Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Dışişleri Bakanlığı Cami’ye Yapılan Saldırıyı Kınadı

Yayın: 27.08.2023 13:45 |Güncelleme: 28.08.2023 01:29
Paylaş:
A+ A-

Dışişleri Bakanlığı, Limasol’daki camiye yapılan saldırıyı şiddetle kınadı

 

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) Limasol kentindeki camiye yapılan saldırıyı şiddetle kınadı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “GKRY’nin Limasol kentinde bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi’ne günün erken saatlerinde yapılan kundaklama saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu konu hakkında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayı tümüyle destekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu menfur saldırıyla GKRY’de farklı camilere karşı geçmişte de gerçekleştirilen eylemlere bir yenisinin eklendiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Avrupa genelinde artmakta olan İslam karşıtlığının son örneği olan bu saldırı sadece Müslümanları hedef almakla kalmamakta, aynı zamanda ortak insanlık değerlerimize yönelik tehdidin ne denli ciddi boyutlara ulaştığını bir kez daha ortaya koymaktadır. Diğer taraftan anılan saldırının gözler önüne serdiği nefret ve tahammülsüzlük, Kıbrıs Rum toplumunun bazı kesimlerinin Müslüman Kıbrıs Türkleriyle barış, huzur ve hoşgörü içinde bir arada yaşama anlayışından ne kadar uzak olduğuna işaret etmekte; Kıbrıs Türk tarafının iki devletli vizyonunun Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik yegane gerçekçi modeli oluşturduğunun ilave bir kanıtını teşkil etmektedir.”

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, Kıbrıs Rum kesimindeki camiye saldırıyı şiddetle kınadı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde (GKRY) Limasol kentindeki İbrahimağa Köprülü Camisi’ne molotofkokteyli ile düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadı.

Ertuğruloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, “Güney Kıbrıs’ta Limasol’da bulunan İbrahimağa Köprülü Camisi’ne gece molotofkokteyli ile yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum.” ifadelerini kullandı.

Saldırının “Türk-İslam düşmanlığının göstergesi” olduğunu ve geçmişte bu tür saldırıların sayısız örneklerinin bulunduğunu hatırlatan Ertuğruloğlu, Rum yönetiminin, bu tür saldırılara karşı gerekli önlemleri almadığını, yeterli soruşturma yapmayarak saldırganları hukuk önünde cezalandırmadığını kaydetti.

Ertuğruloğlu, benzer eylemlerin tekrarlanmaması için önlem alınmasını ve saldırganların bir an önce yakalanarak hukuk önünde hesap sorulmasını Rum yönetiminden beklediklerini sözlerine ekledi.

(AA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Üniversiteyi kazanan öğrenciler için “Güle Güle Üniversiteliler” programı düzenlendi

Yayın: 22.09.2023 20:36
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – Samsun'un Vezirköprü ilçesinde üniversiteye gitmeye hak kazan öğrencilere yönelik “Gülü Güle Üniversiteliler” programı gerçekleştirildi.

Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde, ilçeden üniversite okumaya hak kazanan 341 öğrenci için Belediye Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda, öğrencilere Vezirköprü'yü tanıtan müzik ve klipler izletilerek armağan verildi.

Kaymakam Özgür Kaya, burada yaptığı konuşmada, daha evvelki vazife yerinde öğrenci sayısının 520 civarında olduğuna işaret ederek, “Burada üniversiteyi kazanan öğrenci sayısı 341. Önümüzdeki yıllarda bu sayının daha fazla artacağına inanıyorum.” dedi.

Belediye Lideri İbrahim Sadık Edis de üniversiteyi kazanan öğrencilerin Vezirköprü için büyük gurur olduğunu lisana getirerek, öğrencileri, ailelerini ve öğretmenlerini tebrik etti.

İlçe Ulusal Eğitim Müdürü Resul Özata ise geçen yıl Vezirköprü'deki liselerden mezun olan 341 öğrenciyi yüksek tahsil kurumlarına gönderdiklerini belirterek, “Bu büyük bir sayı, büyük bir muvaffakiyet. 48 farklı ile öğrenci gönderiyoruz. Sizler gittiğiniz kentlerde Vezirköprü'nün tanıtım elçileri olacaksınız.” diye konuştu.

İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Aziz Demir'in duası ile son bulan programa İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Uyar ile kurum müdürleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.