Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Toplu Sözleşme Çıkmaza Mı Giriyor…

Yayın: 26.06.2015 11:07
Paylaş:
A+ A-

Kardemir A.Ş ile Çelik-İş sendikası arasında devam ederken tarafsız aracı sürecinin de tükenmesine rağmen toplu sözleşme görüşmelerinden henüz olumlu bir sonuç çıkmadığı haberlerinin çalışanlar arasında tedirginlik yaşatmaya devam ettiği bildiriliyor.

Bu manada devam eden belirsizliğin ardından işveren KARDEMİR A.Ş’den dün yeni bir ücret teklifi geldi ve işvereninin çalışanlara birinci 6 ay % 4.33,İkinci,Üçüncü ve dördüncü altı aylarda ise enflasyon oranında zam vereceği açıklanırken,Buna karşılık Çelik-İş sendikasının istediği rakamlar ise birinci altı ay % 11,ikinci altı ay % 7,üçüncü altı ay % 6 ve dördüncü altı ay ise % 5 olarak belirlendi.

Her iki tarafın açıkladıkları zam oranları arasında büyük farklar olduğu ortaya çıkarken,özellikle Çelik-İş sendikasının 2 yıl için istediği zam oranının % 32,2 seviyelerinde olduğu haber verilirken,işvereninin verdiği zam oranı ise birinci altı ay % 4.33 ve takip eden ikinci,üçüncü ve dördüncü aylarda enflasyon oranları şeklinde olmasının arada ki zam farkının büyük olduğunu göstereceği bildiriliyor.

Diğer yandan yine toplu sözleşme kapsamında bundan böyle KARDEMİR A.Ş’ye yeni işe girecekler için asgari ücret, bir yılını dolduranlara % 10, iki yılını dolduranlara % 15, üç yılını dolduranlara % 20, dördüncü yılını dolduranlar % 28 ve beşinci yıldan sonra işçiler kadrosu üzerinden maaş ayacakları ifade ediliyor.

Bu nokta da uzun süredir bilgi alamadıkları yakınmalarını dile getiren KARDEMİR çalışanlarına yönelik bağlı oldukları Çelik-İş sendikasının genel başkanı Ali Cengiz Gül’ün 29 Haziran tarihinde Karabük’e gelerek sözleşmede ki gelinen son nokta ile ilgili bilgiler aktaracağı da gelen haberler arasında yer alıyor.

Yorumlar

  1. VAY VAY VAAAAYYYYYYYY

    HESABI KESİLEN MAGDUR diyor ki:
    Yorumunuz denetim için bekliyor.
    29 Haziran 2015, 10:35
    VAY VAY VAAAYYYYYY 2010 YILINDA GUVENIP PESINE DUSTUGUMUZ TEMSİLCIDEN IHTIYACIMIZ OLDUGUNDA 10 TL VERIRMISIN BASKAN IHTIYACIM VAR EVE VE COCUKLARIMA EKMEK ALCAM DEDIGIMDE KUSURA BAKMAYIN BENDE ZOR DURUMDAYIM BENDEDE PARA YOK MERKEZDEN ODENEK GELMIYOR DIYEN TEMSILCIMIZ BIZ SUANDA HALA PERISAN IKEN SUANDA TEMSILCIMIZ OLAN ZAATIN 8 ADET DAIRESI ALTINDA YENI ALDIGI SIFIR JİPİ VE AYRICA OGLUNADA ALIVERDİĞİ JİPİ VAR BEYLER.BUNDAN DOLAYI SOZLESMEYİ FALAN BIRAKIN DA OTURUN OTURDUGUNUZ YERDE SOZLESME İÇİN FAZLA ZIPLAMAYIN.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.