Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Çaykur Rizesporlu Mocsi, Sivasspor maçını kıymetlendirdi:

Yayın: 21.09.2023 16:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

RİZE (AA) – Trendyol Harika Lig'in 6. haftasında 23 Eylül Cumartesi günü EMS Yapı Sivasspor'u ağırlayacak Çaykur Rizespor'da Macar futbolcu Attila Mocsi, konutlarındaki her maçta galibiyete talip olduklarını belirterek, “Bu maç da o güçlü çabayı vereceğimiz müsabakalardan biri olacak.” dedi.

Mocsi, Mehmet Cengiz Tesisleri'nde basın mensuplarına, ligin üçüncü haftasındaki Trabzonspor müsabakasıyla gruba katıldığını, bu maçta gol atarak Üstün Lig'e uygun bir giriş yaptığını söyledi.

Ligde misyon yaptığı 3 maçta 9 puan topladıklarını belirten Macar defans oyuncusu, “Çok düzgün bir başlangıç. Ligde birinci 5 haftada 2 puan ortalamasıyla 10 puan toplamamız çok güzel. Umarım yolumuza tıpkı biçimde devam ederiz.” diye konuştu.

Mocsi, ligde bu hafta EMS Yapı Sivasspor'u ağırlayacaklarını kaydederek, “Süper Lig'de maçlar gayret gücü yüksek geçiyor. Sivasspor maçı da sıkıntı bir gayret olacak. Konutumuzda oynadığımızı unutmamalıyız. Konutumuzda oynadığımız her maçta galibiyete talibiz. Bu maç da o güçlü çabayı vereceğimiz müsabakalardan biri olacak.” sözlerini kullandı.

Yeni kurulan ekiplerin lige düzgün başlangıç yapmasının ehemmiyetine işaret eden Mocsi, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Takımın irtibatını, kenetlenmesini düzgün başlangıçlar artırır fakat önümüzde çok yol var. Bu türlü düzgün devam edersek grubun birbirine alışma süreci kısalacaktır. Daha yeterli, birbirine kenetlenen bir ekip haline geleceğimize inanıyorum. Öncelikle her maç elimizden gelenin en uygununu yapmak için çalışacağız. Devamı kesinlikle gelecektir.”

Attila Mocsi, Türkiye'ye gelmeden evvel Fenerbahçe ve Galatasaray'ı takip ettiğini de belirterek, şunları söyledi:

“Transferim öncesinde Attila Szalai'den bilgi aldım. Onun dışında kimseden bilgi almadım. Attila bana, Türkiye'nin çok çok güzel bir ülke olduğunu ve futbolun âlâ olduğunu söyledi. Ben de Çaykur Rizespor'a geldiğim için çok memnunum. 3 maçta 3 galibiyet alınca mutluluğum arttı. Şu ana kadar olumsuz giden hiçbir şey yok. Burada olmaktan mutluyum.”

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.