Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Karabük’te İşçi Sınıfı

Yayın: 04.05.2015 10:03
Paylaş:
A+ A-

Karabük’te işçi sınıfı tarihi araştırılmaya değer bir konudur.
Bu konuda esaslı olarak yapılmış bir çalışma yok gibidir.
Bu büyük bir eksikliktir.
Oysa emeğin başkenti Türkiye’de neresi diye sorsalar aklıma Karabük’ten başka kent gelmez.
Hele işçilerin 1600 santigrad sıcaklıkta potada demiri sıvı hale getirdiklerini düşündüğünüzde birden dimağınız durur.
İlk ağır sanayi/endüstri şehri Karabük’te işçi sınıfı tarihsel sürecinde ilk kez kendini 1989’da 137 günlük grevde göstermiştir.
Bu tarih Karabük işçi sınıfı tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır.
Hak alma ve sendikal özgürlükleri genişletme noktasında Karabük işçilerinin ilk kez grev başlattıkları tarihtir.
Dönemin Öz-Çelik İş sendikası Başkanı rahmetli Metin Türker bu grev sırasında gösterdiği dirençli tutum sayesinde “Türk Walesa’sı” olarak anılmıştır.
Arkasından gelen 8 Kasım 1994 direnişi…
Bir kentin işçileriyle birlikte tarih yazdığı gün olmuştur.
“Birlik ve dayanışma günü” olarak tarihe geçmiştir.
Kentin hafızasında yer eden bu konuların yeniden araştırmalara konu yapılması ve gelecek kuşaklara birikim olarak aktarılması gerekiyor.
Maalesef Karabük’te işçi sınıfının durumu uzun uzadıya araştırmaya konu yapılmamıştır.
Bu noktada Gazi Üniversitesinden Doç.Dr.Erdinç Yazıcı’nın 1992 yazmış olduğu doktora tezine konu olan Sosyo-Kültürel Değişim Süreci İçinde Karabük’te İşçi Ailesi adlı çalışma elimizin altında olmasa bu noktada ne kadar bilgi fakiri olduğumuz ortaya çıkar.
Tabi bu arada değerli meslektaşım Sayın Harun Ünlü’nün Karabük’te işçi sınıfını ele aldığı,Batı Karadeniz Ekspres gazetesinde yayımlanan “Karabük’ün Siyaset Karnesi,1-2-3-4)(19-22 Şubat 2010)” makaleyi de unutmamak gerekir.
Öz-Çelik-İş Sendikası ayrıca “137 Gün Süren Grevimiz” adlı bir çalışmayı 1989’da yayınlamış bulunmaktadır.
Adı geçen bu çalışmada o tarihlerde bu grev ile ilgili olarak günlük gazetelerde çıkan bütün yazılar küpür halinde orijinal olarak yayımlanmıştır.
Bunları böyle bir günde neden anlatıyorum.
Dediğim gibi…
Karabük İşçi Sınıfının tarihi yazılmayı beklemektedir.
Hem de Türkiye işçi sınıfı içindeki yeri ve önemini belirten mukayeseli bir çalışmayla…
Evde oluşturduğum özel arşivimdeki dosyaları karıştırırken daha doğrusu eski belgelerin tozlarını almaya çalışırken elime,Milliyet Gazetesi’nde,10 Mayıs 1994’te yayımlanmış bir köşe yazısı geçti.
Yazarı Yalçın Doğan.
Yazının başlığı,”İşte bu Karabük’ün Ayak Sesleri” başlığını taşıyor.
Yazıyı okurken Karabük adına ,Karabük halkı adına ve hatta kendi adıma üzüldüm.
****
Yalçın Doğan yazısına şu tümce ile başlıyor:”Karabük’in içinden yetişen bir milletvekili…
Ama şimdi Karabük’e adımını atamayan bir milletvekili.Karabük Demir Çelik İşletmeleri’nin kapatılması için var gücüyle çalışan bir milletvekili.Karabük kapatılsın,”ucuza düşün ki,o bölgenin ünlü bir demirci ailesi Karabük işletmelerine hoop cumbur lop bir anda sahip olabilsin!
Bu ünlü demirci ile o milletvekili arasında ne gibi bir çıkar bağlantısı var”…diyor
****
Oluşturulan Karabük İnceleme Kurulu’nun hazırladığı ön raporda Karabük ile ilgili şu bilgilere ver veriliyor:
”Karabük Demir Çelik İşletmeleri hiç de başlangıçta öne sürüldüğü gibi,ne öyle büyük zararlar ediyor,ne de modası geçmiş teknolojiler uyguluyor….
Tam tersine,bu işletmenin daha en az 15-20 yıllık ömrü var.
Üstelik Karabük’ün ürettiği ürünler halen Türkiye’nin en kaliteli ürünleri,en aranan ürünleri”.
****
Ancak işçiler,perdenin arkasında yapılan pis hesapların ve ilişkilerin farkında..
Geçenlerde Necati Çelik’in düzenlediği bir mitingde hep bir ağızdan haykırıyorlar:
”Ankara,Ankara duy sesimizi/
İşte bu Karabük’ün ayak sesleri/
Karabük’le kimse başa çıkamaz/
Hükümet hükümet kolla kendini!”…
****
Tarihin ders alınmadığı için tekerrür ettiği bir coğrafyadayız.
Demir-Çelik Fabrikalarının kapatılması yıllarında işçi kardeşlerimizin içlerinden gelerek söyledikleri bu Karabük Marşı gerçekten çok şeyler ifade ediyor.
Karabük için yapılanlar ve yapılmayanlar ortada….
Bu noktada doğruyu bulmak için Karabük’ün ayak seslerine selam duranlardanız.
Yalçın Doğan’ın o gün yazısını bitirirken söylediği gibi,”Türkiye’nin Karabük!Karabük’ün Türkiye” olduğu zamanlar ne çabuk unutuldu?…
Gerçekten…..
Unutmak mümkün mü.?

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dinçer Lojistik Demoday 2023 başlıyor

Yayın: 07.12.2023 00:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Dinçer Lojistik tarafından sektörde faaliyet gösteren girişimleri desteklemek amacıyla iki yıldır düzenlenen Dinçer Lojistik Demoday'in üçüncü dönemi başlıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, başvuruların 10 Aralık'a kadar süreceği Dinçer Lojistik Demoday; lojistik-tedarik zinciri ve perakende süreçleri temelinde yapay zeka, robotik, mobilite, iş zekası ve blockchain teknolojileri gibi pek çok alanda faaliyet gösteren startup'lar için önemli bir fırsat sunacak.

Birincinin 150 bin TL, ikincinin 100 bin TL ve üçüncünün 75 bin TL ödül kazanacağı etkinlik, bu sene ilk defa Ataşehir DasDas sahnede yüz yüze düzenlenecek.

20 Aralık'ta düzenlenecek etkinlikte yarışacak projeleri Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, Dinçer Lojistik CTO'su Murat Şencan, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı Hakan Kırımlı, Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Türkay, Strateji ve İş Geliştirme Danışmanı Arda Berkay Çağın, Webrazzi Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Arda Kutsal, Halk Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Zafer Mustafaoğlu, P&G Satın Alma Direktörü Filiz Mahir ve Fazla Üst Yöneticisi (CEO) Olcay Silahlı değerlendirecek.

Etkinlikte para ödülünün yanı sıra sektör profesyonelleri ve mentorlar ile çalışma, iş bağlantıları ve yatırım fırsatı gibi imkanlar sunulacak.

– “Etkinliğe ilgi her geçen yıl artıyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, geçen yıl 100'ü aşkın girişimin başvurduğu, 12 startup'ın ise finalde yarıştığı Demoday’e gösterilen ilgiden oldukça memnun olduklarını bildirdi.

İki yıldır düzenledikleri etkinliğin bu sene üçüncü dönemini başlattıklarını kaydeden Dinçer, şu açıklamalarda bulundu:

“Geride bıraktığımız yıllara bakarsak giderek artan bir ilgiden söz edebiliriz. Biz bu etkinlikle, sektörde yenilik yaratan, bir soruna çözüm üreten ya da parlak fikre sahip girişimlere kendilerini gösterme şansı sunuyoruz. Daha önce etkinliğimize katılan tüm startup'larla ilişkimizi sürdürüyor, kalıcılı ilişkiler kurmaya gayret ediyoruz. Girişimcileri ve girişimci adaylarını, iş fikirleriyle ve yenilikçi çözümleriyle birlikte sektörün geleceğine yön vermeye çağırıyoruz. Özellikle ana iş kolumuz lojistik ve tedarik zincirinin tamamını kapsayacak şekilde robotik, mobilite, yapay zeka, blockchain, iş zekası, endüstri 4.0 alanlarında yenilikçi çözümler sunan startup'ları etkinliğimize davet ediyoruz.”