Senegal’li Ousmane Fall Karabük Amatörün gol kralı oldu

Senegal’li Ousmane Fall Karabük Amatörün gol kralı oldu

Yayın: 10.05.2024 13:42
Paylaş:
A+ A-

Karabük Amatör Ligi takımlarımızdan ASD Eflanispor’un Senegal’li yıldız oyuncusu Ousmane Fall, 2023-2024 Sezonunda Karabük Amatör Liginde oynadığı 15 maçta 45 gol atarak gol kralı oldu.

1999 doğumlu Senagel’li forvet oyuncusu Ousmane Fall geçen sezonda Bolu amatör ligi takımlarından Geredesporda  oynadığı 21 maçta 42 gol atarak dikkatleri  üzerine çekmişti. İki sezonda çıktığı 36 maçta 87 gol atarak  oynadığı iki takımı da şampiyon yapmayı başardı.  ASD Eflanispor kulüp Başkanı İrfan Topçu ve Yönetim Kurulu çok büyük uğraşları sonucunda  Geredespordan sezon başında  kadrosuna kattığı genç oyuncu başkanı ve yönetimi üzmeyerek attığı  gollerle kendine güvenenlerin güveni boşa çıkarmadı.

Gol kralı Ousmane Fall (Lefa), ASD Eflanispor ile Safranboluspor takımları arasında oynanacak olan  Bölgesel Amatör Ligi Play Out maçında oynayabilecek ve mavi yeşilli ekibin en büyük silahı olacak.

Senagelli yıldız Türkiye’de filiz lisansını amatör takımlarımızdan Kapullu Futbol kulübünde çıkarmış ardından Bolu Amatör Takımlarından Geredespora tarnfer olmuştur. Bu sezon başın dada ASD Eflanispor’a transfer olmuştu.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

MS hastalığı kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha sık görülüyor

Anadolu Ajansı
Yayın: 30.05.2024 04:07
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Bayındır Kavaklıdere Hastanesi ve Bayındır Söğütözü Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Ömer Eray Yalap, MS hastalığının büyük oranda 20'li ve 30'lu yaşlarda ortaya çıktığını, hastalığın kadınlarda erkeklere oranla 2-3 kat daha sık görüldüğünü bildirdi.

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Dr. Yalap, MS hastalığının, güneş ışınlarına daha az maruz kalan Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika'nın kuzey bölgelerinde daha sık geliştiğini ifade etti.

Bilinenin aksine aşıların MS riskini artırmadığını belirten Yalap, “Genetik yatkınlık, Epstein Barr virüs (EBV) enfeksiyonu, D vitamini eksikliği güneşe az maruz kalma, sigara kullanımı gibi durumların MS riskini artırdığı düşünülse de, hastalığın nedeni henüz tam olarak bilinmiyor. Tek veya iki taraflı görme kayıpları, yüzde-kollarda veya bacaklarda bir günden uzun süren uyuşmalar, kuvvet kayıpları, denge bozuklukları, çift görme, aşırı yorgunluk ve idrar/gaita kaçırma gibi nörolojik semptomlar MS hastalığını düşündürebilecek yakınmalar arasında yer alıyor.” bilgisini paylaştı.

Yalap, MS hastalığı tanısında en önemli tetkikin beyin ve omurilik MR görüntülemeleri olduğunu belirtti.

MR incelemeleri sonunda nöroloji doktorunun MS hastalığından şüphelenmesi durumunda ileri inceleme olarak “VEP” adlı görme testi, detaylı kan tetkikleri ve beyin omurilik sıvısı incelemesi için “lomber ponksiyon” adlı işlemin önerildiğini anlatan Yalap, belden iğne ile girilerek beyin sıvısı örneği alma işlemiyle elde edilen beyin omurilik sıvısında MS hastalığına yönelik çeşitli incelemelerin yapılabildiğine dikkati çekti.

MS hastalığında erken tanı ve tedavinin atak sıklığını ve uzun vadeli engelliliği azalttığını, hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırdığının bilimsel olarak kanıtlandığını ifade eden Yalap, şunları kaydetti:

“Başlangıçta 'miyelin' adı verilen sinir kılıf proteininde kayıp ile seyreden MS, tedavi edilmezse beyin hücrelerinde kayba ve zamanla engelliliğe yol açabiliyor. Bu nedenle MS’in erken tanı alması ve tedavi edilmesi çok büyük önem arz ediyor. MS şüphesi olan hastaların en kısa sürede bir nöroloji doktoruna muayene olmaları gerekiyor. MS hastalığını tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi bulunmasa da günümüzde hastalığı kontrol altına almak, atak sıklığını ve engellilik gelişim riskini azaltmak mümkün oluyor. MS tanısı konulan hastalarda, hastalığın şiddetine göre çeşitli tedavi yöntemleri bulunuyor.”