Kırmızı mavi değişim başlıyor!

Yayın: 30.01.2024 14:51
Paylaş:
A+ A-

Birlik Medya’yı ziyaretinde konuşan CHP adayı Bayram Karadağ 2 Şubat Cuma akşamı parti binasında yapacağı adaylık açıklamasına değişimden yana olan bütün Karabüklüleri davet etti

CHP Karabük Belediye Başkan adayı Bayram Karadağ 2 Şubat’ta parti binasından adaylık açıklaması yaparak saha çalışmalarına resmen başlayacağını söyledi.

TÜM HEMŞEHRİLERİMİ DAVET EDİYORUM

Birlik Medya’yı ziyaretinde konuşan Karadağ “Cuma akşamı saat 17’de partimizin il başkanlığında düzenleyeceğimiz adaylık açıklama programımıza Karabük’te değişimden yana olan bütün hemşehrilerimi davet ediyorum” dedi.

KIRGIN, KÜSKÜN BIRAKMAYACAĞIM

Belediye Başkan adaylığının ilan edildiği gün ilk icraat olarak anne ve babasının mezarlarını ziyaret ettiğini belirten Karadağ, “CHP’nin bir evladı olarak parti büyüklerimize, ve bilhassa adaylık için yarıştığımız Yusuf Aydın ve İsmail Yalav beylere giderek kucaklaştım ve birlikte başaracağımızı anlattım. Bireysel ziyaretlerimizin ardından parti örgütlerimizle birlikte seçim kampanyamızın startını da Cuma akşamı itibariyle veriyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP’NİN SATILIK OYU OLMAZ, OLAMAZ!

CHP Karabük Belediye Başkan adayı Karadağ, başka adaylardan CHP tabanına yönelik hamleler olduğu yönündeki iddialara da sert çıktı ve şunları kaydetti; “Duydum ki birileri Cumhuriyet Halk Partimizin oylarına talipmiş hadi oradan,  Cumhuriyet Halk partililerin oyları namusudur. Cumhuriyet Halk partililer namuslarını oylarını tartışmaya açmazlar satmazlar, Cumhuriyet Halk Partimiz Kuvayı-milliyedir, direnmedir, vatan mücadelesidir. Cumhuriyet Halk partililerin oylarını isteyen partimizin içine nifak sokmaya çalışanlar haydi başka kapıya, Cumhuriyet Halk partililer oylarını satmazlar, sizin paranız her şeyi alır belki ama Cumhuriyet Halk partililerin onurunu asla alamaz. Bizim oylarımız onurumuz, vatandır. Ülke ekonomisi içler acısı, Karabük ölçeğinde Belediye idaresi keza öyle, artık Yurtseverler, Cumhuriyetçiler, Devletçiler, Milliyetçi, Devrimciler olarak bizi, bizler yönetmek istiyorsak kenetleneceğiz, birken bin olacağız, Karabük için bu canım Ülke için Kurtuluş için bu seçimlerde gücümüzü göstereceğiz, Karabük Belediyesini Karabüklüler, yönetecek, sokaklarında caddelerinde sorunları ortak akılla aşacağız. Sosyal Belediyecilik eli Karabük’e de dokunacak, her şey güzel olacak, her şey güzel ve aydınlık olacak.”(Halil Kızılyer)

 

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Ordu’da kahverengi kokarca ile mücadelede 4 ayda 40 bin nokta ilaçlandı

Anadolu Ajansı
Yayın: 03.03.2024 04:48
Paylaş:
A+ A-

ORDU (AA) – HAYATİ AKÇAY – Ordu'da fındık bahçelerinde popülasyonu artan kahverengi kokarca zararlısının bulunabileceği kışlaklarda ilaçlama çalışmaları devam ediyor.

Kent genelinde geçen yıl popülasyonunun arttığı gözlemlenen ve kışı kullanılmayan evlerin yanı sıra çatı aralarında ve serender gibi yerlerde geçirdikleri tespit edilen kahverengi kokarcanın yeniden yayılmasını önlemek amacıyla Ordu Valiliği tarafından bir süre önce eylem planı hazırlandı.

Eylem planı kapsamında, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince mahallelerde üreticilere yönelik yaklaşık 400 bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle zararlının yeniden hareketlenmesini önlemeye çalışan ekipler, kışlaklarda ilaçlamayı sürdürüyor.

Kasımdan itibaren 40 bin noktada yapılan ilaçlama ile kahverengi kokarcanın popülasyonunun çoğalmasını önlemek amaçlanıyor.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, AA muhabirine, özellikle sahil kesimindeki ilçelerde yoğun şekilde görülen kahverengi kokarcanın, başta fındık olmak üzere diğer tarım ürünlerine zarar verdiğini söyledi.

Zararlının, havanın soğuk olduğu döneminde kışlak olarak tabir edilen kullanılmayan evler, odunluk ve serender gibi yerlere çekildiğini belirten Yılmaz, “Ancak içinde bulunduğumuz günlerde mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kahverengi kokarcalar yeniden uçuşa geçerek görülmeye başlandı. Bu dönemde yapacağımız etkin mücadele fındığın kahverengi kokarca tehdidinden kurtulması için çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

Yılmaz, bu dönemde kahverengi kokarca ile kışlaklarından çıkmadan mücadele yapılması gerektiğine işaret ederek, “Fındığa zarar veren kahverengi kokarcanın bahçelere yeniden dağılımını önlemek için mücadele başlatıldı. Amacımız, kokarcaların kışlağın dışına çıkmadan yayılmasını önlemek.” diye konuştu.

– “Mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor”

Üreticilerin de desteğiyle zararlının tespit edildiği noktalarda ilaçlama yapıldığını anlatan Yılmaz, özellikle şehir merkezlerinde yaşayanların bu dönemde serender, odunluk ve kullanmadıkları evlerini kontrol ederek, kahverengi kokarcayla mücadeleye katılmalarını istedi.

Kemal Yılmaz, bu dönemde yeteri kadar yapılmayan mücadelenin zararlının popülasyonunun artmasına neden olabileceğini vurgulayarak “Aksi takdirde bir kokarcanın ergin dişisi 150-200 yavru yapıyor. Bu da mücadele etmediğimiz takdirde bir tane kahverengi kokarcadan önümüzdeki günlerde 150-200 birey oluşabileceği anlamına gelmektedir. Bu da işimizi daha da zorlaştıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kahverengi kokarcaları gördükleri yerde toplayıp imha ederek mücadeleye destek verebileceklerinin altını çizen Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz, şu değerlendirmede bulundu:

“Böceklerin görüldüğü alanlar kullanılmayan alanlarsa üreticilerimizin ilaçla mücadele yaparak imha etmeleri mümkün. Amacımız kahverengi kokarcaları bulundukları yerde imha ederek sahaya yayılmalarını önlemek. Bunu başardığımız takdirde önümüzdeki dönemde bu zararlının başta fındık olmak üzere tarımsal ürünlere vereceği zararı minimize etmiş oluruz.

Eğer bunu başaramazsak çoğalan kokarcalar karşısında işimiz çok daha zorlaşmış olacak. Ordu'da şimdiye kadar bu böceğin yoğun olarak görüldüğü ev, serender ve odunluk gibi 40 bin noktada ilaçlama çalışması gerçekleştirdik. Bunu yaparak da çok ciddi bir mücadele örneği sergiledik. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor.”