SES ve TTB’den Doktor’a Yapılan Saldırıya Kınama

SES ve TTB’den Doktor’a Yapılan Saldırıya Kınama

Yayın: 07.04.2015 09:50
Paylaş:
A+ A-

Karabük’te sağlık çalışanları, geçtiğimiz hafta kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden bir kişiye müdahale eden doktor Şenol Kadir Köstekçi’nin, hayatını kaybeden şahsın yakınları tarafından bıçaklanmasını protesto etti.

Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan sağlık çalışanları; ‘Artık yeter, ölümüne çalışmaya da çalışırken ölmeye de’, ‘Sağlıkta şiddet yasasının hemen çıkmasını istiyoruz’, ‘Sağlıkçının hayatı tehlikede’, ‘Sağlıkçıya sözlü ve fiili saldırıları lanetliyoruz’ ve ‘Sağlıkçıya uzanan eller kırılsın’ gibi yazıların yazdığı dövizler taşıdı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Karabük Şube Başkanı Ersin Tetik, hastane önünde yaptığı açıklamada, Köstekçi’nin kendisi gibi doktor olan eşi ile kalp krizi geçiren komşularının yardımına koştuğunu belirterek, ellerinden geleni yapmalarına rağmen hayatını kaybeden merhumun yakınları tarafından bıçaklanmasını kınadıklarını söyledi.

Arkadaşlarının bir hekim olarak bir hastasını hem de bir komşusunu kaybetmesinin acısını yaşadığını belirten Tetik, “Komşusunu kurtarmak için eşi ile birlikte insan üstü bir gayret gösterdiler. Hasta yakınları tarafından yapılanlar ortada. Sağlık çalışanlarına son dönemlerde yapılan sözlü ve fiili saldırıların ardındaki sebeplerin araştırılması gerekir. Şiddetin yaşanması engellemek için güvenlik tedbirlerinin artırılması tek başına çözüm değil. Bu şiddet vakası da polis ve güvelik görevlisi nezaretinde yaşanmıştır. Yaşanan bu olayı SES ve TTB olarak şiddetle kınarken, arkadaşımıza tekrar geçmiş olsun” diye konuştu.

Çeşitli sloganlar atan grup, daha sonra görevlerinin başına döndü.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Düzce’de mera alanlarının iklim değişikliğine bağlı daralması manda popülasyonunu etkiledi

Anadolu Ajansı
Yayın: 15.07.2024 20:07
Paylaş:
A+ A-

DÜZCE (AA) – ÖMER ÜRER/AHMET ÇELİK – Düzce'de mera alanlarının iklim değişikliğine bağlı daralması, manda sayısında azalmaya neden oldu.

Mera ve sulak alanların bolluğu nedeniyle manda yetiştiriciliğinde ilk sıralarda yer alan Düzce'de, mandacılığın gelişimi ve yetiştiriciliğinin artması için 2011 yılında Bakanlıkça “Anadolu Manda Irkı Geliştirme” projesi hayata geçirildi.

Bu kapsamda 76 hektarlık Efteni Gölü sulak alanı projeye dahil edildi.

Bölgede hayvancılıkla uğraşan çiftçilere sağlanan yavru hayvan, maddi destek ve yem teşvikiyle 2020 yılına kadar hayvan sayısı yüzde 100'lük artış gösterdi.

Birçok ailenin manda sütü ve yoğurdu üreterek geçimini sağladığı bölgede, iklim değişikliğine bağlı 3 yıl art arda yaşanan sel ve taşkınlar mil taşınımına neden oldu.

“Mil kuraklığı” yaşanan bölgede bu yıl da yine iklim değişikliğine bağlı mera alanlarının daralması hayvan sayısının azalmasına yol açtı.

Hayvan popülasyonunun azalması üzerine Tarım ve Orman Bakanlığı, bölgede hayata geçirdiği çeşitli projelerle hayvan sayısını artırıp sektörü canlı tutmak için çalışma yapıyor.

– “Meraların sel nedeniyle tahrip olması mandacılığın gelişmesini engelliyor”

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün (TAGEM) “Halk Elinde Anadolu Mandasının Islahı” projesi sorumlusu ziraat mühendisi Murat Turan Küçük, AA muhabirine, TAGEM'in Düzce'de manda sayısının artırılması için çalışmalar yaptığını söyledi.

Manda popülasyonu ve yetiştiriciliğinin, son 2 yıldır ülke genelinde iklim değişikliğine bağlı kuraklık ve seller nedeniyle geriye gittiğini aktaran Küçük, “Projemiz başladığında ülkemizde 75-80 bin civarında manda vardı, 170-180 binlere ulaştık. Fakat son 2 yıldır çevresel ve ekonomik faktörler çerçevesinde manda sayımızda azalma var. Bölgemizdeki meraların sel nedeniyle tahrip olması mandacılığın gelişmesini engelliyor.” dedi.

Küçük, manda yetiştiriciliğinin meraya dayalı olduğuna işaret ederek, “Mera alanlarının daralmasıyla manda sayıları azalıyor. Sektörün yürüyebilmesi için meraların ıslah edilmesi, yani hayvanlar için yararlı otların artırılması, çevre düzenlemelerinin yapılması ve su kanallarının açılması gerekiyor.” diye konuştu.

TAGEM projesi kapsamında yetiştiricilere yönelik desteklerinin devam ettiğini dile getiren Küçük, “Projeye dahil olan çiftçi ve işletmelerde doğuran mandaya 4 bin lira, tekil hayvana 2 bin 500 lira, damızlık seçtiklerimize 3 bin 750 lira destek veriyoruz. Yetiştiricilerimiz bundan memnunlar ama meraların yetersiz olması nedeniyle işletmelerimiz küçülmeye gidiyor. Maliyetlerin yüksek olması manda sayısının da azalmasına neden oluyor.
Sel doğal bir afet ama buna karşı önlemlerimizi alabiliriz.” ifadelerini kullandı.

– “Hayvanlarımızın yaşam alanlarının biraz daha açılmasını istiyoruz”

Düzce Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cafer Çelik de bölgede yaklaşık 150 yıldır manda yetiştiriciliği yapıldığını söyledi.

Manda yetiştiricilerinin son yıllarda sıkıntı çekmeye başladığını, özellikle 2022 ve 2023 yıllarında yaşanan seller nedeniyle mera alanlarının daraldığını anlatan Çelik, “Hayvanlarımızın yaşam alanlarının biraz daha açılmasını istiyoruz.” dedi.

Çelik, bu yönde ilgili kurumlarca çalışmaların yürütüldüğünü dile getirerek, sel felaketinin önüne geçilmesi için daha fazla önlem alınmasını istediklerini kaydetti.

Bölgede manda yetiştiriciliğinin dededen toruna sürdürüldüğüne değinen Çelik, genç neslin yaşanan sıkıntılar nedeniyle bu işi yapmak istemediğini sözlerine ekledi.