Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Her Telden (22.Haziran.2015)

Yayın: 22.06.2015 07:51 |Güncelleme: 29.06.2015 11:59
Paylaş:
A+ A-

İL ÖZEL İDARE GENEL SEKRETERLİĞİ İLE İL GENEL MECLİSİ ARASINDA,UYUMLU BİR ÇALIŞMA ORTAMI,ATILIMLAR..
Karabük İl ÖZEL İDARESİ Genel Sekreterliği ile Karabük İL GENEL MECLİSİ arasında uyumlu bir çalışma ortamı var ve bu nedenle çok önemli,çok verimli çalışmalar yapılıyor.
MAKİNE PARKI GÜÇLENDİRİLİYOR.
HİZMET STANDARDI VE MİKTARI GELİŞİYOR.
İl ÖZEL İDARE Genel Sekreteri Sayın MEHMET UZUN,mesleğini çok iyi bilen bir isim,Karabük’ü çok iyi bilen bir bürokrat ve bu özelliği verimli hizmet etmesine yol açıyor.
İl GENEL MECLİS Başkanı Sayın HASAN YILDIRIM ve Üyeleri,Seçildikleri Bölgelerin temel sorunlarını iyi bilen,bu sorunların çözümü noktasında fikir üretebilen insanlar.
Bu artılar,ÇALIŞMAYI VERİMLİ KILAN OLAYLAR.
Tabi,çalışmaları herkese beğendirmek mümkün değil,bir dizi özel ve genel nedenle çalışmalardan memnun olmayan, insan/insanlar çıkacaktır /çıkıyor da zaten.
Ancak,memnuniyetsizliği aslı/astarı olmayan iftira niteliğinde ki söylemlere dayandırmadan,somut olarak “ŞU/ŞU HATALAR YAPILIYOR VE ŞURALARDA ŞÖYLE ÇALIŞMALAR YAPILSA DAHA VERİMLİ OLUR..” görüşlerine dayandırmak gerekmez mi..?
Yoksa “EFENDİM ŞÖYLE DEMİŞ..” gibi “EFENDİM ŞÖYLE BİR TUTUM İÇİNDE..” gibi dayanaksız söylemlerle insanları yıpratmaya çalışmak hoş karşılanmaz herhalde..
İL ÖZEL İDARESİ ÇOK GAYRETLİ BİR ÇALIŞMA İÇİNDE..
İL GENEL MECLİSİ İLE UYUMLU BİR ÇALIŞMA YAPIYOR.
Karabük kırsalına gelen hizmetlerin standardı yükseliyor..

BUNDAN SONRA,KARABÜK’TE YAPILACAK “AÇILIŞ/TEMEL ATMA/RESMİ TÖRENLERE..” İKİ AYRI PARTİ MİLLETVEKİLİ
Bundan sonra Karabük’te yapılacak AÇILIŞ/TEMEL ATMA ve RESMİ TÖRENLERE iki ayrı Siyasi Partinin MİLLETVEKİLLERİ davet edilecekler,katılacaklar..
13 YILDIR BÖYLE DEĞİLDİ..
AK Parti Milletvekilleri geliyorlardı,gerekiyorsa kendilerine KONUŞMA HAKKI veriliyordu ve böyle bir sisteme alışmıştı Karabük,şimdi o sistem gündemden kalktı..
AK Parti Milletvekili Sayın OSMAN KAHVECİ ile MHP Milletvekili Sayın DURMUŞ YALÇIN bu gibi etkinliklere katılacaklar ve böyle bir sistem uygulanacak.
KONUŞMAK İSTERLERSE KENDİLERİNE SÖZ VERİLECEK.
Bu söz vermelerin bile protokol sırası var elbet..!!
ŞİMDİ BÖYLE BİR SİSTEME ALIŞMAK DÖNEMİDİR..
Eğer Karabük bu süreç içinde BAZI ATILIMLARI YAPABİLİR ve Milletvekili Sayısını yeniden 3 yapabilirse,7 Haziran Genel Seçim sonuçlarına göre AK Parti 1,MHP 1,CHP 1 Milletvekili çıkartıyordu gerçeğinden hareket edin,O ZAMAN SİSTEM DAHA FARKLI OLUR değil mi..?
Şimdilik İKİ SİYASİ PARTİLİ sisteme alışalım hele..
Daha sonra,yaşanacak gelişmelere de alışırız elbet..

VALİ SAYIN ORHAN ALİMOĞLU’NUN “ŞÖHRET ÇOĞU ZAMAN FELAKETTİR..” SÖZÜ VE BÜROKRAT/BASIN İLİŞKİSİ..
Geçtiğimiz Cuma günü Vali Sayın ORHAN ALİMOĞLU,bizi davet etti,ve kendileri ile bir saate yakın,en azından bizim için,çok tatlı,içerikli bir sohbetimiz oldu..
YILLARIN BİRİKİMİ VAR vali Sayın ALİMOĞLU’NDA.
Özellikle BASIN/BÜROKRAT İlişkileri üzerinde görüşüyorduk,Vali Sayın ORHAN ALİMOĞLU bu nokta da KAPAK OLACAK BİR SÖZ etti ve “ŞÖHRET ÇOĞU ZAMAN FELAKETTİR..” dedi.
Bunu Basına az çıkmanın,yapılan hizmetleri,gösterilen gayretleri sık/sık Basın ile paylaşılmasının,süreç içinde bir aşınmaya yol açabileceği noktasından hareket ederek söyledi.
O nedenle kendisinin fazla Basında yer almaktan yana olmadığına işaret ederek,önemli tespitlerde bulundu ve işini layıkı ile,başarı ile yapan herkesin zamanı geldiğinde taltif göreceğinden,iltifata mazhar olacağından söz etti.
Makamdan ayrıldıktan sonra Vali Sayın ORHAN ALİMOĞLU’NUN “ŞÖHRET ÇOĞU ZAMAN FELAKETTİR..” sözlerini düşünürken aklımıza bir hikaye geldi.
Karanlık bir gece KARAFATMA olarak bilinen bir böcek yürüyüşe çıkmış,bir süre sonra yanından ATEŞ BÖCEĞİ geçince kafasını gökyüzüne kaldırarak “HEY KURBAN OLDUĞUM YARADAN,BİR ŞUNA VERDİĞİN ELBİSEYE,BİR BANA VERDİĞİN ELBİSEYE BAK..” diyerek bir parça sitem etmiş.
Tam o sırada karnı iyice acıkan BAYKUŞ yerde yaldır/yaldır giden ATEŞ BÖCEĞİNİ görmüş bir hamlede kapıp/yutmuş,buna tanık olan bizim KARAFATMA kafasını tekrar gökyüzüne kaldırarak “AFFET YARABBİ..BAĞIŞLA YARABBİ..” diyerek nedamet getirmiş.
Aklımıza bu hikaye geldi,mevcutla yetinmek noktasını düşündük.
ŞÖHRET,ŞAN,FARK EDİLMEK her zaman iyi midir..?
Bunu/bunları düşündük yol boyunca..

İSMETPAŞA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ,FİLYOS LİMANI,FİLYOS KARMA ENDÜSTRİ BÖLGESİ YATIRIMLARI..
Karabük’ün gelişmesi,atılım yapabilmesi için çok önemli sayılan İsmetpaşa İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olayında sıkıntılar baş gösterdi galiba,bürokratik bazı çevreler bu olay için “AYAK SÜRÜMEYE BAŞLADILAR..” gibi bilgiler geliyor.
SORUN ÜZERİNE SORUN MU ÇIKARTILIYOR..?
FİLYOS LİMANI Karabük açısından,özellikle,KARDEMİR açısından çok/çok önemli ve FİLYOS LİMANI Kamu İhale Kurumuna şikayet edildi yolunda haberler çıkmıştı,aylar geçti henüz hiçbir sonuç çıkmadı..!!
Karabük açısından çok önemli bir yatırım FİLYOS LİMANI.
Özellikle KARDEMİR açısından hayati önemi var.
Bu arada FİLYOS KARMA ENDÜSTRİ Bölgesi’ne 10 milyon ton/yıl entegre D.Çelik Fabrikası kurmak isteyen bir konsorsiyumdan söz edenler var ve “FİLYOS LİMANI’NA BUNLARDA TALİP OLABİLİRLER..” gibi bilgiler geliyor.
Bunlar KOALİSYON HÜKÜMETİNİ bekliyor galiba.
Ciddi bir izleme,olayı için,KOALİSYON Hükümeti bekleniyor.
Bizim tahminimiz bu yönde

UZUNCA BİR SÜREDİR GÜNDEMDEN DÜŞEN KARDEMİR ÇALIŞANLAR VAKFI “BİREYSEL EMEKLİLİK.” UYGULAMASI İLE
Uzunca bir süredir gündemden düşen KARDEMİR ÇALIŞANLAR VAKFI,bir bölüm üyenin hassasiyet göstermesi ile,yeniden RAMP ışıklarının altına gelecek gibi görülüyor.
BİR BÖLÜM VAKIF ÜYESİ HASSASİYET GÖSTERİYOR.
VAKIF kanalı ile ÜYELERE HİÇBİR HAK temin edilmediğinden yakınıyorlar ve bu konu ile ilgili bize de eleştiri getiriyorlar,neden ilgi göstermediğimiz,üzerinde durmadığımız için eleştiriyorlar.
VAKIF Başkanı Sayın AHMET NUR ile görüştük,ANA SÖZLEŞME gereği ellerinde ki hisse senetlerini Üyelere paylaştırma şansı olduğuna dikkat çekiyor Sayın AHMET NUR.
Bu Ana Sözleşme hükmünü aşabilmek amacı ile VAKIF ÜYELERİNE BİREYSEL SİGORTA hakkı temin etmeye çalıştıklarına işaret ediyor ve pek ayrılan Üye olmadığının altını çiziyor.
Ellerinde 6 Milyon Lotu biraz aşkın KARDEMİR A Grubu hisse senedi ile VAKIFBANK’TA 3 milyon lirayı biraz aşkın nakit paraları varmış sanıyoruz.
KARDEMİR ÇALIŞANLAR Vakıf Üyelerini çok mağdur etti.
Sayın RECAİ BAŞKAN’IN Vakıf Başkanlığını sonlandırmak amacı ile ne mücadeleler yapıldı hatırlıyoruz,oylarını değiştirmeleri için kimler nasıl,ne karşılığı ikna edildi kimbilir..?
KARDEMİR ÇALIŞANLAR VAKFI gündeme giriyor artık.

KARDEMİR ÇALIŞANLAR VAKFI VE DAHA SONRA YÖNETİMİN EL DEĞİŞTİRMESİ İÇİN VERİLEN BÜYÜK MÜCADELELER
KARDEMİR ÇALIŞANLAR Vakfı ÜYELERİNİ ÇOK MAĞDUR etti,insanlar bu Vakıf Üyeliğine zorlandılar,eşlerinin kolunda ki bileziği satmak zorunda kalanlar oldu.
ALTININI,BİLEZEĞİNİ SATANLAR OLDU.
Gönülsüzde olsalar ÜYE OLMAK ZORUNDA KALDILAR..
Peki KARDEMİR ÇALIŞANLAR Vakfı Üyelerine ne hak tanıyor,ne kazanç elde ettiriyor,hiçbir avantajı yok üye için,şimdi BİREYSEL EMEKLİLİK SİGORTASI satın alınması düşünülüyor..
YÖNETİM EL DEĞİŞTİRİRKEN NELER YAŞANDI..?
Sayın RECAİ BAŞKAN’IN Vakıf Başkanlığı görevinden düşürülmesi için verilen mücadele sırasında KURUCULAR KURULU ÜYELERİ nasıl saflarını değiştirdi,saf değiştirmeleri için neler yapıldı..?
BAKIN KARDEMİR ÇALIŞANLAR VAKFI GÜNDEME GELİYOR.
Uzunca bir süredir gündemde olmayan bu Vakıf gündeme geliyor ve ÜYELERİNE NE HAKLAR VERDİĞİNİ/VERECEĞİNİ Kamuoyu’na açıklayacak Yöneticileri..
GÜYA KARDEMİR,BU VAKIF KANALI İLE denetim/gözetim altında tutulacaktı,KARDEMİR’İN belirli sermaye gruplarının eline geçmesi önlenecekti..
ŞU GELİNEN NOKTAYA BAKIN HELE..!!

KARDEMİR İŞVERENİ İLE 2010 YILINDA BİR BÖLÜM İŞÇİNİN AÇTIĞI 350 LİRALAR DAVASI ,YARGITAY GENEL KURULU..
Bir okurumuz sürekli bize yorum atarak mesaj gönderiyor ve “KARDEMİR İŞVERENİ İLE BİR BÖLÜM İŞÇİ ARASINDA,350 LİRALAR DAVASI NE OLDU..” diye soruyor.
Bu konuyu YEREL MAHKEME reddetmişti,YARGITAY İLGİ DAİRESİ ise,YEREL MAHKEME kararını reddetmiş ve 350 LİRALAR davasında KARDEMİR’İ haksız bulmuş,işçilere çok ciddi paraların ödenmesi kararı çıkmıştı.
YARGITAY İlgili Dairesi’nin YEREL MAHKEME kararını bozması üzerine,YEREL MAHKEME DE kararında ısrar etmişti ve olayın çözümü YARGITAY GENEL KURULU’NA kalmıştı.
UZUN SÜRE OLDU BİR SES ÇIKMADI..
O süreçte,YARGI ÖYLESİNE badireli günler yaşadı ve öylesine değişimler oldu ki,o nedenle YARGITAY GENEL KURULU’NDAN bu 350 liralar ile ilgili bir sonuç henüz çıkmadı.
Öte yandan o Okurumuz KARDEMİR’DEN çıkartılan 307 işçi için Anayasa Mahkemesi kararını da sürekli soruyor,bizim Anayasa Mahkemesi’nde böyle bir dava açıldığından haberimiz yok.
BÖYLE BİR DAVANIN AÇILMASI DA ÇOK ZOR..
Galiba,toplumu yatıştırmak için,böyle bir dava açtık falan dediler.
350 LİRALAR DAVASINDAN BİR SES ÇIKMADI HENÜZ..
DANIŞTAY OKUL MÜDÜRLERİ İÇİN BİR KARAR ALDI,ANCAK,TEBLİGATLAR GECİKTİRİLEREK SÜRE Mİ KAZANILIYOR.?
Geçtiğimiz Eğitim/Öğretim döneminde OKUL MÜDÜRLERİ büyük bir değişime uğramışlardı ve yapılan SINAVLAR SONUCU yeni Okul Müdürleri atanmıştı.
SINAVLAR HAKKINDA SÖYLENENLER İŞİN CABASI ELBET.
Bu sınavlar ve arkasından SINAVLARI KAZANDIĞI belirtilen isimlerin OKUL MÜDÜRÜ olarak atanmaları büyük gürültüler kopartmıştı ve olayı bir ÖĞRETMEN SENDİKASI Yargıya taşımıştı.
YARGI UYGULAMAYI REDDETTİ,DURDURDU..
Şimdi OKUL MÜDÜRLERİ yeniden değişecek mi noktası gündeme geldi ve DANIŞTAY tarafından verilen kararın tebligatları bekleniyor bu nokta da henüz bir ses çıkmadı galiba.
MİLLİ EĞİTİM bünyesinde bekleyiş sürüyor..
OKUL MÜDÜRLÜĞÜNE GERİ DÖNMEYİ DÜŞÜNENLER VAR.
Bunu düşünmeyenlerin olduğu da gelen bilgiler ve değerlendirmeler arasında elbet,ancak,o zamanlar KAMU VİCDANINI KANATIR BİÇİMDE değişime tabi tutulan bazı Müdürlerin geri dönebileceği üzerinde bilgiler veriliyor..
DEĞİŞİMLER TEBLİGAT YAPIMI İLE BAŞLAR MI..?
Bekleyiş sürüyor..
Hele resmi gelişmeler bir başlasın bakalım..

SAYIN MEHMET ALİ ŞAHİN’E TİCARET VE SANAYİ ODASI TARAFINDAN VERİLEN YEMEK AK PARTİYE AĞIRA PATLADI
Geçtiğimiz Cuma günü,ÇOK ÖNEMLİ YERLERDE,Karabük’ün son GENEL SEÇİMLERİ üzerinde değerlendirme yapmamız istendi ve bu konuda gördüklerimizi,bildiklerimizi,analizlerimizi anlattık.
Örneğin,TİCARET ve SANAYİ Odası’nın,GENEL SEÇİMLERE 72 saat kala,Sayın METMET ALİ ŞAHİN’E verdiği bir yemeğin AK Parti oylarına çok olumsuz etki yaptığını anlattık.
TÜCCAR/TACİR Kesimi,kibirli,ötekileştirici tutum ve davranışlardan hayli rahatsızken ve “İSTİKRAR SÜRSÜN..” düşüncesi ile AK Partiye oy vermeye karar vereceği bir süreçte verilen bu yemek insanları rahatsız etti.
TSO Üyeleri arasında ayırım yaptığı anlayışı hakim oldu ve yemeği sanki AK Parti düzenlemiş gibi “BUNLARADA OY VERİLMEZ..” gibi bir anlayış hakim oldu..
O süreci MHP Adına Belediye Başkanı Sayın RAFET VERGİLİ’DE öyle ustalıkla Siyasete taşıdı ve kullandı ki,AK Partiye gidecek TÜCCAR/TACİR oyları bir anda MHP’YE yönlendi.
Karabük Genel Seçimlerini uzun/uzun değerlendirdik.
Dilimizin döndüğü/aklımızın erdeiği kadarı ile analizlerde bulunduk

12 kişi görüş bildirdi

 1. EŞİMİN BİLEZİĞİ

  SAYIN KARDEMİR VAKIF YÖNETİCİLERİ, VAKIF KURULDUĞUNDA SENET ALACAK PARAM OLMADIĞINDAN, VE SENET ALMAK MECBURİYETİNDE TUTULDUĞUMDAN DOLAYI EŞİMİN KOLUNDAKİ BİLEZİKLERİ SATIP SENET ALDIM. ŞİMDİ ÇOCUĞUMA DÜĞÜN YAPIYORUM VAKIFDA SENEDİM VAR BANA FAYDASI YOK BANKA KREDİSİ KULLANARAK DÜĞÜN YAPIYORUM. BANA EN SIKIŞIK ZAMANIMDA FAYDASI OLMAYAN SENEDİ VE PARAYI NEYLEYEYİM.

 2. SARPUN ARAÇ

  Ahmet Bey, millet TSO yemeğine takmış kafasını. Bu takıntı Tuncay Özcan’ı yıpratma sebebi ise o ayrı. Son seçim Ak Parti’de birçok isimi ekarte etti. Seçimde çalışmadığı için Burhanettin Uysal’ın siyasi hayatı en azından Ak Parti’de bitti, MHP’de devam eder mi bilmem. Diğer aday adayları seçim çalışmalarına gelmedi. M.Ali Şahin, Timurçin Saylar, Sedat Namal, Ömer Ayar, Mehmet Ceylan seçim kaybettiler. Osman Kahveci bir daha gösterilmez. Ancak şu an ilk erken seçimde tek yıpranmamış isim Tuncay Özcan’ı ekarte etmek için bazı oyunlar planlanıyor herhalde. Ben tarafsız bir parti yöneticisi olarak böyle görüyorum. Selamlar.

 3. Anonim

  Tabii canım ,seçimde bütün suç bu çalışmayan ve ekarte olan isimlerde yöneticilerin hiç suçu günahı yok hepsi canlarını dişlerine takıp gece gündüz çalıştılar. O ak yürüyüşler de filan hepsi tam kadro oradaydılar.
  Beni güldürdünüz ya ,Allah ta sizi güldürsün…

 4. AK PARTİLİLER

  AK PARTİ KARABÜK MİLLETVEKİLİ LİSTESİ AÇIKLANDI,AK PARTİLİLER BİR AŞAĞILAMA KAMPANYASI BAŞLATTILAR,BU KADAR OLUR YANİ BİLHASSA SEDAT NAMAL İÇİN ÖYLE BİR KAMPANYA BAŞLATTILAR ÖYLE BİR SÖYLENTİ FURYASI BAŞLATTILAR HAYRET ETMEMEK KABİL DEYİL OLACAGI BUYDU OLDU,
  ASLINDA SEDAT NAMALI ÖNE ATIP KAMPANYADA MEHMET ALİ ŞAHİN BEYİ YIPRATMAYI HEDEFLEYENLER BUNU ÇOK İYİ BAŞARDILAR VE BU İSMİ BAKALIM KARABÜKTEN KAÇIRMAYA GÜÇLERİ YETECEKMİ AK PARTİ İÇİNDE YER ALAN BAZI İNSANLARIN

 5. SARPUN A CEVAP

  SARPUN BEY :SENİN METHİYE DÜZDÜĞÜN TUNCAY ÖZCAN AK PARTİ TEMAYÜL YOKLAMASININ OLDUĞU PAZAR GÜNÜ MERKEZ İLÇE BAŞKANIYKEN GÖREVİNİ YAPTIĞI İÇİN PAZARTESİ GÜNÜ MERKEZ İLÇE BAŞKANLIĞINI BIRAKIP, SEDAT NAMAL TARAFINDAN TSO BAŞKANLIĞI İLE ÖDÜLLENDİRİLDİĞİNİ KARABÜK TE BİLMEYEN YOK.ONUN SİYASİ HAYATI BİTMİŞTİR.BUNU UNUTMA!
  BENCE HAYAL GÖRÜYORSUN…..

 6. Ekrem Altınsoy

  Seçimlerde Akparti adına ben sadece Osman Kahveciyi çalışırken gördüm. Sedat Namal beklenen performanını gösteremedi. MHP zaten Rafet Vergilinin hatırına Durmuş Yalçın gibi vekilliği haketmediğini düşündüğüm birini meclise taşıdı. Rektör ve Osman Kahveci aday gösterilseydi 2-0 açık ara giderdi.

 7. topluluk

  sayın gölbek çok zor olduğu içinmi öncesinden ve şu an için bazıları zorlanıyor?

 8. ŞAŞKIN MHP LİLER

  MHP LİLER DİPTEN DORUĞA ŞAŞKAN GENEL BAŞKANLARI BAŞBAKANLIĞI RETTEDİYOR.KARABÜK MİLLETVEKİLLERİ MEMUR-SEN ÜYESİNİ DANIŞMAN YAPIYOR.
  MHP LİLER HEPTEN ŞAŞIRMIŞ DURUMDALAR.
  ALLAH ECİR SABIRLARINI VERSİN

 9. Kirazlı

  Ak Partide bu seçim çok çalışanlardan biri de Cumhur Ünal dır. Erken seçim olursa Cumhur listeye girebilir. MHP’DE Rafet uyanıklık eder kendini birinci sıraya burhanettin Uysal’ı ikinci sıraya koydurabilir. Sarpın’a katılıyorum. Ak Partide listeye girebilecekler: Cumhur Ünal, Tuncay Özcan, Ali Keskinkılıç, Hüseyin Erer, Timurçin Saylar dan ikisi olur.

 10. Karabüklü78

  Sarpun Araç isimli kardeşimize sesleniyorum.Görüldüğü üzere yorumlarınızda Karabük TSO Başkanı Tuncay Özcan’ı destekleyecek sözlerde bulunmuşsunuz.Sevgili kardeşim,seçim döneminde temayül yoklaması büyük bir önem taşır hepimizin bildiği gibi…Kim olursa olsun TÜM ADAY ADAYLARININ EŞİT olması gereken ve oy verecek olan teşkilatın her kademesinde ki insanlarında bu tüm aday adaylarına karşı EŞİT davranması gerekir.Ama ne yazık ki Tuncay Özcan, temayül yoklamasından 1 gün sonra TSO eski başkanı ve o zaman ki aday adayı Sedat Namal’ın bıraktığı koltuğa geçmiştir.Bu tüm Karabük kamuoyu tarafından ÇİRKİNCE bir davranış olarak nitelendirilmiştir.Ee haklılarda,GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ.Hatta Ak Parti’nin 1 milletvekilliğini alamamasının en büyük nedeni TSO olduğunu düşünen çok…Bu yüzden kimse gelip de durup dururken Tuncay Özcan’ı yıpratmıyor.Çünkü herkesin bir bildiği var Tuncay Özcan tüm siyasi hayatını kendi elleriyle karaladı.
  Eğer ERKEN SEÇİM olursa BU KEZ ÇOK FARKLI OLACAK!Özelliklede Ak Parti’nin Karabük’de ki en büyük ihtiyacı 2 YENİ İSİM!Bu millet artık eski isimlerin ısıtılıp ısıtılıp önlerine konulmasından sıkıldı.Bu sene ki aday adaylarından da kim ne derse desin 2-0 ı çok rahat alabilecek isimler vardı.Ama maalesef bu isimler aday gösterilmedi.E sonuçta ortada…
  UYANIN ARTIK UYANIN!RÜYA BİTTİ ARTIK UYANMA ZAMANI…Neden kaybedildi bu 1 milletvekilliği?Ne olurdu sanki 1 Karabüklü 1 Çankırılı 2 yeni isim çıkarılsaydı?Donanımlı,ADAM GİBİ ADAM…2 YENİ İSİM…
  Benim düşüncem,eğer bir erken seçim olursa AK Parti’nin adayları şimdiden belli gibi bence…BU SEÇİM ÇOK FARKLI OLACAK ÇOOOOK!!

 11. Ali Haydar AKIN

  Ahmet abicim, il özel idaresinde olaylar öyle değil… Av.İsmail Altınöz başk.yard. mehmet uzun un avuklatlığını yapıp, muzunu yeniden koltuğa oturttuktan beri, destek devam… 10 sene önce Eflanide ihalesiz usulsuz bir şekilde mütahite bedava verilen bir vagon diril makinasının -mazotu devletten- kiralanması işinde, vali, yard. hukukçu Mustafa TAPSIZ soruşturma açtı ve bu ekibin bir daha idarecilik yapmasın diye karar çıkmadımı. 10 sene önce… Ne çabuk unutuldu…
  Buböyleyken sen kalk 8.5milyonluk makina al. zonguldak sakarya diğer iller köyleri fıstık gibi asfalt. Bizim ünibersite mahallemiz kılavuzlarun yolları, incekaya yolları hala kepazelik. Diğer yerler aklıma bile gelmiyor. Bu paralar makina almak için değil, hizmet için geliyor. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. m.uzun makina alındı diye isveçe mi isviçreyemi ne gitmiş, ne kadar hoş… Kimin parası ile nerelere gidiliyor…
  Seçimlerde AKP nin kaybetmesine çok üzüldüm. Bu partiye gönül vermiş biri olarak bunda herkesin payı var diye düşünüyorum. M.uzun paraları böyle har vurup harman savursun hasan yıldırım ve meclis te onay versin. üzücü.
  Valilik karşısındaki milli eğitim binası ne oldu??? M.Uzun ne yaptın, hiç mi sorumluluğun yok.
  Eflani de bir gölet vardı, ortakçı göleti, açılacak diye gazetelere boy boy resim verdin. Ne oldu, ses yok soluk yok… Uzun lafın kısası, “Bir şey değişecek herşey değişecek” lafından bari uyanın ve bu genel sekreteri artık emekli edin… 🙁 göreve geldi. Kıymetli büyüğümüzden süre uzatımı aldılar, sonra seçime kadar dediler… Yok, yok… İşler güçler önemli değil, koltuk meselesi var azizim… Gitti geldi, kaldı…
  Yol müdürlüğü bir iş yapmış, işin kabulleri yapılmış, kabulü yapılan işleri “kendi adamlarına” inceletmek için inceleme komisyon kurmuşmuş, sonra Abidin Vali fırçalamışmış, sen işinle uğraş ayrılık gayrılıkla mı uğraşcan diye,

 12. Ali Haydar AKIN

  Ahmet abicim, il özel idaresi öyle zannedildiği gibi değil malesef… Ek bina denilen yerde hep dedikodu, fitne fesat diyorlar. B.EROĞLU iyi diyorlar ama bu sefer m.uzun “beni koltuğumdan eder” diye adama yetki vermemişler..
  Son havadislere göre, İl Müdürleri aradığında telefonda sekreteri, il müdürlerine sorgu sual çekip sonra bağlıyorlarmış, neymiş m.uzun daire başkanı ayarındaymış. Ne günlere kaldık Ya Rabbim. Senin ayarını Ömer AYAR vermişti zamanında YA. Koltuk hırsı yüzünden Karabükteki il müdürlerinin üzerindeyim diye telefonlarda bekletmek, protokol uygulamak sanamı kaldı…+
  Emniyet Müdürlüğü, POMEM, milli eğitim hep bu adam zamanında kalmadı mı… Elbette mütahitlerin de kabahati var. Deyince olay bitiyormu. Bu bela mütahitler hep senimi buldu ay m.uzun.
  Eyyyy siyasiler,Timucin Başkan, Hasan YILDIRIM ve İsmail ALTINÖZ… artık uyanın lütfen, Kral çıplak, özel idarede işler iyi gitmiyor… Bu kadar personelle, bu kadar araç parkuru ile (!) bu özel idarenin 160 km hızla gitmesi gerekir. Şimdi yatırımlara bakın (Örnek Milli Eğitim Müd. binası) hızımız 20km.anca vardır. Araç mükemmel, yollar bozuk, şoför desen koltuk gitmesin de…

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.