Rafet Vergili: Belediyenin borcu 623 değil, 275 milyondur!

Rafet Vergili: Belediyenin borcu 623 değil, 275 milyondur!

Yayın: 24.05.2024 15:52
Paylaş:
A+ A-

Karabük Eski Belediye Başkanı Rafet Vergili, yeni Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya’nın Karabük Belediyesine ait borçları basın aracılığı ile kamuoyuna duyurması nedeniyle basın toplantısı düzenleyerek, açıklanan borcun gerçeği yansıtmadığını söyledi

 Belediyenin borcu 623 değil, 275 milyondur!

Karabük Eski Belediye Başkanı Rafet Vergili 31 Mart tarihinde yapılan seçimlerden sonra ilk kez basın mensuplarının karşısına çıktı. Vergili, Karabük Belediye Başkanı Seçilen Özkan Çetinkaya’nın Karabük Belediyesinin borçlarını kamuoyuna açıklaması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, açıklanan borcun gerçeği yansıtmadığını belirterek “Karabük Belediyesinde yapacakları yolsuzlukları saklamak için bu tür alakasız açıklama yapıyorlar” dedi.

İLLER BANKASINA BORÇ YOK

Belediye başkanlığı yaptığı 15 yıllık sürede maddi anlamda sıkıntı yaşamadan, gelir ve gider tablolarını dengeli şekilde yürütüldüğünü söyleyen Karabük Eski Belediye Başkanı Rafet Vergili şunları kaydetti;  “Bir kuruş kamu borcu yapmadım. İller Bankasından kesintisi olmayan bir belediye bıraktık. Belediye sayfasından belirli belirsiz borç açıklaması yapıldı. Şu anda öyle bir şey yapılıyor ki hiç alakasız bir şekilde detay olmadan Belediye Başkanı ve Mali Hizmetler Müdürü imzasıyla açıklama yapılıyor. Şu anda yapacakları yolsuzluklara zemin hazırlıyorlar, gerçekleri saptırıyorlar bu tamamen yanlış bir şey. 623 Milyon 734 Bin TL gibi bir borç açıklıyorlar. Ben bunu çok net bir şekilde Karabüklülere açıklayacağım. Bundan sonra açıklayacakları hiç bir şey ifade etmez.”

KARABÜK BELEDİYESİNİN275 MİLYON BORCU VARDIR

Karabük Belediyesinin borcunun belirtilen rakam olmadığını ve 275 milyon lira olduğunu söyleyen Vergili “Ben bugüne kadar bir kuruş Belediyeye kamu borcu yapmadım, kamu borcu yükü bırakmadım.  Bizim Karabük Belediyesi olarak en büyük avantajımız buydu.  Geçen yıl Karabük Belediyesinin 2024 Yılı bütçesi 1 Milyar 400 Milyon TL olarak hazırlandı ve gerçekleşecek bütçe de 1 Milyar 200 Milyon TL’dir.  Ben Karabük Belediyesinin 275 Milyon 265 TL yapılandırılmış borcu vardır,  yapılandırılmış derken bu bunun aylık taksiti 7 Milyon 279 Bin 117 TL’dir. Bu kadar borca ayda bu kadar para ödenecek. 2023 yılının 11. ayından 30 Mart’a kadar yapılan işler Asfalt 59 Milyon 875 Bin TL, Heyelan Önleme Taş Duvar Şehir Parkı 78 Milyon TL bunun 14 Milyon TL’si heyelanı önlemek için yapılan istinat duvarıdır.  Beton, Bordür vb imalatlar 386 Bin TL, Çevre düzenlemesi 12 Milyon 817 Bin TL, Aydınlatma Direkleri 40 Milyon TL bu 4 taksit ayda 10 Milyon TL. Toplam 158 Milyon 481 Bin 216 TL’dir. Yani 40 Milyon TL’yi 4 taksit çıkarttığın zaman 118 Milyon TL ödenmesi gereken borç kalır” diye konuştu.

YAPACAKLARI YOLSUZLUKLARA ZEMİN HAZIRLIYORLAR

Eski Başkan Vergili konuşmasında ayrıca şu ifadelere yer verdi; “Toplam Borç 433 Milyon 741 Bin 246 TL’dir. Onların beyan etiği gibi değildir. Bu beyanların hepsi yapılacak yolsuzluklara zemin hazırlamaktır.  Belediye seçimlerini kazanmışsın hazırlı olsun bizim hiç kimse ile işimiz yok. Hizmetlerini Karabüklü takip edecek, benim takip etmeme de gerek yok,  sözlerini Karabüklü takip edecek, sizler takip edeceksiniz. Kaybedilmiş seçimlerin kritiği olmaz, tartışması bile olmaz biz tartışmadık bile. Şimdi onlar geçmişe bazı yükler yükleyip yolsuzluklarına zemin hazırlamaya çalışmaları çok yanlış bir şey.

VERGİ, SGK VE İLLER BANKASI BORCU OLMAYAN TEK İL KARABÜK

“Hiç ödeme yapılmamış gibi konuşuluyor, Yalnızca bu ay bütçesi 50 Milyon TL fazla verir, yani 118 Milyon TL’lik borç 50 Milyon TL’ye düşer. Bu ay emlak vergisi ayıdır bütçe 50 Milyon TL fazla verir. Zaten arkadaşımız hesap bilmiyor yapılan ihalelerin hepsini yazmak diye bir şey söz konusu değil yapılan hak ediş kadarını yazarsınız, yapılan ihale varsa onları iptal edersiniz. Bizleri kendi yanlış siyasetlerine, kendi politikalarına alet etmesinler.   Siyaset yapılır, siyaset yapılırken de ölçülü sözlerle yapılır, yapabileceğin kadar söz vermedir, yapamayacağın işlerle ilgili abartılı sözler bir mutlaka önüne gelir. Karabük Belediyesinin ödenemeyen bir borcunun olması mümkün değil. 433 Milyon 741 bin TL’nin 275 Milyon TL’si 7 Milyon TL aylık taksitle. Biz hiç bir zaman Karabük Belediyesinin ödeme kabiliyetini kaybettirmedik: Belki de Türkiye’deki tek vilayettir şu anda Maliye ve sigorta borçlarını ödemiş,  İller Bankasından kesintisi olmayan bir Belediyedir”

Haber videosu için TIKLAYINIZ!

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Türkeli’de 15 Temmuz şehitleri için mevlit okutuldu

Anadolu Ajansı
Yayın: 16.07.2024 00:52
Paylaş:
A+ A-

SİNOP (AA) – Sinop'un Türkeli ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında mevlit programı düzenlendi.

Merkez Camisi'nde düzenlenen programa Kaymakam Safa Kahraman ile vatandaşlar katıldı.

Öğle namazının kılınması ve İlçe Müftüsü Halil İbrahim Kömürcü'nün şehitler için dua etmesinin ardından katılımcılara ikramda bulunuldu.