Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Yayın: 04.02.2019 19:59
Paylaş:
A+ A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) ile Türkiye Bankalar Birliği(TBB) işbirliğiyle Reel Sektör ile Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı 01.02.2019 tarihinde Ankara JW Marriott Otel’de gerçekleştirildi.

Toplantıya TOBB Başkanı Sayın M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, TBB Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Hüseyin Aydın,TBB Yönetim Kurulundaki Bankaların Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları,Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüsnü Salih Yılmaz,Yönetim Kurulu Üyesi Murat Sönmez,Meclis Üyesi Yaver Aydın ve diğer Oda/Borsa temsilcileri katıldı.

Toplantı öncesinde basına bir değerlendirmede bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın toplantıların iki tarafın birbirini anlaması ve çözüm yolları geliştirmesi açısından büyük fayda sağladığına işaret ettiler.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Tarihimizde bir ilki yapıyoruz. Reel ve finans sektörü hep beraber Anadolu’yu dolaştık. Aslında bu bizim, birbirimizin ayrılmaz bütünü olduğumuzun en güzel somut göstergesiydi.” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, banka genel müdürleri ve yardımcılarının bu kapsamda sahaya indiklerini, reel sektör ve bankacıların “aynı masada” olduğuna dikkati çekerek, “Bu aslında birbirimizi daha iyi anlayacağımızı, geleceğimiz açısından da umut verici bir gelişme olduğunun en somut göstergesi. Ortak çözümleri hep beraber geliştiriyoruz. Yine bu sıkıntılı süreci de birlikte atlatacağımızın en somut göstergesi. Biz aynı geminin içindeyiz. Eğer reel sektörde sıkıntı olursa finans sektöründe sıkıntı olur, finans sektöründe sıkıntı olursa reel sektörde sıkıntı oluyor. Onun için de finansmana erişimi açık tutmamız lazım.” ifadesini kullandı.

Buna benzer sıkıntıların, 25 yıldır yaşandığını ve aşıldığını dile getiren TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Bunu da aşmasını biliyoruz. Türk özel sektörü olarak biz geleceğimizden ümitliyiz. Bu tekerlek bu tümsekte kalmayacak. Çıkarken biraz zorlanırız, inerken hızlanırız. Şimdi bankalarımız ve hükümetimizin destekleriyle beraber bu sıkıntılı dönemi aşma noktasına geldik. Bundan sonra inşallah önümüz daha açık olacak. Biz ülkemize güveniyoruz, gelecekte ülkemiz bugünkünden daha iyi olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantının devamında söz alan Karabük TSO Meclis Başkanı Yılmaz; ‘’KOBİ Değer Kredisi’nin toplamda 20 milyar TL olarak açıklandığını, 13 bankanın bu süreçte yer aldığını ancak fiiliyatta 60.000 KOBİ’nin krediye başvurduğunu,10 Milyar TL’nin kullandırıldığı bilgisini aldık. Bu kredinin KOBİ’lere nefes aldırma anlamında gündeme geldiğini ancak bankaların kredi kullandırmada yetersiz kaldığını ve gerçekte kredi rakamlarının ülke genelinde yetmeyeceğini bildirdim. Bunun üzerine TBB Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Halk Bankası Genel Müdürü Osman Arslan, KGF kredi miktarının yetersiz kaldığı yerde Ziraat Bankası’ndan ve Halk Bankası’ndan kullandırım yaptırılacağına dair söz verdiler. Toplantıda ayrıca konut kredilerinin düşeceğini, asgari ücret desteği 100 TL’den 150 TL’ye çıkarılacağını, kısa çalışma ödeneğinin 3 aydan 6 aya çıkarıldığını, şartlarınkolaylaştırıldığını ve geriye dönük SGK teşviklerinden yararlanmayanların başvuru yapması bilgilerinin alındığını’’ ifade etti.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Samsun’da tarlaya devrilen otomobildeki 1 kişi yaralandı

Yayın: 07.12.2023 04:12
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – Samsun'un Havza ilçesinde tarlaya devrilen otomobilin sürücüsü yaralandı.

Vezirköprü'den Havza'ya giden Süleyman Akyüz (37) idaresindeki 57 ABS 620 plakalı otomobil, Güvenbeli mevkisinde kontrolden çıkarak tarlaya devrildi.

Takla atan otomobil yol kenarındaki beton duvara çarparak durabildi.

İhbar üzerine olay yerine jandarma, itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Otomobilde sıkışan sürücü, itfaiye ekibinin çalışması sonucu araçtan çıkarıldı. Yaralı sağlık ekibi tarafından Havza Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.