Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Her Telden (26.Ocak.2016)

Yayın: 26.01.2016 08:32
Paylaş:
A+ A-

KARDEMİR FABRİKALARININ OLMADIĞI BİR KARABÜK’Ü DÜŞÜNEBİLİR MİSİNİZ,ÖRNEĞİN KOCAELİ SEKA’SIZ BÜYÜDÜ  ( BU  YAZI  5 AĞUSTOS  2015  GÜNÜ YAYINLANMIŞTIR.)
Boş bir zamanınızda KARDEMİR FABRİKALARININ olmadığı,yazarken bile içimiz acıyor ama bir ekonomik felaket olduğunu kapandığını düşünerek,Karabük’ün KARDEMİRSİZ KALDIĞINI lütfen bir düşünün..
BÖYLE BİRŞEYİN OLMASI ELBET Kİ ÇOK ZOR..
Ama olmaz da değil..
Örneğin KOCAELİ geçmiş yıllarda SEKA KAĞIT FABRİKASI ile anılırdı,KOCAELİ denildiğinde akıllara SEKA KAĞIT FABRİKALARI gelirdi,öyle değil mi..?
Şimdi SEKA KAĞIT FABRİKASI,park oldu,bahçe oldu,çocuklar için oyun parkı,aileler için oturup nefes alacak bir mekan haline geldi veya getirildi..
KOCAELİ NÜFUSU ise BİR MİLYONU AŞTI..
ALLAH KORUSUN KARDEMİR TESİSLERİNİN olmadığı bir KARABÜK bunu becerebilir mi,bunu başarabilir mi,yoksa KÜÇÜK BİR KASABA haline mi gelir..?
Bir kez “ÇATI TEPEMİZE GÖÇÜYOR..” olayını yaşadı KARDEMİR..
Bir boş zamanınızda KARDEMİRSİZ bir KARABÜK düşünür müsünüz..?
Karabük nasıl bir yer olur acaba..?

GEREK KARDEMİR NOKTASINDA,GEREKSE ÖZEL YAŞAMLARINDA ÇOK/ÇOK ÖNEMLİ KONULARI PAYLAŞMIŞ OLAN..
Gerek KARDEMİR noktasında,gerekse ÖZEL YAŞAMLARINDA çok/çok önemli konuları,sırları paylaşmış olan KARDEMİR HAKİM HİSSEDARLARI arasında,sanıyoruz çok ciddi bir sorun yaratılmak isteniyor veya böyle bir sorun yaşanıyor.
Aslında KARDEMİR KARABÜKSPOR Kongresi öncesinde başlayan sorun,bir süreliğine BUZDOLABINA kaldırılmıştı,daha sonra bir dizi ve ucunda SİYASET ile ilişkilerinde bulunduğu gelişmeler,bu sorunları tetikledi,büyüttü
SANKİ,OLAYLAR,YOL AYIRIMINA GELDİ/GELİYOR..
KARDEMİR Yönetiminde söz sahibi olan HAKİM HİSSEDARLAR arasında yaşanacak/yaşanabilecek bir YOL AYIRIMI en ciddi ve en büyük zararı KARDEMİR’E verir,dolayısı ile KARABÜK’E verir.
EN AZINDAN BİZİM SAMİMİ İNANCIMIZ/GÖRÜŞÜMÜZ BU.
KARDEMİR geçmiş yıllarda “ÇATI TEPEMİZE GÖÇÜYOR YETİŞİN..” diye feryat edecek durumlara düştü ve SİYASET Kurumu’nun çok önemli destekleri,Yönetime gelen HAKİM HİSSEDARLARIN inkar edilemez gayret ve çalışmaları ile çok iyi bir pozisyona geldi.
Sonra tökezlemeye,ÇİN HALK CUMHURİYETİ baskısı ile zarar etmeye başladı ve bu noktada bir konu,çok ama çok,dikkatimizi çekti /çekiyor,nedir o kısaca belirtelim.
Bir Bakan “CEVHERDEN ÜRETİM YAPAN DİĞER TESİSLER KAR EDİYOR,KARDEMİR NEDEN ZARAR EDİYOR..” şeklinde görüş dile getirmiş..
Bu görüş TÜM YÖNETİMİ ve PROFESYONEL kadroyu ilgilendirmez mi..?
YÖNETİM ve PROFESYONEL kadro başarısız anlamı taşımaz mı..?

KARDEMİR,CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN,YAKLAŞIK 20 DAKİKALIK ÖVGÜLERİNDEN, NEREYE..
Cumhurbaşkanı Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN,gerek CUMHURBAŞKANLIĞI döneminde,gerekse BAŞBAKANLIĞI döneminde Karabük’e her geldiği zaman KARDEMİR’E ve KARABÜK ÜNİVERSİTESİ’NE haklı övgüler yağdırırdı.
KARDEMİR hakkında 20 dakika BAŞARILARINI ANLATAN sözler ettiği,KARDEMİR Yönetimini nasıl başarılı bulduğunu anlatmıştır Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN ve YÖRE SAKİNLERİ bunların en canlı tanıklarıdır.
AYNI KARDEMİR ŞİMDİ BÜYÜK SANCILAR YAŞIYOR..
2015 YILI ZARARININ BÜYÜK ÇIKMASI BEKLENİYOR..
2016 Yılında ise,yine çok BÜYÜK BORÇ ödenmeleri dönemine giriliyor ve BİR YANDA ZARAR EDEN bir İşletme,öte yanda ise BÜYÜK ÇAPLI BORÇ ÖDEMELERİ..!!
Nereden/nereye savruldu KARDEMİR değil mi..?
Yine kulislere yansıyan,bu konularla ilgili bir Bakanın sözlerine değinmemiz gerek,bu sözler YÖNETİM İÇİNDE ŞU İSİMLERİN VEYA BU İSİMLERİN YÜZÜNDEN gibi bir ayırım yapmıyor..
Sayın Bakan “CEVHERDEN ÜRETİM YAPAN TESİSLER ZARAR ETMİYOR,KARDEMİR NEDEN ZARAR EDİYOR..” şeklinde bir cümle kuruyor,bu cümle TÜM YÖNETİM ve PROFESYONEL KADRO başarısız anlamına gelmez mi..?
Yerlerine KAYYUM HEYETİ ikame edilecek değil ya..!!

AK PARTİ 1 KASIM GENEL SEÇİM SÜRECİNDE “KARABÜK-BARTIN KARAYOLU TÜNEL GEÇİŞLİ OLACAK..” SÖZÜ VERDİ..
AK Parti 1 KASIM ERKEN GENEL SEÇİM sürecinde,Karabük ve Bartın açısından HAYATİ ÖNEME haiz bir söz verdi ve bu sözün kısa süre içinde hayata geçmesi HER İKİ İL AÇISINDAN DA çok önemli.
DİLERİZ BU SÖZ EN KISA SÜRE İÇİNDE HAYATA GEÇER.
KARABÜK-BARTIN arasında ki KARAYOLU,yeniden ele alınacak ve TÜNEL GEÇİŞLERİ ile rampalar kırılacak,Karayolu belirli bir mesafe kısaltılacak.
AK Parti Karabük İl Başkanı Sayın TİMURÇİN SAYLAR bu konu hakkında bir espri yapmış ve “KARABÜK DENİZE KAVUŞACAK VE DENİZE KIYISI OLACAK..” gibi bir ifade kullanmıştı.
KARABÜK-BARTIN KARAYOLU her iki İl ekonomisine de çok büyük katkı yapacak bir yatırım ve AK Parti bu noktada 1 KASIM GENEL SEÇİMLERİ sırasında topluma taahhütte bulundu.
BU KONU MUTLAKA HALLEDİLECEKTİR ARTIK.
Zira topluma bu yönlü söz verilmiştir.
Gelişmenin bu aşamasında,bugün kullanılan ve AĞAÇLARIN MEYDANA GETİRDİĞİ TÜNELLERLE büyük beğeni kazanan Karayolu için TURİZM YOLU OLARAK KULLANILSIN şeklinde görüşler,dileriz unutulmaz.
KARABÜK-BARTIN KARAYOLU BU YÖNE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ.
Dileriz olay süratle ele alınır,çözümlenir..

EMEKLİ BİR DOSTUMUZ,KARDEŞİMİZ “12 ŞUBAT GÜNÜNÜ BÜYÜK BİR HEYECANLA BEKLİYORUM,KURA ÇIKABİLİR..”
Dün EMEKLİ BİR dostumuz,kardeşimiz “SİZİN GAZETEDE OKUDUM.EV İÇİN KURALAR 12 ŞUBAT GÜNÜ ÇEKİLECEKMİŞ..” dedi,umutla beklediğini söyledi..
Sonra da “GERÇİ BENİM ŞANSIM PEK YOKTUR.AĞUSTOSTA SUYA GİRSEM BALTA KESMEZ BUZ OLUR..” diyerek güldü,ama yine de umutla beklediğini söyledi.
Biliyorsunuz UCUZ KONUT için 8 bin civarında EMEKLİ istenen parayı yatırdı ve yaptırılacak 426 konut için KURA ÇEKİMİNE GİRMEYİ hak kazandı..
Şimdi bu 8 Bin EMEKLİ arasından kura ile 426 kişi tespit edilecek..
Aslında bir sorun daha var.
EMEKLİLER KURA SONRASINDA ödenecek peşin para içinde bir beklenti içindeler galiba ve PEŞİN PARA İKİ TAKSİTTE ALINAMAZ MI gibi beklenti var.
Bu olur mu,olmaz mı bilmek hayli zor..
Ancak,şu an itibarı ile 8 bin insan KURA ÇEKİMİNİ bekliyor..
Anladığımız kadarı ile yürekleri pırpır ediyor bu insanların..
KURA ÇEKİMİ keşke Karabük’te olsaydı..
Böyle dileklerde bulunanlarda çok doğrusu

81 İL ARASINDA “YAŞANABİLİRLİK AÇISINDAN 12.SIRADA OLMAK,ÇEVRE AÇISINDAN 2.SIRADA OLMAK..” NE GÜZEL..
TÜİK Tarafından yapılan araştırmalara,istatistik çalışmalarına göre Karabük 81 İl arasında YAŞANABİLİRLİK açısından 12.sırada,ayrıca ÇEVRE noktasında ise 2.sırada.
BUNLAR KARABÜK AÇISINDAN GÜZEL GELİŞMELER.
Demek ki,insan içinde yaşadığı için bazı gelişmeleri göremiyor,yaşadığı bazı güzellikle kanıksıyor,o nedenle de fark edemiyor,TÜİK araştırması bunun kanıtı sayılmalı.
KARABÜK’TE YAŞAYAN İNSANLARA sorsanız, “KARABÜK’Ü YAŞANABİLİR BİR YER BULUYOR MUSUNUZ..” deseniz,cevap ne olur sizce..?
Ancak Devletin RESMİ ve CİDDİ ÇALIŞAN bir Kurumu Karabük’ün YAŞANABİLİR ve ÇEVRESİ DÜZGÜN bir Kent olduğunu ortaya koyuyor,öyle değil mi..?
ELBET,BUNLAR YETERLİ GÖRÜLMEYEBİLİR..
ELBET,NEDEN BİRİNCİ ÇIKMADIK denilebilir..
Bizim gördüğümüz Siyasi İktidar bu anlamda çok ciddi bir çabanın içinde,özellikle İl Başkanı Sayın TİMURÇİN SAYLAR birleştirici,kavga değil uzlaşma yanlısı tavrı tutumu ile Karabük’e bu anlamda mesafe aldırmaya başladı.
Özellikle KARAYOLLARI bağlamında Karabük’ün ihtiyacı olan KARABÜK-BARTIN,ÇEVRE YOLLARI gibi bir dizi yol olayının üzerinde büyük bir hassasiyetle dururken,KARABÜK-KOZCAĞIZ Yolunun Karayolları ağına alınması noktasında önemli gelişmeler sağladı.
KARABÜK YAŞANABİLİRLİK AÇISINDAN İYİ DURUMDA..
Daha iyi olması için yoğun çalışmalarda var elbet..

KARABÜK İNSANI,KENDİ DEĞERLERİNE NEDEN HOŞ BAKMAZ,NEDEN HOR BAKAR VE MEDİKAR HASTANESİ ÖRNEĞİ..
Karabük insanı,nedense kendi değerlerine hoş bakmaz,kendi değerlerine nedene hor bakar,böyle bir anlayışı,böyle bir geleneksel yapısı vardır bu Yöre toplumunun.
Örneğin MEDİKAR HASTANESİ..
Sevgili Ablamın çok ciddi bir ameliyatı nedeni ile MEDİKAR Hastanesi ile çok sıkı ilişkilerimiz oldu,yanlış anlaşılmasın Yönetim Kadrosu ile değil,Hastane bütünü ile çok sıkı ilişkilerimiz,çok önemli gözlemlerimiz oldu.
Tertemiz bir Sağlık Kuruluşu.
Çalışanlar ilgili,herkes işinin hakkını vermeye gayret ediyor,her şeyi ile mükemmel,hiçbir şikayete,yakınmaya yol açmayacak ölçü de güzel bir çalışma düzeni kurulmuş.
Bakarsınız buradan bile yakınmalar gelir.
“ARMUDUN SAPI/ÜZÜMÜN ÇÖPÜ..” bağlamında yakınmalar gelir,küçük bir kesimden eleştiriler gelir,eleştiri getirmeye çalışanlar vardır ve bu Karabük’ün veya Karabük’te memnuniyetsiz bir kesimin tavrıdır,tarzıdır..
Kimse,eğer MEDİKAR Hastanesi de olmasaydı,Karabük’te Sağlık Sektörü ne halde olurdu,Sağlık arayan insanlar ne çileler çekerdi,bunu ve bunları düşünmez,eleştiri getirmeye gayret eder.
Öte yandan VATAN Hastanesi yüzlerce kişiyi mağdur ederek kapandı gitti,ama,gelin/görün ki orası hakkında pek fazla eleştiri getiren,dert yanan olmaz.
Karabük,Karabük’ün değerlerinden pek hoşlanmaz nedense..!!

14 kişi görüş bildirdi

 1. Karabuk

  Sn Golbek sormussunuz kardemirdeki basarisizligin sorumlusu butun Yönetim ve profesyonel kadro degil mi diye. Evet tabi ki butun olarak sorumlular Ama basarisizligin bile bir seviyesi olur. bazilari resmen Ayaga dusurdu basarisizligi bile. Simarik ve egosu tavan yapmis sahsiyetler kendllerini polat alemdar saniyolar. Hukumet yetkililerini de butun firildakliklarini yutacak insanlar saniyolar. Kirli paralariyla acilmayan kapi olmaz saniyolar. Allah hic Kimseye evladin akilsizini nasip etmesin.

 2. Hissedar

  Kardemirin basarisizligi topyekun bir basarisizliktir o ayri ama bu bazi yk uyelerinin yamyamlik yapmis oldugu gercegini degistirmez. Ayrilsalar bile bu kardemiri kurtaramaz artik . Ancak belki diger hissedarlar pacayi bunlardan kurtarmis olur. Kardemir icin ise cok daha radikal onlemler gerek.

 3. tarık

  boşuna yerel basına güvenmeyelim derim bunlar küçücük menfaatleri için karabüklüleri yüz üstü bırakırlar kesin bunların nemaları kesildi saldıracak yer arıyorlar kardemirdeki sorun bugünkü sorun degilki tam başından beri sorun burayı o zamanki hükümet altın altın hisse bırakacaktı bu sorunlar yaşanmazdı ama ben bugünkü devletimizin başındakilere güveniyorum gerekeni yaparlar zamanı gelince İNŞALLAH

 4. KARABÜKLÜ

  EMANETE HIYANET EDENLERDEN MUTLAKA HESAP SORULACAKTIR……

 5. Remzi Karagöz

  Çin den gelen kütükler ucuz ondan dolayı çok zarar yaklasımı yanlış.Diğer entegre tesisleri Çin den gelen demir etkilemiyorda neden Kardemiri etkiliyor.Hiç düşündünüz mü Ahmet bey..Sonra Kardemir yönetimini oluşturan Ailelerin Şirketleri neden Kar ediyor.!!!

 6. tonyukuk

  Kardemir için yazılanlar,söylenenler,konuşulanlar,yaşananlar yeni mi? Hayır.10 senedir bugün yaşananlar yaşanıyor.10 senedir bu işlere göz yumuldu da bugün ne oldu.10 senedir yaşananlar, sanayicinin,sendikacının,siyasetçinin herkesin işine geliyordu demekki. Bugün ne oldu, kimin nasırına basıldı.Yoksa iş Ankaraya kadar gidip bakanın ağzından kardemirle ilgili olumsuz sözler çıkınca birileri irkildi mi ne? 350 adam atılırken, üstelik çoğu haksız yere atılırken,sendikacı eskisi birkaç sürüngenin işine gelmeyen adamları ekarte edebilmek için ellerinde isim listesi 2010 yılının haziran-temmuz aylarında bir önceki genel müdürün,insan kaynakları müdürünün kapısını aşındırırken de aynı şeyler yaşanmıyormuydu.O zaman da kardemir malı deniz yemeyen domuz mantığı yok muydu.Ama menfaatler ortaktı.Atılanların yerine sokulacak adamların listesi bu sefer elden ele dolaşıyordu. Daha öncede söyledim ama tekrar edeyim; 10 yılda öncelikli alım kılıfıyla kardemirin kasasına girmesi gereken ama girmeyen para 10 milyon tonX20 USD=200 milyon dolar.Tabi şirket kar ederken,menfaatler ortakken bu paranın da kardemirin kasasına girmesi veya girmemesi çok da dikkat çekmedi. Ama ne oldu; kardemir bir zarar açıkladı,bakan bir konuştu,yatırımlardan gelen borçların çevrilemeyeceği görüldü;hooooooop 10 sene sorgulanmaya başlandı.Bu virüs kardemiri kemirmeye başladığında neredeydiniz dostlar,kardemir sevdalıları kardemir bitkisel hayata girdi hepiniz ordinaryüs profesör oldunuz. Ne oldu vergili; eski genel müdürle sürtüştün cezalar mezalar kestin. Üç adamın geri alınınca sende geri çekildin. Bu kadar mıydı atımlık barutun.Üç adamın geri alınınca kardemirde herşey düzeldimi.Toplu iş sözleşmeleri açıklanırken kamyon tepelerinde mikrofonu birbirinizin elinden kaparcasına,önde görünmek adına birbirinizi ezercesine, sanki zammı cebinizden veriyormuş gibi kabararak konuşurken herşey düzgünmüydü, bugün kötü dediğiniz adamlarla kol kola değilmiydiniz o zaman. Sevgili basın; ne oldu bugün tukaka dediğiniz yönetim kurulu üyeleri hani çatı başımıza göçüyordu da gelip kardemiri kurtardılar,risk aldılar diyordunuz. demekki kimse babasının hayrına risk almıyormuş değilmi.karabükün çocuğu itelenip kakalanırken, karabük dışından biryerlerden dehlenmiş,işe yaramaz adamlar getirilip baştacı yapılırken,personel rejiminin içine edilirken,şirket içten içe çürürken neredeydi bugünkü dostlar.Dik duran, kardemirin bir kuruşunun hesabını yapan müdürler görevden alınırken, yerlerine birilerine yoldaşlık edecek olanlar getirilirken neredeydiniz. 2008 de bağıra bağıra gelen ve dozunu artıran kriz için herkes önlem alırken, kardemirde yapılan saçma sapan harcamaları görüp de uyarma gereği niye duymadınız.Kısaca iş işten geçtikten sonra ucuz kahraman olacağınıza, iş işten geçmeden gerçek kahraman olsaydınız daha iyi değilmiydi.Kardemirin özelleştirme modeli maalesef bir fiyasko ile son bulmak ve devlet bu şirketi 1 milyar dolar borçla kucağında bulmak üzere. İnşallah çalışanların burnu kanamadan,daha önce yaşadıkları sıkıntıları tekrar yaşamadan bir mucize olurda herşey yoluna girer.

 7. OFLU78

  BEN SİZE ANLATAYIM:1-EMTİADAN(MADEN) ÜRETİM YAPAN ZATEN AHMET ABİNİN YAZISINDA VE ESKİ YORUMLARI OKURSANIZ VE KARDEMİRDEKİ ETKİLİ VE YETKİLİ KİŞİLERDEN BAHSEDİLİYOR KARDEMİRİN ZATEN ÜRETİMDEN ZARARI YOK
  2-PROFESYONEL YÖNETİCİLİK AİLE ŞİRKETİMİ YOKSA DÜNYA ŞİRKETİMİ KARIŞTIRILAN BURA EREGLİ DEMİRÇELİKTE TÜM SORUMLU CEO DUR KARDADA ZARARDADA HESABI VERİR ADAMLAR BOŞ YERE KOÇHOLDİNG ESKİ CEOSU ALİ PANDIR İLE ÇALIŞMIYORLAR.
  3-KARDEMİR HALA ESKİ ZİHNİYET YÖNETİMİ VAR.
  4-2014 YILINDA 200 TRİLYON KAR VAR AMA 2015 YILI 3 ÇEYREK 211 TRİLYON EKSİDE 4.ÇEYREK NE OLUR ARTI OLMAYACAĞI MALUM ÇÜNKÜ AHMET ABİNİN YAZILARINA BAKARSAK 300-400 TRİLYON TOTALDE.EREGLİ NE YAPMIŞ 3 ÇEYREK TOPLAMDA GEÇEN SENE YANİ 2014 GÖRE EKSİ 100 TİLYON YANİ KARININ %10 GİTMİŞ ONLAR BİR PROJEJSİYON HAZIRLAMIŞLAR KAR MARJINI %18-17 DEN%20 ÇEKMİŞLER ONLARIN 3 ÇEYREK RAKAMLARI TUTMUS.KARDEMİRİN UĞUR BEY VE EKİBİNİN 3 ÇEYREKTİR AÇIKLAMA YAPIYORLAR AMA HİÇBİRİ TUTMUYOR.
  5.KAR EDERKEN İYİ YATIRIMLAR VAR NEGATİF ZARAR AÇIKLANIRSA BENİM BİLDİĞİM YAPTIĞI YATIRIM KADAR %30 DEVLETTEN GERİ İADE ALABİLİYOR
  6-BU GERİ İADE VARKEN ZARARI DÜŞÜK GÖSTERMEYEBİLİRLER
  7-BİRDE AMERİKA 2008 BUGUNE BAS BAS BAĞIRIYOR DÖVİZ İLE BORÇLANMAYIN AMA 2015-2016 FAİZLERİ ARTIRACAĞINI DEKLERE ETMESİNE RAĞMEN DÖVİZ İLE BORÇLANMAYI BİZİM MERKEZ BANKASIDA DEMİŞTİ AMA BU KARARI ALANLAR BU İŞTE VEBALLERİ OLABİLİR
  8 İNŞALLAH İŞÇİYE VE BORSADAKİ KÜÇÜLK YATIRIMCI BİRSENEDİR%45-50 ZARAR ETMİŞ BUNLARADA BİR ŞEY OLMAZ İŞİN ÖZETİ BURADA

 8. Krdmd

  Sn tonyukuk ylne gûzel ozetlemis . Bu Noktaya eninde sonunda gelinecekti. Cunku yonetlmdeki cocuklarin cogu babalari Gibi akilli ve olgun degiller. Sonradan gorme de diiller ama bu simariklik bu pervasizlik bu asiri ozguven Ne? Bazi cemaatler bazi partiler yuzunden mi? Yoksa param
  Cok simarikliigi mi ? Butun karabuku nasil dusman ettiniz kendlnlze . Buyuk basari. Parayla Geri alamazsiniz bu kaybettiginiz Iitibari. Ben piyasanin yerine olsam alisveris bile etmem bunlarla. Osmanlida simarik tuccari oyle terbiye ederlermis.

 9. KARABÜK 78 .307

  Tonyukuk rumuzlu arkadaş Allah ömrünü uzun amelini hayırlı eylesin, mükemmel tesbitlerde bulunuyorsun, Arkadaşın biri yazmış 17000 e yakın işçi varken 17 müdürlük vardı, şimdi 4000 e yakın işçi var ama 40 tan fazla müdürlük varmış, vayyyy be tepemize çatı çöküyordu anasının babasının hayrına kurtardı heee, Ahmet abim de halla böyle yazıyor, bu adamlar yumuşak diken, bu adamlar tatlı puntlıyıcı bunlar s…. s…. önüne ot atmazlar, Rahmetli Metin Türker bunlar ticaret ehli bunlar bir punduna getirip bu fabrikayı bennenirler dememişmiydi, Vakıf boşuna mı kurulmuştu Recai başkandan sonra o vakfa niye sahip çıkan olmadı, Recai başkana o oyunu boşa mı oynadılar, tankt efendiye kadar Karabükspora başkanlık yapacak adammı yok, Koskoca fabrikayı bağışlayan adama Karabükspor başkanlığı az bilemi dediniz? doğru vallah, birde işten atılanlar varya onların AHI kurutur heryeri, bunlar çok az Allah büyük daha sağlarımız neler görür neler. Adamlar yeni haddeye doldurmuşlar Manav, Kasap, Bimde çalışandanda fortmen yapmışlar, sallasan fortmene deyiyrmuş, ye babm ye. İşten atılanlar yönetimden randevu istemişler biz bu işi bilen insanlar içerde en ufak huzursuzluk çıkartmayacağımıza garanti veriyoruz diye, randevu vermemişler, atılanları malesef içeri mütehite bile iş başı yaptırmıyorlarmış Allah büyük ne diyelim,.

 10. MUHALEFET

  Sayın Tonyükük rumuzlu kardeşim ağzına sağlık;
  Yalnız benim anlayamadığım, ekonomik sıkıntı nedeniyle uydudan yayın hayatına son verecek tekrar karasal yayına geçmek zorunda kalacak dediğimiz bölgesel kanalımız ne oldu da birden bu sorunu çözdü. (Ne olursa olsun sevindim o ayrı)
  Uydudan Karasal yayına geçecek haberi yapan internet sitesi de birden bu kanalın haberlerine sahip çıktı ve birlikte haber yapmaya başladı. Kendisi de basın danışmanı oldu. Bunlar tesadüf mü?

 11. Gönderen

  Çin, Rus çeliğine %10-15 vergi konulsun Kardemir’in kar marjı otomatik olarak yükselir. Herşeyi de Kardemir yönetiminin üzerine yüklemek haksızlık? Elin ABD’lisi, Hintlisi Çin çeliğine duvar örüyor da Türkiye’de niye örülmüyor?
  Hadi diyelim çelik üreticilerinin lobiciliği zayıf, sendikalar niye hiç ses çıkarmıyorlar? Üyeleri işsiz kaldığında, ücretsiz izine ayrıldıklarında mı uyanacaklar? Sendikacıların görevleri sadece zam mı istemek mi? Çıksınlar çelik sektörü batıyor diye bir miting yapsınlar, ekonomi yönetiminin ve kamuoyunun dikkatini çeksinler….
  Bir de dahilde işleme rejimi ile gümrüksüz ithal edieln çelikleri iç piyasaya sürenlerin olduğu iddiaları var. Ekonomi bakanı önlem alınacağını söylemişti. Ne zaman? Çelik şirketleri battıktan sonra mı?
  Yassı mamüllere antidamping vergisi gelirken, uzun mamüllere gelmemesi de ilginç. Onu da Çin üretiyor, öbürünü de. Ne yani şimdi Çin yassı mamüle devlet teşviği veriyor da uzun mamüllere vermiyor mu?

  Kardemir’in hammadde giderleri yüksek görünüyor. Sebebi ne ise, yönetim önlemini almalı. Ve bir an önce de yatırımları devreye almalılar. Kardemir’in döviz açığından dolayı döviz arttıkça zarar yazıyor. Asıl zarar oradan geliyor. 4. çeyrekte döviz düştü. Zararın bir kısmının bilançoda geri alınmış olması lazım…
  Gayrimenkullerde yeniden değerleme bilançoda zararı örtecektir muhtemelen. Kardemir’in borçluluk rasyoları düzelecektir….

  Kardemir’in asıl sorunu malını satamaması yada düşük fiyatla satmak zorunda kalması. İç pazarda tüketim sürekli artarken, Türk üreticiler mallarını satamıyorlar. İthalat katlanarak büyüyor. Dünyanın hangi ülkesi olursa olsun böyle duruma dur derler. Türkiye istisna mı?

 12. hak yerini bulsun...

  Sayın Tonyukuk,

  Kaç zamandır yoktunuz yorumlarda gözümüz arar olmuştu sizi.Tartıştığımız, fikirlerimizi ortaya attığımız bu mecrada bazen kaliteli dişe dokunur yazılar okurken bazen de bilinçsizce ağızdan dökülmüş cümleler okumaya maruz bırakılıyoruz. Sizin gibi özü sözü bir olan fikirdaşlarımızı burada görmek güzel. Bu durum en azından yazdıklarımızın boşa gitmediğini düşündürüyor bize. Yazdıklarınıza sonuna kadar katılmakla beraber bir kaç cümle de ben eklemek isterim. Son günlerde çıkan haberlerin bazı yönetim kurulu üyelerini hayli zorda bıraktığı ortada. Fakat artık bu işler mahalle dedikodusu mahiyetinden çıkmalı ve devlet ivedilikle bu işe el atmalıdır. Tam da söylediğiniz miktarlarda borcu bulunan Kardemir ülkemizin elinden kayıp gitmek üzeredir. Bu şirket kayyım eline geçmesin diye onlarca kez uyarılan ve ayaklarını denk almaları gerektiği söylenilen yönetim, pisliklerin üzerini sessiz sedasız kapatıp lale devrine devam edebileceğini sanmıştır. Tam da söylediğiniz gibi Kardemir’in kuruşlarını dahi hesaplayan bütün baskılara rağmen hiçbir pisliğe bulaşmayan insanlar gözü yaşlı bir şekilde kendini oyunun dışında bulmuştur. Kimsenin göz yaşı yerde kalmamalı. Yanlış yapanlar bir an önce yönetimden uzaklaştırılmalı ve firma toparlanma sürecine yeniden girebilmelidir. Bir kaç ay önce Kardemir Yönetimi aleyhine oluşturulan dalga kelebek etkisi yaratmıştır. Eğer yönetim kurulu üyelerinden bazıları yaptıklarının sonuçlarının bu kadar ağır olabileceğini düşünselerdi gene de burunlarının dikine giderler miydi bende merak konusu oldu? Sizin de söylediğiniz gibi çok geç kalındı. Bu şirketin parasını çalanlar geri iade etmezse hazin son çok uzakta değil.

 13. KARABÜK 78

  Zonguldak ta idi herhalde KARDEMİRİN ÖZELLEŞTİRMESİ MAHKEMECE iptal edilmişti, yürürlüğe sokulamazmı? daha kötüye gitmeden.

 14. KARABÜK

  O ZAMAN ÇOK FAZLA HUKUKİ SORUN ÇIKAR. KARDEMİRİN ASLINDA DÜZELTİLEMEZ BİR ÇIKMAZI YOK. İYİ NİYETLİ VE DÜRÜST BİR YÖNETİM VE PROFESYONEL KADRO İLE GEREKLİ TEDBİRLER ALINIR YATIRIMLAR HEMEN DEVREYE ALINIR VE DEVLETİMİZ DE HEM LİMAN HEM DE DİĞER ÜLKELERİN DAMPİNG SINIFINA GİREBİLECEK ACIMASIZ REKABET KOŞULLARININ ENGELŞENMESİ İÇİN BİR KEZ DAHA DESTEĞİNİ ESİRGEMEZSE GÜZELİM FABRİKA ÜLKENİN GÖZ BEBEĞİ TEKRAR PARLAK GÜNLERİNE DÖNER. AMA BU BENCİL , PARAGÖZ , SALDIRGAN VE FÜTURSUZ YÖNETİM KURULU VE ONUN FABRİKA İÇİNDEKİ YANDAŞLARI İLE VE BU BECERİKSİZ VE KALİTESİZ PROFESYONEL EKİPLE DEĞİL.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’daki yangında 7 bungalov kullanılamaz hale geldi

Yayın: 26.09.2023 00:00
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – Ordu'nun Ünye ilçesinde bir tesiste bulunan 7 bungalov çıkan yangında kullanılamaz hale geldi.

Alınan bilgiye göre, Sahilköy Mahallesi'nde özel bir tesiste bulunan bungalovda henüz bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı.

Kısa sürede büyüyen yangın diğer bungalovlara da sıçradı.

Yangının söndürülmesi için bölgeye Ordu Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri sevk edildi.

Ekipler yangını kontrol altına aldı ancak 7 bungalov kullanılamaz hale geldi.