklerini ve Napoli ile hazırlık maçı oynayacaklarını kaydetti.

Valkanis, Süper Lig'in ilk haftasında deplasmanda Fenerbahçe ile karşılaşacaklarını belirterek, “Güçlü bir rakibe karşı oynamak bizim açımızdan daha avantajlı olacak. Oyuncularımız bu şekilde daha çok odaklanmış olacak. Deplasmanda oynayacağız, buna göre de hazırlıklarımızı yapacağız.” diye konuştu.

Transferle ilgili değerlendirmelerde bulunan Valkanis, “Şu anda yeterli ve güçlü bir takıma sahibiz. Başkanımızla konuşuyoruz, oyuncularımızı izliyoruz. Gerekli noktalarda gerekli transferlerin yapılması konusunda görüşüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Valkanis, taraftarların kampı ziyaret ettiğini belirterek, çok çalışarak, çok iyi mücadele ederek onları onurlandırmak istediklerini söyledi.

Maçlarda her zaman galip gelinemeyeceğine işaret eden Valkanis, başarılı sonuçlar almak için ellerinden gelen mücadeleyi göstereceklerini sözlerine ekledi.