Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Arslan; “Acaba O Arkadaşlar Oradan Ne Aldılar”

Yayın: 14.09.2015 10:33
Paylaş:
A+ A-

Ovacık Belediye Başkanlığı için meclis üyeleri arasında yapılan seçimlerde iki MHP belediye meclis üyesinin Ak Parti Belediye Meclis üyesine oy vermelerini MHP İl Başkanı Burhanettin Arsah “ Acaba o arkadaşlar oradan ne aldı da diğer tarafın adayına oy verdiler” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Karabük İl Başkanı Burhanettin Arslan Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Dursun’un milletvekilliği aday adayı olmasın nedeniyle belediye meclisi üyeleri arasında Ovacık’ta yapılan belediye başkanlığı seçimlerinden sonra Başkanlığı Ak Partili meclis üyesinin seçilmesi ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Mustafa Dursun’un istifasından sonra yaşanan gelişmeler ile ilgili bilgiler aktaran İl Başkanı Arslan “Biz meclis üyelerimiz ile birlikte toplantı yaptık. Partimizin belediye meclisi üyesi olan Satılmış Aka’nın belediye başkanı olması konusunda ortak karar aldık. Fakat yapılan seçimlerde iki meclis üyesi Ak Partinin adayına oylarını verdiler” dedi

İSTİFA SONRASI GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Dursun’un milletvekiliği aday adaylığı sonrası istifa etmesinden sonra yaşanan gelişmeleri de anlatan MHP İl Başkanı Burhanettin Arslan “3 Eylül tarihinde sayın Mustafa beyi ve 6 Meclis Üyemizi Karabük’e çağırdım, bir yerde oturduk, yemekli bir toplantı yaptım, bu toplantıda Mustafa bey siz gidiyorsunuz ama sizin 6 tane üyeniz var 3 tane de AK parti’nin belediye Meclis üyesi var, bunlar arasında bir seçim yapılıp Ovacık Belediye Başkanlığı belirlenmiş olacak, ayrılmadan önce biz bu belediye başkanının kim olacağına bugün burada görüşüp karar verelim dedim, belediye meclis üyesinin birisi hariç beşi geldi, Karabük Belediye Başkanımız Rafet Vergili’yi de bu işlerde tecrübeli olduğundan dolayı davet ettim o da geldi. Durumu izah ettin meclis üyeleri bir seçim yapacaklar bizim 6 diğer tarafın 3 bununla ilgili bir yol haritası çizelim dedim herhangi bir şey varsa burada karar verelim dedik. Valilik’ten Kaymakamlığa 3 Eylül’de evrak gitmiş, 4 Eylül Cuma günü evrak alınırsa, evrak’ın kayda girdiği tarihten itibaren 10 gün içersinde seçim yapılır diyor. Bizde hemen seçim yapılsın, etrafa yayılmasın, başka taraflara dallanmasın seçimi o gün bitirelim dedik. O toplantıda meclis üyelerinin hiç biri itiraz etmedi. Ve hepsi Satılmış Aka üzerinde karar kılındı. Bunun haricinde aday var mı diye sorduk, yok dediler hepsi oy birliği ile karar verdiler. Biz de artık yarın saat 09.00’da evrakı Kaymakamlıktan aldıktan sonra saat 15.00’de seçimi yaparsınız, Ovacık’a hayırlı uğurlu dedik. Ertesi gün duyduk, yazılı tebliğ gittikten sonra üç gün bir süreç varmış ondan sonra seçime gidilecekmiş, bu üç gün bir haftaya çıktı ve ayın 11’i itibariyle bu seçimin yapılacağı üyelere tebliğ edilmiş, 6’ya 3 olmasına rağmen yapılan seçim sonunda 5’e 4, 5 AKP’liler 4 MHP oyuyla AK Parti Belediye başkanlığını almış oldu. Şimdi düşünüyoruz burada bizim tarafımızdaki iki tane şahıs öbür tarafa geçmese böyle bir olay yoktu, o gün bize söz verildi, kesinlikle Satılmış beyi destekliyoruz denildi ama bir hafta içersinde acaba neler oldu da bu bizim arkadaşlardan iki tanesi diğer tarafa geçti. Ben 70’li yılların sonunda Güneş Motel olayları vardı bir parti 215 Milletvekili çıkarttı, ama 226 yarıdan bir fazla olması lazım hükümet kurulabilsin, bir gece otelde 11 tane Adalet Partili Milletvekili öbür partiye geçti ve hükümet kuruldu ve o 11 kişiye de Bakanlık verildi. Şimdi aynı Güneş Moteli gibi olay Ovacık’ta yaşandı. 270 tane vatandaş bir tarafa oy vermiş 120 vatandaş da diğer tarafa oy vermiş şimdi bu 270 kişinin oyunu alan bu arkadaşlar gidip diğer tarafa oy kullanırsa bu 270 kişi bunlara haklarını helal eder mi etmez mi? kesinlikle kimse hakkını helal etmez” dedi.

O ARKADAŞLAR NE ALDILAR?

Ak Partili belediye meclis üyesine oy veren MHP’li iki belediye meclis üyesinin ne aldığını merak ettiğini belirten Arslan “Acaba bu arkadaşlar oradan ne aldılar, bunlara teklif götürenler acaba ne düşündüler, hangi İslami kurallara bunu koydular ben bunu çok merak ediyorum . MHP dik duruşu ile, şerefi ile namusu ile bugüne kadar hal ve hareketlerini yürütmüş hiçbir zaman böyle şeylere tenezzül etmemiş bir partidir, bugün de bunu etmez, aynı şeyleri biz de yapabilirdik, ama asla ve asla sadece görevi alanında görev hizmeti için biz onlara söz verdik, Ovacık İlçesi için ne gerekiyorsa bunları yapacağız, ama bunun haricinde herhangi bir para, bir başka bir şey asla ve asla düşünmedik, düşünemeyiz çünkü bizim inançlarımıza ters düşer düşüncesiyle bunu da yapmadık. Şimdi bu arkadaşlar hangi yüzle oradaki 270 kişinin yüzüne bakıp o sokaklarda gezecek merak ediyorum. Ama Ovacık halkını ben çok iyi biliyorum vefakar, cefakar, ahlaklı, namuslu insanlardır, bunları bir gün değerlendirecek, önümüzdeki seçimlerde İnşallah gerekli dersi vereceklerdir. Seçim kapalı oyla yapıldığı için tespiti mümkün değil. Bulunursa ya bunlar kendisi istifa edip gidecek, ya da veya biz gereğini yapacağız” şeklinde bilgilere yer verdi.

2 kişi görüş bildirdi

  1. milletin oyunu hak etmemişsiniz

    o bahsettiğin oyları verenlerden biri sen bile olabilirsin. demekki mhp’liler milletin oyunu hak etmemişler. koltuk sevdası zaten varmışta, başka ne menfaatlere sattınız milletin emanetini kim bilir. yazıklar olsun!

  2. ADNAN

    Mhp mecliste hdp ile aynı oyu kullanırken sizce ne lmıştır sayın başkan.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.