Aslı Astarı Olmayan Sonuçlara Götürülmek İstenmiştir

Aslı Astarı Olmayan Sonuçlara Götürülmek İstenmiştir

Yayın: 06.05.2015 09:40
Paylaş:
A+ A-

Safranbolu belediye başkanı Necdet Aksoy sosyal medya aracılığı ile yapılan bir haberle ilgili açıklamalarda bulunarak, sert sözlere yer verdi.

Geçtiğimiz günlerde Ak Partiden Milletvekili aday adayı olan kardeşlerimiz ve sonrasında aday olan Sayın Osman Kahveci ve Sayın Sedat Namal’ın yansıra MHP Milletvekili adayları Sayın Durmuş Yalçın ve Sayın Ayhan Akbaş, CHP Milletvekili adayı Sayın Cevdet Akay, Saadet Partisi Milletvekili Adayları Soner Malkoç ve Sayın Dursun Kıraç da Belediye Başkanlığımızı ziyaret etmişlerdir.
Bu ziyaretlerde “dostluğa, demokrasiye, hizmet yarışına ve geçmişte yaşanılan karşılıklı iyi niyete dayalı ilişkilerimizden söz edilerek farklı kulvarlarda siyaset yapıyor olmamızın ilişkilerimizi asla koparmayacağı üstüne üstlük daha da kuvvetleneceği” hususlarına karşılıklı olarak parmak basılmıştır. Benzeri açıklamalarım tüm siyasi partilerin adaylarının ziyaretlerinde tekrarlanmıştır. Bir yerel gazetenin sür manşetinde MHP Karabük Milletvekili adayları Sayın Durmuş Yalçın ve Sayın Ayhan Akbaş’ın Makamımıza yaptıkları ziyaretlerinde yukarıda izah edilen çerçevede karşılıklı yapılmış olan konuşmanın bazı kısımları cımbızlanarak farklı manalar çıkarılmaya çalışıldığı bir haber yayınlanmıştır. Bu haber yanlışlıklar, iftiralar, yalan bilgiler ve art niyetli ifadeler içermektedir. Ben Sayın Durmuş Yalçın ile dostluğumuzun çok eskilere dayandığını 2009 yılındaki seçim gezileri esnasında kendisinin evinde mahalle komşularıyla beraber ziyaret ettiğimi, kendisinin Milliyetçi düşüncede bir kişi olmasına rağmen demokratik düşüncesi sebebiyle kapılarını bize açtığını ifade ederek geçmişe dayalı dostluğumuza vurgu yapmıştım. Haber içeriğinde ise bu ifadelerim Sayın Milletvekili adayı hakkında asla kastetmediğim, açıklamamda yer almayan aslı astarı olmayan sonuçlara götürülmek istenmiştir. Sayın Milletvekili Adayı ile görülmek istenilen başka bir hesap var ise bu hesaba ismimin karıştırılmasına asla müsaade etmem. Sayın Durmuş Yalçın şu an farklı kulvarlarda siyaset yapmakta olduğumuz bir dostumdur. Aramızdaki dostluk siyasi kulvar farklılığımızın çok üstünde olup ebedi olarak sürecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

KTÜ’de yapay zekanın sporcu gelişiminde etkin rol alması hedefleniyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 15.07.2024 20:37
Paylaş:
A+ A-

TRABZON (AA) – Karadeniz Teknik Üniversitesinde (KTÜ) yapay zeka aracılığıyla performans analizi ve anlık raporlamayla sporcular için yeni antrenman modelleri oluşturulması amaçlanıyor.

KTÜ Beden Eğitimi Bölümü ile Sağlık Bilimleri Fakültesi Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölümü, sporculara yapay zeka aracılığıyla atletik performans testleri ve analizleri hakkında bilgi vermek üzere etkinlik düzenledi.

Kampüste yapılan etkinlikte, yapay zeka yöntemiyle yapılan testlerde kısa sürede sonuçlar alındığı ve bu doğrultuda antrenman programları oluşturulabildiğine yönelik tanıtımlar yapıldı.

Beden Eğitimi Bölümü Başkanı Öğretim Görevlisi Burakhan Aydemir, AA muhabirine, gelişen teknolojiyle sporda yapay zekanın öneminin ciddi şekilde büyümeye devam ettiğini söyledi.

Sporcuların atletik performanslarının takibinin, veriler ışığında antrenman programlarını düzenlemenin ve gelişimlerini izlemenin büyük önem taşıdığını belirten Aydemir, “Biz de yapay zeka yöntemiyle sporcuların atletik performansını geliştirmeyi, test etmeyi ve bu testler sonucunda da periyodik şekilde takip ve gelişen performansı gözlemlemeyi hedefliyoruz.” dedi.

Aydemir, pahalı cihazların yerini yapay zekanın aldığına işaret ederek, bu doğrultuda yeni antrenman planlamaları çıkartarak oluşan sürece katkı sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Antrenör olarak da yapay zekayla sporcuların verilerini takip ettiğini aktaran Aydemir, şunları kaydetti:

“Hepsinin bilimsel olarak geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılıyor ve bu doğrultuda zaten sonuçlar değerlendiriliyor. Biz sporcularımızla düzenli şekilde bu testleri yapıyoruz. Bunu başarıyla ilişkilendirdiğimizde de ciddi şekilde başarının olduğunu, Avrupa şampiyonu milli tekvandocumuz Furkan Ubeyde Çamoğlu'nun da bu testler sonucunda performansını takip ettiğimizi ve başarısından önce de başarılı olabileceğiyle ilgili fikir ortaya koyduğumuzu görmüş olduk. Şampiyon olmasıyla bu tespitimizi taçlandırmış olduk.”

Aydemir, antrenman metotlarının da yapay zekayla yeni bir boyuta evrildiğine dikkati çekerek, “Bundan 5-6 yıl önce yapılan testlerle şimdiki testler arasında bile farklılıklar var. Yapay zeka bunu başka bir evreye getirdi. Bu anlamda tabii ki gelecekte neler olabileceğini hep beraber göreceğiz. Şu an her şey bizim kontrolümüzde devam ediyor.” diye konuştu.

Etkinliğe katılan yapay zeka geliştiricisi Talha Aydoğan ise yapay zekanın spor alanındaki önemine işaret ederek, şunları söyledi:

“Normalde eskiden cihazları taşırdınız veya bir kurulum gerekirdi. Bunlarla uğraşmak hem maliyet hem de zaman kaybına sebep olurdu. Sporcuların patlayıcı kuvvetini, kuvvet devamını, reaktif kuvvetini, şu an onlarca parametresini alıp değerlendirme ve içerideki başka modellerle bunu dünyayla kıyaslama şansınız oluyor. Bunu saniyeler içerisinde yapabilen herhangi bir sistem, hardware (donanım) tarafında yok. Yapay zekanın buradaki önemi bu anlamda ortaya çıkıyor.”