Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Her Telden (20.Temmuz.2015)

Yayın: 20.07.2015 08:33
Paylaş:
A+ A-

SİYASET-BÜROKRAT İLİŞKİLERİNDE “SENDİKALAR-VAKIFLAR..” BUNLARIN DIŞINDA KALAN BAŞARILI İSİMLER..!!
Siyaset Kurumu,İktidar olduğunda,bunu elbet ki BÜROKRAT KESİM ile götürecektir/yürütecektir,uzun yıllar izleriz,Siyaset İle Bürokrat ilişkileri çok ince bir çizgi de yürür..
Eğer BÜROKRATLAR o Siyasi İktidara yakın SENDİKA/VAKIF gibi Kuruluşların Üyesi,o İl veya İlçede ki ETKİN İSMİ ise,Siyaseti yöneten/yürüten kadroları PEK FAZLA DİKKATE ALMAZLAR.
PEK FAZLA İPLEMEZLER,bilirler ki,O Yöre de Siyasete “KENDİ EGOLARINI TATMİN İÇİN..” halka ters gelen bir dizi icraatı yapsalar bile,Siyaseti Yönetenlerin kendilerine GÜCÜ YETMEZ,yerlerinden milim kıpırdatamazlar..
O BÜROKRATLAR DİLEDİKLERİ GİBİ HAREKET EDERLER.
Sonuçta Siyaset OY KAYBEDER,Bürokrata bir şey olmaz..!!
Bunun birde tersi durumda olan BÜROKRATLAR vardır ve O TÜR SENDİKA/VAKIF gibi İktidarın arka bahçesi gibi Kuruluşlara Üye değildirler,oralarda Yönetici değildirler,ancak,İŞLERİNİ DÖRT-DÖRTLÜK yaptıkları için O YÖRE HALKININ SEVDİĞİ,TAKDİR ETTİĞİ isim olurlar.
O YÖRE HALKI BU BÜROKRATLARI sever/takdir eder/bağrına basar,tarafsız icraatları ile halkın beğenisini kazanırlar,ancak,Siyaset Kurumundan BAZI İSİMLERLE UYUŞAMAZLAR,o isim/isimler üzerlerine/üzerlerine gelirler.
Bir önce ki gruba gücünü yetiremeyeceğini bilen Siyasetçi,bağlantısız/yansız/görevine dört/dörtlük bağlı,halkın büyük beğenisini kazanmış bu tür Bürokratlarla uğraşarak,bir nevi kendilerini tatmin etmeye çalışırlar..
Kişisel sürtüşmelerini bir Siyasetin tümüne yansıtmaya çalışırlar..
Sonuçta KENDİ SİYASAL Partilerine zarar verirler..!!

7 HAZİRAN GENEL SEÇİMİNDE,AK PARTİ SİYASETİNİN “TEMEL ARGÜMANLARINDAN BİRİSİ..” PARALEL YAPI OLAYIYDI
Hatırlayın 7 HAZİRAN GENEL SEÇİMİ sırasında AK Parti’nin temel Seçim argümanlarından birisi “PARALEL YAPI İSMİ VERİLEN..” olaydı ve AK Parti bu kavrama anormal biçimde yüklendi.
ÖYLE OLMADI MI..?
AK Parti’nin SEÇMENE ŞİKAYET ETTİĞİ,üzerinde çok ciddi biçimde durduğu PARALEL YAPI,öyle anlaşılıyor ki İKTİDAR ERKİ ile çok İYİ OLDUĞU zamanlar,BAZI BÜROKRATLARIN üzerine şiddetle gitmiş.
Örneğin Karabük’ün başarılı İl Emniyet Müdürü Sayın SERHAT TEZSEVER’İ mahkemeye vermişler ve çok ciddi sıkıntılar yaşatmışlar,çok ilginç günlerden geçmesine sebep olmuşlar.
Sayın SERHAT TEZSEVER çok iyi yetişmiş bir EMNİYETÇİ,bir POLİS ve görevini büyük bir tarafsızlık,büyük bir adalet içinde yürüten bir isim.
PARALEL YAPI denilen,böyle tanımlanan yapı,geçmiş yıllarda Sayın SERHAT TEZSEVER’İ neden Mahkemelerde uğraştırmış olabilir acaba,bunun da bir izahı olmalı değil mi..?
O herkesin PARALEL YAPI tabir edilen örgütlenmeye YAKIN DURMAYA ÇALIŞTIĞI bir dönemde,Sayın SERHAT TEZSEVER o yapının o zamanlar ayağına mı basmıştı acaba..?
ÜLKEMİZ NE GÜNLERDEN GEÇTİ/GEÇİYOR DEĞİL Mİ..!!

MUHTEMEL BİR “ERKEN GENEL SEÇİM DE..” KARABÜK’ÜN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI,SİZCE, KİMLER OLUR ACABA..?
Koalisyon kurma çalışmaları sürüyor,AK Parti Genel Başkanı Sayın AHMET DAVUTOĞLU,diğer Siyasi Partilerle görüşmelerini sürdürüyor ,ancak,sonuç çıkması yolunda ki beklenti oldukça zayıf görünüyor.
KEŞKE ;KOALİSYON KURULSA,UZUN VADELİ OLSA..
Diyelim ki KOALİSYON KURULAMADI ve geniş bir çevrenin beklediği gibi ERKEN GENEL SEÇİM yapılacak,o zaman Milletvekili Aday listeleri YENİDEN DÜZENLENECEK demektir..
SİZCE KARABÜK’TE KİMLER ADAY GÖSTERİLİR..
Örneğin AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI KİMLER olur..?
Örneğin CHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI KİMLER olur..?
Örneğin MHP MİLLETVEKİLİ ADAYLARI KİMLER olur..?
Örneğin DİĞER PARTİLERİN ADAYLARI KİMLER olur..?
Siyasi Partilerin,belirleyecekleri Milletvekili Adayları,çok önemli ve bunu HEM KARABÜK AÇISINDAN ÖNEMLİ görmek gerek,HEM O SİYASİ PARTİNİN SEÇİMİ KAZANABİLMESİ açısından önemli görmek gerek.
7 HAZİRAN GENEL SEÇİMİ BUNU HERKESE GÖSTERDİ..
Sahi, MİLLETVEKİLİ ADAYLARI KİMLER OLUR..?

KARABÜK TİCARET SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI SAYIN TUNCAY ÖZCAN “BİRLİKTE KARAR VERDİK.”
Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Mübarek Ramazan ayı sürecinde,TÜM İLÇELERDE birer İFTAR YEMEĞİ düzenledi ve SAFRANBOLU Ticaret ve Sanayi Odası’nın EFLANİ ve SAFRANBOLU iftar yemeklerine tepki verdiği yolunda haberler çıktı.
BİZZAT BİZE YANSIYAN TEPKİLER OLDU..
Olayın bu noktasında Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın TUNCAY ÖZCAN “SAFRANBOLU TSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI Sayın ALİ SAMİ ÖZER ile BİZZAT GÖRÜŞEREK İFTAR YEMEĞİNİ DÜZENLEDİK..” dedi.
Yani “BİZ İFTAR ÇADIRINDA HALKA BİR İFTAR YEMEĞİ VERMEK İSTİYORUZ,BU SİZİ RAHATSIZ EDER Mİ,BÖYLE BİR GİRİŞİMİMİZE NE DERSENİZ..” diye sorarak bu düzenlemeyi yaptık diyor Sayın TUNCAY ÖZCAN.
Bir anlamda okey almışlar,izin almışlar..
Sayın ALİ SAMİ ÖZER böyle bir girişimin kendilerini rahatsız etmeyeceğini,iftar yemeği düzenleyebileceklerini söylemiş ve Karabük Ticaret ve Sanayi Odası bundan sonra harekete geçmiş.
Sayın TUNCAY ÖZCAN bu iftar yemeklerinin,o Kent Protokolüne değil,direkt olarak vatandaşa verildiğini söylüyor ve genellikle de Belediye İFTAR ÇADIRININ kullanıldığını anlatıyor.
“BİZ SAFRANBOLU TSO İLE HEP BİRLİKTE HAREKET EDİYORUZ..”
“BİRLİKTELİĞİMİZ KESİNLİKLE BOZULMAZ..” diyor..

ÇİN HALK CUMHURİYETİ,DÜNYA DEMİR/ÇELİK PİYASALARINI SARSIYOR VE ÜLKEMİZDE “CİDDİ BİR LOBİLERİ VAR..”
ÇİN HALK CUMHURİYETİ,Dünya DEMİR/ÇELİK Piyasalarını sarsıyor,sarsmanın da ötesinde,adeta,darmaduman ediyor,piyasalara çok miktarda,UCUZ FİYATLA kütük veriyor.
Geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan OECD Toplantılarında ÇİN HALK CUMHURİYETİ’NİN bu tutumuna karşı ağır bir deklarasyon yayını ile karşı çıkılmasına rağmen ÇİN BİLDİĞİNİ OKUMAYA devam ediyor.
İÇ PİYASALAR OLDUKÇA DARALDI…
Örneğin KARDEMİR bu gelişmelerden anormal biçimde ve olumsuz olarak etkileniyor,bu gelişmelerin nasıl düzeleceği noktasında ise fazla bir seçenekte görülmüyor.
ÇİN’İN veya benzeri Ülkelerin Ülkemize satacağı KÜTÜN DEMİRE yüksek GÜMRÜK VERGİSİ konulması tek seçenek gibi görülüyor,ama buna karşılık,şu an itibarı ile yüzde 22.5 olan GÜMRÜK VERGİLERİNİN daha aşağı çekilmesi için KULİS yapan,LOBİ YAPAN çevrelerden de söz ediliyor.
Geçtiğimiz günlerde ŞANGAY BEŞLİSİ veya ŞANGAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ’NDEN söz ettik ve AVRUPA BİRLİĞİ’NE karşı ŞANGAY BEŞLİSİ ile birlikte hareket etmemizi isteyen bir çevre bu yönlü LOBİ ÇALIŞMASI yapıyor mu..?
Yüzde 22.5 olan Gümrük Vergisini azaltmayı öneriyorlar mı..?
Ülke Demir/Çelik sektörü ve KARDEMİR çok zorlanıyor..!!

KARDEMİR’İN 750 MİLYON DOLAR CİVARINDA,DÖVİZ BORCU VAR VE DÖVİZ FİYATLARINDA YÜZDE 17-18 ARTIŞ OLAYI
ÇİN HALK CUMHURİYETİ Demir/Çelik piyasalarını adeta darmaduman etti ve piyasalar gerçekten berbat bir durumdu,Dünya bu sektörde yüzde 0.8 oranında büyürken,Ülkemiz bu sektörde,ne yazık ki,küçülüyor.
Örneğin KARDEMİR ZORLANIYOR..
KARDEMİR’İN zorlanması,KARABÜK’Ü BİR BİÇİMDE sıkıntıya sokacak bir gelişmedir,iş dönüp/dolaşıp Karabük’ün zorlanmasına doğru gelecektir..
Bakın KARDEMİR’İN 750 milyon dolar civarında borcu var ve döviz cinsi bu borcun ödenmesi sırasında,sıkıntılar daha bir günyüzüne çıkabilir diye beklemek gerek.
750 Milyon dolar borç ve döviz fiyatlarının,yılbaşından bu yana yüzde 17-18 civarında arttığını göz önüne aldığınızda,KARDEMİR’İN bu borçları noktasında 115-120 milyon dolarlık fazla Türk Lirası ödemek zorunda kalacağı gibi acı bir gerçek çıkmıyor mu ortaya..?
ÇİN SIKINTISINDAN 2015 İLK ÜÇ AYI ZARARLA GEÇTİ..
İLK ALTI AYLIK BİLANÇOLAR HENÜZ ÇIKMADI..
Ancak iyi çıkacağından kimse umutlu değil.
Bütün bunların yanı/sıra,ÇİN HALK CUMHURİYETİ eğer piyasalara,şimdi olduğu gibi,UCUZ KÜTÜK DEMİR vermeye devam ederse,bu KARABÜK AÇISINDAN çok dramatik sonuçlar vermeye adaydır.
Kaldı ki,İTHAL KÜTÜK girişinden alınan yüzde 22.5 Gümrük Vergisinin ÇİN’İN önünü açmak,bu arada,ÜLKE DEMİR/ÇELİK Sektöründe TEK TABANCA kalmak isteyen HADDECİ ÇEVRELERİN yaptığı GÜMRÜK VERGİLERİ aşağı çekilsin yolunda ki LOBİLERİ unutmamak gerek.
ÇOK DRAMATİK SONUÇLAR ÇIKABİLİR ORTAYA..
Örneğin KARABÜK BUNA HAZIR MI dersiniz..?
Siyaseti,Sendikası,Vakfı,Cemiyeti ile buna bir hazırlık var mı..?

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE,KARDEMİR ESKİ GENEL MÜDÜRÜ SAYIN FADIL DEMİREL ARADI VE “ÇOK ÜZÜLDÜM..” DEDİ…
Geçtiğimiz ramazan ayının son günlerinde KARDEMİR eski Genel Müdürü Sayın FADIL DEMİREL telefon etti ve kendisi hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na verilen SUÇ DUYURUSU için “GERÇEKTEN ÇOK ÜZÜLDÜM..” dedi.
Sayın FADIL DEMİREL yapılan DEMSAN İhalesi hakkında birçok teknik bilgi verdi ve “İHALE BİRKAÇ KOMİSYON SÜZGECİNDEN GEÇTİKTEN SONRA,YÖNETİM KURULU KARARI İLE KESİNLİK KAZANIR..” şeklinde bir özetleme yaptı.
Hakkında yapılan Suç Duyurusu nedeni ile kendisine henüz bir bilgi ulaşmadığına işaret etti ve “NEDEN BÖYLE BİR YOLA GİTTİLER BİR ANLAM VEREMEDİM..” şeklinde ifadeler kullandı.
Sonra da “SENDE YAZINDA BELİRTMİŞSİN,HALEN BİRLİKTE YARGILANDIĞIMIZ BİRÇOK DAVA VAR.BU DAVALAR HENÜZ SONUÇLANMAMIŞKEN,ŞİMDİ KARŞILIKLI OLARAK DAVALARA MI GİRECEĞİZ..” gibi sözler etti.
Sayın FADIL DEMİREL,anladığımız kadarı ile FİLYOS LİMANI ve bu Liman ile birlikte FİLYOS’A 10 MİLYON TON/YIL kapasiteli bir DEMİR/ÇELİK Fabrikası kurmak için oluşturulduğu/oluşturulacağı söylenen KONSORSİYUMA danışmanlık yapıyor.
“BEN ve BENİM GİBİLER PROFESYONEL YÖNETİCİLERİZ.BÖYLE BİR GELİŞME VAR,YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUM..” gibi bilgiler verdi..
Belli ki CANI OLDUKÇA SIKILMIŞ,OLDUKÇA ÜZÜLMÜŞ..
Bir süre sohbet ettik kendisi ile..

SURİYE ÜLKESİNDEN GELDİKLERİNİ SÖYLEYEN BİRKAÇ AİLE VE IRAK ÜLKESİNDEN GELENLER İLE FARKLARI..
Biz birkaç kez Karabük’e gelen IRAK KÖKENLİ Mültecilerden söz ettik ve IRAK KÖKENLİLERİN hiçbir nokta da,bizimle ters düşen bir tarzlarının,tavırlarının olmadığını söyledik.
TEPKİ GÖSTEREN HEMŞERİLERİMİZ OLDU.
Elbet ki,tepki gösterenlerinde,kendilerince haklı oldukları yönler vardı/varmıştır ve o yüzden öyle bir tutum,öyle bir tavır almışlardır diye düşündük,üzerinde durmadık.
SON GÜNLERDE SURİYELİLER GELDİ..
Birkaç aile Suriyeliler geldi.
IRAKLILAR GİBİ DEĞİLLER..
Ellerine “SURİYEDEN GELDİK,EVLERİMİZ/BARKLARIMIZ YIKILDI.BİZE YARDIM EDİN..” şeklinde yazılar var ve rest gele yerlere ÇOLUK/ÇOCUK,KADIN/ERKEK OTURMUŞLAR yardım bekliyorlar.
ÜSTLERİ/BAŞLARI,ADETA,DÖKÜLÜYOR..
Hiçbir IRAKLI BUNU YAPMADI,BÖYLE DAVRANMADI..
Dileriz fazla SURİYELİ GELMEZ,yoksa dengeler süratle bozulacak..
Dileriz gelmezler..!!

KARABÜK DEFTERDARI SAYIN OSMAN KOÇAŞ, “VERGİ TAHAKKUK VE TAHSİLATIMIZ NOKTASINDA ÇOK İYİYİZ..”
Karabük Defterdarı Sayın OSMAN KOÇAŞ,Bayram öncesinde bir Basın Toplantısı yaparak VERGİ REKORTMENLERİNİ açıkladı ve bu nokta da TAHAKKUK ve TAHSİLAT olayında ki başarılardan söz etti.
Karabük TAHAKKUK,yani verilmesi gereken VERGİ MİKTARI açısında en fazla artış yapan birinci İl olarak çıkmış ve bu çıkar vergilerin TAHSİLATI noktasında da ÇOK ÖNEMLİ MESAFELER ALMIŞLAR.
Sayın OSMAN KOÇAŞ BUNLARI AÇIKLADI.
Karabük’te en yüksek vergiyi,her zaman olduğu gibi KARDEMİR veriyor ve tahakkuk eden Vergi 20 milyon liranın çok az altında,bu gelenek değişmedi yani.
BİR OLAY İNSANLARIN DİKKATİNİ ÇEKİYOR.
Bakıyorsunuz VERGİ SIRALAMASINA GİREN bazı mükellefler İSMİNİN AÇIKLANMASINI istemiyorlar,neden böyle yapıyorlar,şahsen biz anlayamıyoruz.
VERGİ VERMEK MUKADDES BİR OLAY.
Böylesine mukaddes bir olay ile ismin anılacak ve İSMİMİN AÇIKLANMASINI İSTEMİYORUM diyeceksiniz,doğrusu biz buna bir anlam veremiyoruz.
Elbet o mükelleflerinde bir gerekçeleri vardır.
O gerekçe nedeni ile isimlerinin açıklanmasını istemiyorlardır.

9 kişi görüş bildirdi

 1. Nafile çaba

  Sevgili Gölbek bu Tuncay Özcan Siyasette bir yere varamaz bunun mümkünü yok.Sen boşuna bunu parlatmaya çalışma bunun parlaması bir yere gelmesi mümkün deyiiil.O ancak bir yere icazetle gelir zaten sende birkaç defaz yazdın.Ben hiçbir makama kendi çabalarımla kendi mücadelemle gelmedim.beni istediler öyle geldim dedi diye birkaç sefer sen yazdın.Şimdi biriler gel sen milletvekili ol diycek Tuncay bey lütfedip kabul edecek.Onu bir geçin Ahmet bey bir geçin.Boşuna parlatmaya çalışma hiç bir şey çıkmaz ondan

 2. emekli

  Emeklilerimizin başarılı temsilcisi bizden biri olan CelaL Bulut ‘un meclise gitmesi lazım.Hangi parti karışmam. Ama Celal Bulut butun emeklilerin oyunu alır diye dusunuyorum.

 3. Valla dogru

  AKP Yandaş Sendikayla yandaş vakıfların üyelerine dokunamadı dokunamazda Milli Egitimde bunlar var Saflgın birçok yerinde bunlar var AKP liler aglayıp sızlarlar amma o insanlara dokunamazlar.Timuçin Sayların onlara hiç gücü yetmez arkası olmadına inandıgı insanlarla uğraşır onlardanda sonuç alamaz.AKP burda İL Merkez İlçe tarafından deyil AKP DERİN YÖNETİMİ TARAFINDAN YÖNETİLİR onlarda bitakım bağlantılarından dolayı kimseye dokundurtmazlar,saf AKP lilerde ağlayıp dururlar

 4. İŞİN DOĞRUSU

  Mehmet Ali Şahin’in karışmayacağı ve kefil olmayacağı hangi adayları koyarsanız koyun AK Parti Karabük’te başarılı olur.Beyefendinin kefil olduğu adaylar ile maalesef kaybediyoruz

 5. remington

  sayın gölbek demir çelik sektöründeki kriz belirtileri kardemirde başladığını hazırlıklı mı acaba derken de sendikaları vakıfları siyaseti cemiyetleri yazmışsınız bence işçi hazırlıklı olsun faturayı yine işçi öder iyi günlerde pek akla gelmez ama kriz anında hemen şırak diye ilk tasarruf maddesi işçidir kimsenin hazırlıklı olmasına gerek yok o yazdıklarınız özellikle sendika çıkar 1000 kişi atacaklardı ücretleri geri çekmek zorunda kaldık der alkışı alır çeker gider ankaraya o kadar 5-6 ay sonra işler düzelir senin verdiğin ücret de 10 yıl sonra geri ödenir yine alkışı alır sendika olay bu kadar basit işçi her zaman şirketin kötü günlerinin kurtarıcısıdır iyi günler para kazanılan günler her zaman yöneticilerin marifetidir işçi sadece görevini yapmış üretmişdir fakat paydası hep sınırlı kalır birazda şu yönüyle bakalım geçmiş yönetimin yatırımlarda yaptığı hatalara yüzde onluk paylara taşımacılıkda, satın almada,satış da yapılan hatalara üretimdeki kayıplara,bunların hesabını kim verecek yıllarca kazanılan paralar nerede bu sağlam sandığımız sermaye yapısı nın içi nasıl zayıflatıldı da en ufak bir çin rüzgarında hemen bilançolar eksiye döndü demek ki yönetim zafiyeti siz bahsetmişdiniz dünya şirketi ve bu şirketi yöneten yöneticilerin ne kadar başarılı olduğunu demek ki değillermiş başarılı yönetici dürüst yönetici önce şirketini dizayn edecek radikal kararları alır ve takibini yapar hesabını sorar kafa akıl başka türlü dizayna çalışırsa hesap şaşar kimse kimseyi sorumlu olduğu işlerle ilgili hesabını sormaz çünkü o dönem işi görülüyordur işler biraz durağana dönerse eteklerdeki taşları herkes döker çünkü bu başarısızlık hemen birilerine yıkılmak zorundadır yoksa altında kendileri kalır doğru kütük fiyatları 360 dolara kadar aşağılara geldi ama diğer mamüllerde fiyatlar pek kötü sayılmaz en azından kendi enerjisini üreten bir şirket- kriz etkiler ama fatura işçi ye kesilirse çok yazık edilir alında çok tasarruf kalemi var yönetimin elinde kısım müdürlükleri aşırı derecede yükseltildi eskiden bir müdürlük şu an üç müdür le ve bir de baş müdürle yönetilir hale geldi- sözleşmeli formenlik personel rejimi bir kangren gibi çalışma barışını sardı hala bu yapılar sürdürülüyorsa güzel bir tasarruf kalemidir hem maddi hemde manevi etkisi bakımından -%22.5 gümrük vergisinin kalkması demek ciddi bir dövizin yurt dışına çıkması demekdir ki şu an ülke bu döviz çıkışına taammül edemez cari açık ciddi boyutlarda hurda ithali için dışarı çıkan döviz hayli yüksek iken kütük için çıkacak dövizi hiç bir hükümet göze almaz iran pazarı kalkan ambargo belki çelik üreticileri için ciddi bir pazar oluşturabilir özellikle kardemir için ray satışını ciddi boyutlara çıkartabilir iran pazarı- pek de umutsuz olmamak lazım genel müdür yardımcımız basınla buluşmasında mart ayı olması lazım dibi gördük demişdi daha nereye kadar düşecek ki gibi bir söz etmişdi demek ki dip görülmüş -sizde bu yöneticilere özelleştirmeden sonra gelen en iyi yönetici kadrosu diye yazmışdınız bizlerde profesyonel yöneticilerimize güveniyoruz mutlak bizleri bu puslu havadan çıkartacaklardır artık fatura ödemek istemiyoruz çelik işçileri olarak ödediğimiz kadar ödedik özellikle eski işçiler olarak biraz da kaptanın marifeti puslu ve dalgalı havada belli olur hemen gemiyi karaya oturturmak bu yönetimin işi olamaz çünkü aynı gemideysek herkes görev bilincine sahip olacak saygılarımla…

 6. Hasan Hüseyin

  CHP’nin adayları açıklanmış. Erdoğan Dinçel ve Abdullah Çakır… Bayram Karadağ da olabilir. Bu listede silip süpürür..

 7. BUNLARDAN BİRİ

  AK PARTİ adayları Burhanettin Uysal-Muzaffer Atılkan-Ahmet Erorhan üçlüsünden ikisi olacak.Bunu not edin

 8. KARDEMİR

  kardemir de toplu sözleşme bitti. kardemir 88 trilyon zarar açıkladı.
  dilden dile dolaşan kısım müdürlerinin maaşları ne kadar?
  söylenenler doğruysa bu rakamlar çıkgınlık boyutunda…
  kardemir de gerekliliği tartışılan bir çok müdürlük açıldı, kardemir dışında hiçbir tecrübesi olmayan 10-12 yıllık mühendisi müdür yaptılar.
  şimdi kardemir hissedarı olarak soruyorum
  genel müdür, genel müdür muavinleri ve çok sayıdaki kısım müdürleri ne maaş alıyor? ve vergi diliminden kaynaklanan kesintileri kardemir mi karşılıyor?
  lütfen bunları açıklayınız..
  çünkü söylenen rakamlar inanılır gibi değil!
  sonra 88 trilyon zarar ettik diyorsunuz….
  bu zararı üretenler mi ettirdi? yoksa yönetenler mi ettirdi?
  bilmek istiyoruz…

 9. Mükemmel İkli

  Ak Parti için en iyi liste Muzaffer Atılkan ve Yılmaz Tiryaki ikilisi ile olur. İkiside hizmet adamı ve halkla içiçe.Bu ikili çalışkanlığı,uyumlu kişilikleri ile her kesimden oy alır.Bu ikliyi tanıyıpta onları sevmeyecek insan tanımıyorum.Muzaffer Atılkan ve Yılmaz Tiryaki hem teşkilatta,hemde yörede sevilen kişiler.İnanın çalmadık kapı,gönlünü kazanmadık seçmen bırakmazlar

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

PSİKOLOG DİLBAZ’DAN MUTLU EVLİLİK İÇİN İPUÇLARI

Yayın: 28.09.2023 11:18
Paylaş:
A+ A-

PSİKOLOG DİLBAZ’DAN MUTLU EVLİLİK İÇİN İPUÇLARI

Psikolog Pedagog Peri Dilbaz, “Birlikte Miras” programının bu haftaki konu başlığı evlilikte iletişim oldu. Dilbaz: “Evlenmeden önce âşık olduğumuz için kaçırdığımız birçok konu var. Evlenme yoluna giren gençler, önce kendi ailesiyle olan iletişime bakılması gerekir. İleride de bu hayatımıza aldığımız kişiye yansıyor. Örneğin, ailede saygısız, küfürlü konuştuğu bir kız kardeşi ya da annesi var ise ilerde eşine de yansıtacaktır. Bu davranışı öncesinde fark edip çözersek sorunu kaldırmış oluyoruz. Benim önerim evlenmeden önce mutlaka bir aile danışmanlık hizmeti alınması gerektiğidir. Bu ilişkiler için daha sağlıklı olabilir. Gençlerimiz mutlaka bir danışmanlık almalıdır. Bizim eşimizden beklentilerimiz nelerdir? İyi niyetle evleniyoruz ama mutlaka aile terapisi alınmalıdır. Kızlarımız cinsellik konusunda yanlış yetiştiriliyor. Yasak diyoruz veya doğru düzgün bilgi vermiyoruz. Cinselliğin bir sağlık olduğunu anlatmıyoruz. Aile hakkında cinsellik hakkında danışandan bilgi alabilir. Eksik bilgilerle kadının evlilik yapması eksik bir evlilik oluşturuyor. Dengeli ve bilgili bir evlilik için önce kişinin kendini tanıması, sınırlarını bilmesi, korkularının ne olduğunu ve saygı duygusu ile aslında temelini oluşturmuş oluyor. Mükemmel bir aile tablosu için önce evliliğin temeli oturmalı. Eşlerin aileleri tanışıp, geniş bir aile birlikteliği oluşsun. Evlenince ilk bir yıl içerisinde hemen çocuk yapmayıp önce çiftlerin kendilerini ve ailelerini tanıması çok önemlidir.”

EŞİ YOK SAYMAK

Psikolog Dilbaz: “Örneğin haşlanmış yumurta sevmeyen bir erkeğin önüne yine haşlanmış yumurta yapılarak kahvaltıya getirilmesi onun için kadının zihnini hiç yormadığını göstermektedir. Burada karşı tarafın isteklerini hiç dinlemiyoruz. Bencilce, öfkeli ve saygısız davranıyoruz. Bu sadece kadın için değil, erkek içinde böyledir. Karşı tarafın sınırlarına, kişiliğine, isteklerine, duygu ve düşüncelerine saygı duymuyoruz. Yeri geldiğinde susmamız gerekiyor. Hemen sinirlendiğinizde öfkeli olarak konuşmamak gerekir. Öfkenizi dengede tutun, öfkenizin belirli bir süre geçmesini bekleyin. Bizim halkımızda yemekten sonra çay demlenir. Çayı içmek için nasıl beklenirse, öfkenizin de dinmesi ve öfkenin biraz soğuması gerekir. Mekanı değiştirin. Biraz birbirinize zaman tanıyın. Gerginim ve bu gerginliğimi sana yansıtmak istemiyorum, diyebilmesiniz. Birbirinize müsaade edin. Susmak bir zarafettir. Sakin bir şekilde ifade edeceksin, bundan rahatsızlık duyduğunu izah edeceksin. Ben daha iyi bilirim diliyle değil. Biz diyebilmek önemlidir.”

TERBİYE EĞİTİMDEN ÖNCE GELİR

“Evlilik, güven ve sadakat duygusu üzerine kuruludur. Kendisine saygı duymayan, sınırlarını bilmeyen insan kendisinden kaçmaktadır. Özel alanlarımıza saygı duymamız lazım. İzin vermemek gibi bir durum olamaz. Eşler kendi arkadaşlarıyla vakit geçirmelidir. Öyle ki arkadaşlarımızla birlikte iken görüntülü aranmamalıdır. Bu da kişinin kendine olan güvensizliğini gösterir. Bu konuda eşlerin sınırları olmalı. Kimse kimsenin sınırını ihlal etmemelidir. Bu tür kıskançlık gibi duygular kontrol edilebilir. Ama daha önemlisi özsaygımızdır. Biz kendimizden vazgeçtiğimiz an, öz benliğimizi yitirdiğimiz an, ilişkide vazgeçilen oluruz. Kendisine saygı duymayan insan ilişkide vazgeçilen olur. Özsaygıyı ise kendisiyle baş başa kalarak, kendisinden kaçmayarak, kişinin kendi sınırlarını bilmesiyle belirleyecektir. Eğer ilişkide sınırlarınızı aşmıyorsanız, ihlal etmiyorsanız ilişkiniz muazzam uyumlu olur.  Mutlu evlilik, evin masraflarını, işte çocuğun masraflarını karşılamak değildir. Evlilik bir evin faturalarını ödemek değildir. Evlenen çiftlere baktığımda genellikle cinselliği çocuk için düşünüyorlar. Bu doğru değil. Evlilik sadece cinsellikte değildir ama cinsellik çocuk yapmak için de değildir. Bunu sağlıklı yaşamak için istememiz gerektiğini bilmeliyiz. Eşler birbirinin duygu ve düşüncelerine değer vermelidir. Sevmek her şeyi güzelleştirir ve iyileştirir. Sağlıklı ve dengeli sevmek gerekir. Her duyguyu ileri boyutta yaşamamak ve eşinize bunu dozunda göstermelisiniz. Nasıl öfkeyi dengeliyorsak, diğer duygularımızı dengeleyebiliriz. Önce insan evladı olmalıyız. Terbiye eğitimden de önce gelir. Ailede bu terbiye verilmeli, öğretmenlerin okullarda öğretmesi lazım. Aileler çocukları için çok bilinçli olması lazım. Baba eğitimli ise aile eğitimlidir. Anne eğitimli ise toplum eğitimlidir.”

 

KADIN NE İSTEDİĞİNİ BİLMİYOR

Psikolog Dilbaz: “Bizim toplumuzda şiddet çok yaygın. Öfke kontrolü yok. Kadın ne istediğini bilmiyor. Örneğin bir anne evladını okul çıkışında kollarını açmış,  eğilerek birinci sınıftaki çocuğuna şefkatle sarılıyor. Diğer çocuk ise yanından geçerken, bebeksin, sen anneye sarılıyorsun, diyor. Bu çocuk bunu hangi ailede yetişiyor ki bunu bebek diyerek alay konusu etmeye başlıyor. Bizim ince, nazik ve hoşgörülü davranmamız lazım. Erkeklerin nazik olması onların daha güçlü olduğunu gösterir. Anne ve babanı göster bana sana nasıl bir eş olduğunu gösteriyim sana. Bu genetik miras gibi sizde devam ediyor. Bir sorun varsa, onu çözerek evliliğe başlamamız gerekir. Travmamız mı var onu çözerek ilişkiye başlamak gerekir. Özellikle kadınlar kendi sınırlarını bilmiyor. Kadınlar ne istediğini bilmiyor. Bunları bir destek alarak öğrenmesi gerekebilir. Sağlıklı bir iletişimde her şey az ve eser miktarda olmalıdır. Kıskançlık, bencillik ve saygısızlık artık güvensizlik ve sadakatsizliği getirecektir. Eşinizle sohbet, muhabbet edebiliyorsunuz bir ilişkideki en büyük bonustur, en iyi evlilik eşlerin birbiri ile doğrudan iletişim kurabilmesidir.”

ANNE ZİHNİNDE OĞLUNU, KOCASININ YERİNE YERLEŞTİRİYOR

Psikolog Dilbaz: “Eğer anne zamanında eşi ile sorun yaşamış ise o sorunu oğluna sarılarak bastırmışsa zihninde oğlunu kocasının yerine yerleştiriyor. Bu anne kayınvalide olduğunda gelinle çatışma yaşamaya başlıyor. Erkek ailesini dengede tutmalı ve annesini babasını evlilik kapısının dışında tutmayı başarmalıdır. Kızın da kendi ailesini kuracağı yuvasından ayrı tutmalıdır. Anne, evladı evlenince ilişkilerine karışmayı kendine görev sanıyor. Sen bilmezsin ben bilirim. Ego çatışması başlıyor. Bu konuda hatalı düşündüğünü bile göremiyor. Bir eve gelin ya da damat geliyorsa ona bir alan açılması gerekiyor. Onlarında bir sınırı olduğunu ve saygı duyulması gerektiğini görmelidir. O zaman gelini yok saymaya başlıyor. Tıpkı kadının kocasını yok sayması gibi bir karışıklık yaşanıyor. Herkes önüne bakıp, benim hatalarım nelerdir diyerek kendini dinlemesi gerekir. Artık benim yemeklerimi değil, kızımın yemeklerini yemelisin gibi özendirerek ve oğluna bu konuda sen kendi yuvanda mutlu olmalısın diyerek sağlıklı bir anne olarak oğluna izah etmelidir. ” (Esra Oğuzkağan Özkan)