Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Başbakan Davutoğlu Geldiği Karabük’te Muhalefete Yüklendi

Yayın: 25.05.2015 10:05
Paylaş:
A+ A-

23 Mayıs Cumartesi Günü Helikopter ile Karabük’e gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu’na AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Doç. Dr. Ayşenur İslam, Karabük Milletvekili ve Adayı Osman Kahveci, Karabük Milletvekili Adayı Sedat Namal, AK Parti Karabük İl Başkanı Adayı Timurçin Saylan ve partililer eşlik etti.

Kritik günlerin arifesinde olduklarını ifade eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, “12 yıllık birikimin üzerine güçlü Türkiye demenin arifesindeyiz. Birileri, terörle, tuzak kurmakla meşgul. Bazıları yalan, her türlü hile ile meşgul ama biz hizmet ile meşgulüz. Türkiye’nin nereden nereye geldiğini görün. Dün Ordu-Giresun havalimanını açtık. Önde çılgın Karadeniz, arkasında dağlar. Havaalanı yapacak yer yok, pist güvenliği de yok. Başkası olsa, eski Türkiye olsa derlerdi ki; ‘Madem yer yok, Karadenizliler uçağa binmeyiversin.’ Fark şu, biz insanımızın hizmeti ayağına getiririz. Sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da bir ilki yaptık. Dünyada üçüncü. Denizi doldurduk, üzerine terminal yaptık. Denizin üstüne havaalanı inşa eden ilk Avrupa ülkesi olduk. Ordu CHP milletvekillerinden biri, ‘Mümkün değil’ demiş. Biz hızlı treni getirmeden önce MHP’nin Ulaştırma Bakanı, ‘Bunu torunlarımız görür’ demiş ama şimdi her yerde hızlı tren var mı? Gittikçe Türkiye’ye yayılıyor mu? Biz Fatih Sultan Mehmet Han’ın torunlarıyız. Haliç önlerine zincir germişler. O, ‘Halici kapattılarsa biz tepeden gemileri yürütür, İstanbul’u yine de fetih ederiz’ demiş. Eğer Karadeniz dağları yalçınsa, biz o dağlarla barış yaparız, denizin ortasına havaalanı inşa ederiz. Hiçbir şeye doğru dürüst aklı ermeyen Kılıçdaroğlu gibi değil, hayalleri gerçek kılar tarih kitabı yazarız” dedi.

Mega projeleri hep kendilerinin yaptığını anlatan Davutoğlu, “Hep biz yapıyoruz ya heveslendiler. Dünyanın en büyük havalimanını İstanbul’da inşa ediyoruz. İstanbul’da dünyanın en uzun kuleli asma köprüsünü inşa ediyoruz, üçüncü köprü. Üç katlı tüneli denizin altında inşa ediyoruz. Denizler bize dost. Yapacağız demiyoruz, yaptık diyoruz. Marmaray’ı bitirdik. Obit tünelini yapıyoruz. Biz dünya ile yarışıyoruz, onlar birbirleri ile yarışıyorlar. Mega projelerimiz bizim bitmez. Dünyanın en uzun içme suyu borusunu Gerede’den Ankara’ya yapıyoruz. Dünyanın en büyük kentsel projeleri İstanbul’da Esenler’de, Ankara Mamak’ta. Dünyanın 5. büyük bir seferde delinen tüneli Konya’da mavi tünel. Toroslardan aldık suyu Konya ovasına gönderdik. Dünyanın en büyük konteyner limanlarını Çandarlı’da, Mersin’de, Karadeniz’e hitap edecek şekilde Filyos’ta inşa ediyoruz. Bir kalemde saydığım bu mega projeler dünya ölçeğinde. Eskiden Türkiye kendi içindeki yollarını bile rehabilite edemiyordu. İnşallah Filyos’a denize limana kadar en iyi şekilde demiryolu ile ulaştıracağız. Biz yola çıktık mı hedefimiz küçük olmaz. Biz mega proje hazırladık mı başlarından almayız” şeklinde konuştu.

Dış İşleri döneminde talimat verdiğini belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türkiye’nin etrafındaki bütün ülkeler ile vizesiz seyahat imkanı ulaştıracağız dedim. Şu anda bu sayı 72. THY özelleştiğinde, başdanışmandım. Nerede tek bir ecdat eseri, bir saat dahi hakimiyetimizde kalmış olan toprak var ise oraya uçacaksınız, yeni açılım yaptığımız bölgeler uçacaksınız, komşu bölgelerin tümünde uçacaklasınız, çok önem verdiğimiz ülkelere 5-6 yere uçacaksınız. İşte merkez ülke olmak budur. Lojistik budur. THY bugün dünyanın en çok destinasyonuna inen kurum ise bunun arkasında bizim merkez ülke kavramımız var” ifadelerini kullandı.

BİZ OSMANLI İLE GURUR DUYUYORUZ

12 yıl böyle bir kavramdan bahsetmeyecekler, 12 yıl biz bunları yaptığımızda Brüksel’e Washington’a oraya buraya gidip, ‘Davutoğlu var ya, Erdoğan var ya. Komşu ülkeler ile bütünleşip yeni Osmanlıcılık yapıyor’ diye sizi şikayet edecekler şimdi bir anda Türkiye’nin merkez olduğunu keşfedecekler” diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kim ne derse desin biz Osmanlı ile gurur duyuyoruz. Biz Selçuklunun varisleriyiz. Bunlar uyuyorlar. Bizim geldiğimiz yeri şimdi hayal etmeye çalışıyorlar. Rakamları da bilmezler. Geçenlerde ‘2019 yılında işsizliği sıfırlayacağım’ diyor. Başka bir yerde diyor ki, ‘2035 yılında işsizliği yüzde 5’e düşüreceğim’ diyor. Bu nasıl rakam. Söylediği hiçbir rakamın aslı yok. Kılıçdaroğlu’nun bu seçime kadar emekli diye bir meselesi var mıydı, hiç duydunuz mu. 12 yıl içinde siz emekli kardeşlerimiz için neler yaptık. En düşük SSK emeklisi maaşı 257 liraydı, şu anda 1070 lira, 4 misli. BAĞ-KUR esnafı 148 lira alıyordu, şu anda 868. Tarımı daha vahimdi 66 liraydı, şimdi 817 lira alıyor. Bu sefer 10 misli. En düşük memur maaşı 392 liraydı, şimdi 2097 lira. Biz 12 yılda her vatandaşımızın maaşını ez az 4 misli arttırdık. Sizlerin emeğinin hakkını vermek sizim görevimiz. Verdik, veriyoruz, vereceğiz inşallah. 3 ay önce 1000 lira olan emekli maaşlarına seyyanen 100 lira zam yaptık. Bizimle onun arasında fark şu o bekar ona boşamak kolay. Biz ise milletin parçasıyız, ezeli ve ebedi olarak sadece milletle nikahlıyız, onun derdi ile dertleniriz” dedi.

200 BİN YENİ KONUT GELİYOR

ugün Sakarya’da annelere doğum desteği vermeye başlayacaklarını ifade eden Davutoğlu, “Artık doğum yapan annelere ilk hediye devletten. Evlenmek isteyen alıp bir çeyiz hesabı açtığında, yüzde 20’sini devlet verecek. Çeyiz bir dertti. ‘Evlenince ne olacak’ diye anne babalar düşünüyordu. Bir hesap açın 100 lira biriktiyse 20 lirada devlet hediye olarak verecek. Konut alacaksınız yüzde 20’sini devlet verecek. Mamak çöplüklerle, hapishane ile anılırdı. Şimdi gül gibi Mamak var ise, Türkiye var ise bu AK Parti’nin eseri. TOKİ’ye talimat verdik. 200 bin yeni konut yapıyoruz. Dar gelirli vatandaşlar ayda 200 lira ödeyerek konut sahibi olacak. 480 ay sürecek gerekirse ama her ay kira gibi ödeyip ev sahibi olacaklar. Bakın Türkiye’de 6 bin 700 kilometre duble yol vardı. Biz buna 18 bin kilometre ekledik. Karabük’te toplam duble yol 7 kilometreydi, şimdi Karabük’te 116 kilometre duble yol var. Karabük, Çankırı’ya Bolu’ya duble yollar ile bağlandı. Kastamonu yolunu da inşallah en kısa sürede tamamlayacağız. Biz iktidara geldiğimizde bu sanayi şehrinde doğalgaz var mıydı. Biz getirdik 76 üniversite vardı, şimdi 193 üniversite var. Karabük’te üniversite var mıydı, Karabük’te üniversiteyi biz kurduk. Üniversitede inşallah teknopark kuruyoruz. Ray testi bölümü bir tek Türkiye’de Karabük Üniversitesi’nde var. Tıp Mühendisliği Fakültesi kuruldu. Kapatılacak gibi sözler var. Hiç merak etmeyin biz kurduğumuz hiçbir müesseseyi kapatmayız. Organize sanayi bölgesi var mıydı, biz yaptık. Şimdi Türkiye’de Kardemir başlı başına markadır. Biz aldığımızda zarar halindeydi. Şimdi yükselen değer olarak devam ediyor. Karabük’te üretilen demir çelik Karabük’te işlenecek. Sanayi alt yapısı o kadar zayıf tiki 10 milyon Dolar ihracat vardı, şimdi 300 milyon dolar. Demir çelik üretiyorsunuz ihracat sadece 10 milyon. 300 milyon yetmez, 3 milyarlık ihracat istiyoruz” diye konuştu.

HEPSİ DHKP-C’Yİ SAVUNUYOR

ılıçdaroğlu, Bahçeli ve Demirtaş’a meydan okuduğunu ifade eden Davutoğlu, “Eğer millet bize tekrar iktidar şansı vermez ise görevi devrederim. Siz ne yapacaksınız. Hemen çark ettiler. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, ‘Benim oyum düşmezse ayrılmam’ dedi. Oylarınız ne ki düşse ne olur, çıksa ne olur. Düşse kimseye zararı yok, çıksa iktidar olamazsanız. Bununla yetiniyorlar. Demirtaş daha vahim bir şey söyledi. ‘Sorumluluk bende olursa ayrılırım.’ Bir genel başkan bunu der mi. Ben genel başkanım. Başarının da, başarısızlığında sorumluluğu bana aittir. Lider olmak budur. Hemen kaçamak cevap veriyorlar. Onlar millete güvenmiyorlar. Onlar makamlarını terk etmiyorlar. Bizim kıdemli arkadaşlarımız 3. dönemlerini bitirdiler. Davadan ayrılmak yok, hiç birinde gönül kırıklığı kırgınlık yok. Bizim davamızda makam mevki meselesi olmaz. Biz hepimiz büyük Türkiye’nin neferleriyiz. Şundan emin olun. İnşallah önümüzdeki dönem, geçmiş dönemlerden daha parlak olacak” diye konuştu.

Üçlü çetenin bir araya geldiğini söyleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Eski Türkiye partileri. Yanlarına paralel çete eklendi. Yetmedi milleti tehdit eden ve terör yapan, Kandil PKK eklendi. Şimdi de DHKP-C katıldı bunlara. Hepsi DHKP-C’yi savunuyor. Mersin’de, Adana’da HDP binalarına saldırı oldu. AK Parti’yi bir ağızdan suçladılar. Birisi düğmeye bastı, Demirtaş dedi ki, ‘AK Parti saldırdı’ Bahçeli dedi ki, ‘Bizim onlarla aramız iyi, AK Parti saldırdı.’ Daha yolunu bulamayan Kılıçdaroğlu, kendisine oy vermek için sandığını bulamadı. Bir anda AK Parti’yi suçladı. Paralelciler de hemen katıldılar. Dün Bahçeli paralel çetenin yayın organlarıyla buluştu, Kılıçdaroğlu ayakları gitmişti, HDP’liler de arka kapıdan konuşmuştu. Biz faili bulduk çıkardık, her türlü görsel delil, belge var. Bu fail terörist 2007’de DHKP’-C’den tutuklanmış. . Bir bakıyorsunuz HDP ona sahip çıkıyor. Bugün HDP’nin genel başkan yardımcısı DHKP-C’ye açıkça teşekkür etti. Biz bu vatanı bu teröristlere bırakır mıyız. Biz bu vatanı bunlarla iş birliği yapan eski Türkiye partilerine bırakır mıyız” şeklinde konuştu.

Törende konuşan AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin ise, “Girdiğimiz her seçimde AK Parti’ye destek verdiniz. Milletvekillerin tamamını sizi temsilen parlamentoya gönderdiniz. Sizlerle birlikte Karabük’te çok önemli hizmetlere imza attık. Karabük denince akla demir çelik sanayi gelir. Kapanmak üzere olan Kardemir’i yeniden ayağa kaldırarak daha güçle şekilde geleceğe sizlerle birlikte taşıyoruz. Karabük’ artık ağır sanayinin merkezi değil, aynı zamanda bir üniversite kenti. Bunu sizlerin oyların ile sağladık. Karabük özellikle kış aylarında hava kirliliğin tehlikeli boyutlarda seyrettiği bir ilimizdi ama sizlerle birlikte doğalgazı getirdik ve hava kirliliği tehlike sınırının altına indirdik. Duble yollar, sağlık alanında atılan adımları sizlerin duası olmasaydı gerçekleştiremezdik. Daha yapacak çok işimiz var. Karabük’ü Karadeniz’e daha yakın hale getireceğiz. Karabük çevre yolunu inşallah 7 Haziran’dan sonra gerçekleştireceğiz. Eskipazar’da bir organize sanayi bölgesi yapmayı planlıyoruz” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

KARDEMİR Genel Kurulu Tarihi Belli Oldu

Yayın: 27.09.2023 17:08
Paylaş:
A+ A-

KARDEMİR A.Ş Yönetimi, 23 Ekim 2023 Pazartesi günü Genel Kurul yapma kararı aldı. Yapılacak olan Genel Kurulda Kardemir’in 11 kişilik yeni yönetimi de belli olacak.
Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) gönderilen açıklamada ;
KAP’a yapılan açıklamada, “Şirketimizin, 23 Ekim 2023 Pazartesi günü saat 14.00’de Kardemir Eğitim ve Kültür Merkezi – KARABÜK adresinde ekteki gündem maddelerini görüşmek üzere Olağanüstü Genel Kurulunun yapılmasına ayrıca; Grupların Yönetim Kurulu Üyeleri adaylarının seçimi için “A” grubu hisse sahiplerinin, “B” grubu hisse sahiplerinin ve “D” grubu hisse sahiplerinin Kardemir Eğitim ve Kültür Merkezi – KARABÜK adresinde aynı tarihte genel kurul toplantı saatinden önce saat 10.00’da ayrı ayrı toplanarak adaylarını belirlemelerine karar verilmiştir” denildi.
Genel Kurul Gündem Maddelerinde ise, Yönetim Kurulu Üyelerinin seçilmesi, Yönetim Kurulu Üyelerine T.T.K.’nun 395. ve 396. maddelerinde yazılı izinlerin verilmesi, Yönetim Kurulu Üyelerine verilecek huzur hakkının belirlenmesi ve Şirketin pay geri alımı işlemleri hakkında bilgi verilmesi yer alıyor.
Yeni Yönetim Kurulu üyelerinin kimler olacağı merak edilirken, Kardemir’in şu anki 11 kişilik yönetiminin üçü boş halde duruyor.
Kardemir’in şu anki Yönetim Kurulunda şu isimler yer alıyor; Prof. Dr. İsmail Demir, Ömer Demirhan, Prof. Dr. Ercümend Arvas, Fatih Mehmet Erkoç, Kamil Güleç, Muhammed Ali Oflaz, Mustafa Aydın ve Yusuf Canbolat. (Esra Oğuzkağan Özkan)