Safranbolu Turizmi, Geleneksel Eğlence Anlayışına Modern Bir Dokunuş Yapıyor

Safranbolu Turizmi, Geleneksel Eğlence Anlayışına Modern Bir Dokunuş Yapıyor

Yayın: 06.05.2024 15:42
Paylaş:
A+ A-

Safranbolu Aslanlar Mevkiide yeni açılan bir eğlence mekanında düzenlenen yemekli, eğlence programları ilgi görmeye başladı. Yerli ve yabancı turistlerin eğlenmek amacıyla tercih ettiği yeni açılan restoranın, Safranbolu’da farklı bir çizgiye sahip olduğu görüldü. Tarihi Çarşı’daki eğlence mekanlarından daha modern tasarımlarla ayrılan Köyiçi ve Aslanlar’daki geniş bahçelere sahip konak otelleri, turistlere yenilik ve farklılık sunmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta sonu eğlence mekanında daha çok kadınların yoğun ilgisiyle karşılanan dansözler, danslarıyla göz doldurdu. Hazar Ergüçlü’nün canlandırdığı Dilber karakterinin, Safranbolu’da da eğlence anlayışına farklı bir soluk getirdiği görüldü. Türkiye’nin konuştuğu “İnci Taneleri” adlı dizinin başrol karakterlerinden biri olan Dilber’in dansıyla ve göz alıcı kıyafetleriyle dikkatleri üzerine çektiği gibi, Safranbolu’daki restoranın konukları arasındaki o tatlı rekabetlerin enerjisi, dansözlerle birlikte ritmini arttırdı. Turizm kenti Safranbolu’nun eğlence gecelerini renklendiren dansözler, kentteki geleneksel eğlence anlayışını bir adım ileri taşıdı. Dansözlerin yanı sıra modern ve çağdaş bir tarzı benimseyen mekanın tasarımı, canlı müzikleri ve yemek menüsü; yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi gördü. Yeni nesil meyhane, bar ve sıra gecelerinde kentin yetersiz kaldığını, turistlerin artık eğlence anlayışlarının farklılaştığını da gözler önüne serdi.

Safranbolu’da Kaliteli Eğlence Mekanlarının Azlığı

Safranbolu 45 yıldır kültür ve turizm kenti olarak dünyaya kapılarını açıyor. Türkiye’nin turizm rotasında yer alan diğer kentlerde görülen eğlence mekanlarının kalitesi arttıkça, Safranbolu’da özellikle Kovid-19 pandemisi sonrası yeni yeni kendine geldiği görülüyor. Safranbolu’da konaklama yapmayan günübirlikçi turistlerin eğlence mekanları azlığı sebebiyle başka kentlere gittikleri ifade ediliyor.

Geleneksel Türk Geceleri Dilber Dansı ile Buluştu

Safranbolu’da eğlencenin ritmini arttıran bu kez Dilber dansı oldu. Dansözler, izleyicileri oynamaya davet ederek, birlikte oynadı. Eğlenerek, keyifli bir gece geçiren turistler, dansözlerin enerjisiyle hiç oturmadılar. Yerli ve yabancı turistler, Türkiye’de bir çok Türk gecesine katıldıklarını, dansözlerin bu tür eğlencelere renk kattıklarını belirttiler.  Safranbolu’da modern bir mekanda, geleneksel eğlenceyle bir araya gelen vatandaşlar, yemekli, danslı, sazlı, sözlü ve dansözlü unutulmaz bir gece yaşadıklarını ifade ettiler.

Dilber’in gösterisinin, hem Safranbolu’da hem de Türkiye’deki tüm eğlence mekanlarına canlılık kazandırdığı konuşulmaya devam edilirken, kadınlar arasında başlayan dans etme yarışı pek geçmeyeceğe benziyor. Geleneksel eğlence anlayışına modern bir dokunuş yaparak, gece hayatının renklerini birleştiren dansözler, izleyicileri büyülemeye devam ediyor. Gelecek günlerde turistik eğlence mekanlarında dansözlerin sayısının artıp artmayacağı ve kadınların eğlencesinin nasıl şekilleneceği merak konusu olmaya devam ediyor. (Esra Oğuzkağan Özkan)

Kısa Video İçin Tıklayınız..

Yorumlar

  1. Safranbolulu

    bu nasıl bir haber !!! kendi kızını da elalemin ortasında böyle dansöz olarak oynat ta görelim Esra hanım.. Bizim inancımızda edeb haya, haram, günah var.. sen de yok sa en azından olanlara karşı edebli olun..Safranbolu’nun yüzde yüzü Müslümandır..bunu da böyle biliniz..

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Trabzonspor-Zeleznicar Pancevo maçının ardından

Anadolu Ajansı
Yayın: 14.07.2024 08:37
Paylaş:
A+ A-

SZEGED (AA) – Macaristan kampında oynadığı ikinci ve son hazırlık maçında Sırbistan Birinci Lig ekiplerinden Zeleznicar Pancevo'yu 3-1 yenen Trabzonspor'da teknik direktör Abdullah Avcı, “Umarım eksikler de tamamlandığında iyi bir Trabzonspor seyrettireceğiz. Bunun için çalışıyoruz.” dedi.

Avcı, maçın ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ilk yarı sonunda sadece bir değişiklik gerçekleştirdiklerini belirterek, “Normalde bugün oyuncuların oynama süreleri 60 dakikalardı. Baktığımda 60 dakikayı 10 oyuncu üzerinden ortalama gerçekleştirdik, bunun bazılarının sürelerini 75'lere 80'lere çıkardıklarımız oldu. Fiziksel durumlarını takip ediyoruz, kampın son günü, maçın devre arasında veriler geliyor, ona göre plan yapıyorsun. Oyun olarak, oyunda birçok çalıştıklarımızı sahanın içinde deniyorlar. Bu, bizi son derece mutlu ediyor.” diye konuştu.

Bazen oyuncuların 'Erken gol atayım, erken final pası yapayım.' dediğini ve bu nedenle kaçırdıkları goller olduğunu dile getiren Avcı, şöyle devam etti:

“Çok net girdiğimiz pozisyonlar var. 10. dakikada çok net girdiğimiz organizasyondan ataklar vardı. Bunlar bizim için iyi. Biraz daha topa sahip olduğumuzda, biraz daha hızlı çevirip kenarları bulduğumuzda hep oyunlar çıktı. Hazırlık maçı da olsa 60'tan sonra sık değişiklik oldu. O zaman oyun organizasyonu ister istemez bozulabiliyor. Ama ona rağmen birçok şeyi doğru yapmaya çalıştılar. Eksikler de var, hem fiziksel olarak hem oyun olarak tamamlamamız gereken şeyler var. Bence harika bir kamp dönemi. Sakatsız bugünü de bitirdik. Yarın son antrenmanımızı yapacağız.”

Avcı, hazırlık maçlarında da kazanmanın önemli olduğunu vurgulayarak, “Hazırlık maçlarında hem oyun yukarı doğru çıkıyor, maç kazanıyorsun, maç kazandıkça kendini daha iyi hissettirir ve hızlanırsın. Bugün de geçen maçtan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Onun için oyuncularımı tebrik ediyorum. 20 oyuncuya şans verdik. Veremediklerimiz var. Çünkü önceden 5, 6 hazırlık maçı yapabiliyorduk, şimdi öyle bir zamanımız yok. Bir yandan da öteki haftaya Avrupa kupasına hazırlanmamız gerekiyor. Bence çok güzel, mutluluk verici bir kamp dönemi. Herkesin enerjisi iyi, ekibin de öyle. Hazırlık maçı da olsa kazanmak iyi. Oyunun büyük bölümü iyi gidiyor, eksiklerimiz var onları da tamamlayacağız oyun olarak.” değerlendirmesinde bulundu.

Savunma ve hücumda neler yapacaklarını çalıştıklarını, tekrarlarla daha iyi hale geleceklerini ifade eden Avcı, “Genç oyuncuların bazıları da umut veriyor. Cihan'ın olduğu gibi Salih'in olduğu gibi. Umarım eksikler de tamamlandığında iyi bir Trabzonspor seyrettireceğiz. Bunun için çalışıyoruz.” diye konuştu.

– “Nwakaeme, Trabzonspor için değerli oyuncu”

Anthony Nwakaeme'nin durumuyla ilgili olarak da Avcı, “Çalışıyor, o geç geldi, bir de onun ligi erken bitmişti. Sağlık ekibi performans departmanı süreleri belirliyor, kendisiyle 30 dakikada pazarlık yapmıştık, öyle kullandık. Şu an itibarıyla sakatlanmadan götürmeye çalışıyoruz. Bizim için değerli, Trabzonspor için değerli bir oyuncu. Katkı sağlayacak, çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Avcı, bu sezon 55 maç oynayacaklarını düşündüklerini kaydederek, “İlla pivot santrfor birinci hafta bizimle olmak zorunda değil. Doğru zamanda doğru şekilde doğru oyuncu olsun. Pivot santrfor yoksa başka türlü santrforlarımız var. (Enis) Destan ona yakın bir oyuncu. Umut Bozok sırtı dönük serviste olan bir oyuncu. Draguş geldi, Tony (Nwakame) de bunu oynayabiliyor. O zaman rakibe göre, bizim elimizdeki oyuncu profiline göre sahaya çıkarız. Ama bütününde, resmin bütününde öyle bir oyuncunun bizimle beraber olması gerekiyor.” dedi.

Sağ bekte oyuncu arayışına ilişkin de Avcı, bu mevkide Ozan Tufan'ın iyi performans gösterdiğini anlatarak, “Ozan bugün iyi bir performans ortaya koydu. Orayı da oynamış bir oyuncu. Her geçen sefer iyi oynuyor. Bence özel bir oyuncu zaten, orayı da oynuyor. Şu an geçiş döneminde onunla da konuştuk, bu şekilde kullandık. Doğru da cevap verdi. Oyun planlarına uygun bir şekilde hareket etti. Önceliklerimiz var ama bir fırsat transferi çıkarsa ama yabancı belki bir yerli onu da kullanmak istiyoruz. Mevcuttakilerden de en iyi şekilde faydalanmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.