Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Bu da Soru Mu Şimdi..?

Yayın: 23.12.2015 08:31
Paylaş:
A+ A-

Karabük’te gençlerin yararlanabileceği sosyal tesisler yeterli düzeyde midir.?
Karabük ve gençlik olarak olayı ele aldığımızda ortada hiç de içi açıcı bir durumun olmadığını görüyorsunuz.?
Şöyle ki; Karabük kurulmaya başladığında endüstrileşme süreci ile birlikte insanların ruh halini bu yapıya uygun hale getirecek sosyal tesislerin yapımında deyim yerindeyse bir inkılap yapılmıştır.
Hem de çevre illerde ve ilçelerin kıskançlık duyacağı düzeyde….
1942’li yıllardan itibaren golf,güreş,futbol,eskrim,bisiklet,bando ve kayak takımı gibi oluşumlara hız verilirken aynı zamanda sosyal hayatı canlı tutma adına mühendisler,memurlar ve işçi lokallerinin yapımına önem verilmiş,modern kentleşme süreci başlatılmıştır.
Şimdilerde bu girişimlerden sadece profesyonel anlamda futbolun Karabük’ün yüzünü ağarttığı,diğer sosyal etkinliklerde beklenen gelişmelerin olmadığı görülmektedir.
Ayrıca günümüzde mühendisler ve memurlar lokalinin ve havuzlu bahçenin kapalı olması düşündürücüdür.
Karabük büyümekte ve il merkezinde nüfus giderek artmaktadır.
Özellikle köylerden gelen bu nüfusu kentleştirebilecek ve ona uyum sağlayabilecek hale getirebilecek bir takım araç ve gereçlere ihtiyaç vardır.
Bunların en önemlisi de hiç kuşkusuz sosyal tesislerdir.
Bunlar bir kentin olmazsa olmazlarıdır.
Karabük’te 9 yıl sonra olimpik yüzme havuzunun bitirilebilmiş olması da bu bakımdan düşündürücüdür.!
Eğitim-öğretim,kaliteli ve üst sevideki kültürel ve sportif faaliyetler ve oluşumlar kentlilik ruhunu oluşturan temel etmenlerdir.
Eğer bu gelişmeler ekonomik canlılıkla taçlandırılabilirlerse ortaya mükemmel sosyo-kültürel ve ekonomik bir yapı çıkar.
Bizim durup dururken Karabük’ün eski hallerini ve canlılığını özleme nedenlerimizden birisi budur.
Toplumsal dayanışma günlerini sadece bayramlara bırakmak, diğer günleri birbirimizi üzecek beyanatlarla geçirmek üzücü bir durumdur.
Takdir edilecek bir yönü yoktur.
Evet…
Eksiklerimizi biliyoruz.
Tabi kusurlarımızı da…
Ama en önemlisi….
Eksikliklerin ve kusurların içinde yaşamayı öğrenmek bizlere çok büyük tecrübeler kazandırıyor.
İnşallah bu deneyimler bize başarma adına büyük sorumluluklar yükler.
Yüklemese ne mi olur.?
Bu da soru mu şimdi.?

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dinçer Lojistik Demoday 2023 başlıyor

Yayın: 07.12.2023 00:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Dinçer Lojistik tarafından sektörde faaliyet gösteren girişimleri desteklemek amacıyla iki yıldır düzenlenen Dinçer Lojistik Demoday'in üçüncü dönemi başlıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, başvuruların 10 Aralık'a kadar süreceği Dinçer Lojistik Demoday; lojistik-tedarik zinciri ve perakende süreçleri temelinde yapay zeka, robotik, mobilite, iş zekası ve blockchain teknolojileri gibi pek çok alanda faaliyet gösteren startup'lar için önemli bir fırsat sunacak.

Birincinin 150 bin TL, ikincinin 100 bin TL ve üçüncünün 75 bin TL ödül kazanacağı etkinlik, bu sene ilk defa Ataşehir DasDas sahnede yüz yüze düzenlenecek.

20 Aralık'ta düzenlenecek etkinlikte yarışacak projeleri Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, Dinçer Lojistik CTO'su Murat Şencan, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı Hakan Kırımlı, Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Türkay, Strateji ve İş Geliştirme Danışmanı Arda Berkay Çağın, Webrazzi Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Arda Kutsal, Halk Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Zafer Mustafaoğlu, P&G Satın Alma Direktörü Filiz Mahir ve Fazla Üst Yöneticisi (CEO) Olcay Silahlı değerlendirecek.

Etkinlikte para ödülünün yanı sıra sektör profesyonelleri ve mentorlar ile çalışma, iş bağlantıları ve yatırım fırsatı gibi imkanlar sunulacak.

– “Etkinliğe ilgi her geçen yıl artıyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, geçen yıl 100'ü aşkın girişimin başvurduğu, 12 startup'ın ise finalde yarıştığı Demoday’e gösterilen ilgiden oldukça memnun olduklarını bildirdi.

İki yıldır düzenledikleri etkinliğin bu sene üçüncü dönemini başlattıklarını kaydeden Dinçer, şu açıklamalarda bulundu:

“Geride bıraktığımız yıllara bakarsak giderek artan bir ilgiden söz edebiliriz. Biz bu etkinlikle, sektörde yenilik yaratan, bir soruna çözüm üreten ya da parlak fikre sahip girişimlere kendilerini gösterme şansı sunuyoruz. Daha önce etkinliğimize katılan tüm startup'larla ilişkimizi sürdürüyor, kalıcılı ilişkiler kurmaya gayret ediyoruz. Girişimcileri ve girişimci adaylarını, iş fikirleriyle ve yenilikçi çözümleriyle birlikte sektörün geleceğine yön vermeye çağırıyoruz. Özellikle ana iş kolumuz lojistik ve tedarik zincirinin tamamını kapsayacak şekilde robotik, mobilite, yapay zeka, blockchain, iş zekası, endüstri 4.0 alanlarında yenilikçi çözümler sunan startup'ları etkinliğimize davet ediyoruz.”