Vali Yavuz 2023 Yılının Güvenlik ve Asayişini Değerlendirdi

Yayın: 01.02.2024 15:27
Paylaş:
A+ A-

Karabük Valisi Mustafa Yavuz basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında 2023 yılının güvenlik ve asayişini değerlendiren Halkın güvenliğinin her şeyden önce geldiğini belirten Vali Yavuz , düzenlediği basın toplantısın şu açıklamayı yaptı: “Hukuk kuralları içerisinde suç ve suçlularla mücadelemiz kesintisiz ve aralıksız devam edecektir.

Terör örgütlerinden organize suç örgütlerine, uyuşturucudan her türlü kaçakçılığa, trafik güvenliğinden kadına ve çocuğa şiddetin önlenmesine kadar mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Bu kapsamda ilimizde 2023 yılında toplam 9049 şahsa adli işlem yapılmıştır. 2023 yılında ilimizde kolluk birimlerimiz tarafından yapılan operasyon ve çalışmalar sonucunda adli makamlara sevk edilen 252 şahıs tutuklanırken 189 şahıs ise adli kontrole tabi tutulmuştur. 2023 yılında ilimizde meydana gelen toplam asayiş olayları ülke ortalamasıyla benzerlik göstermekle birlikte bir önceki yıla kıyasla yüzde 2.6 oranında atış gösterdiğini görmekteyiz. Vatandaşlarımızın güvenliği huzuru için ve suç işlenmesinin önlenmesi için tüm birimlerimizle 24 saat sahada olacağız ve mücadeleye devam edeceğiz. Kişilere ve mal varlığına karşı işlenen suçlarda aydınlatma oranı Karabük ilinde yüzde 95.9 olup Türkiye ortalaması olan yüzde 92.5 in üzerinde bir orana sahiptir.  2023 yılında mala karşı işlenen suçlarda aydınlatma oranı yüzde 86.45 kişilere karşı işlenen suçlarda ise aydınlatma oranı yüzde 98.17 olarak gerçekleşmiştir. Hedefimiz aydınlatılmayan bir olayın dahi kalmamasıdır. Tüm suçluların yakalanarak adalete teslim edilmesi bundan sonrada temel hedefimiz olacaktır. Kolluk birimlerimizin göçmen kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadele çalışmaları kapsamında 2023 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 246 artışla 104 kişi yakalanmış olup yakalanan bu sayı ile birlikte diğer illerden gelen ve işlemleri ilimizden yapılan toplam 773 kişi sınır dışı edilmek üzere işleme tabi tutulmuştur.

Göçmen kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadele konusunda İçişleri Bakanlığımızın hükümetimizin ilgili bakanlıklarımızın önderliğinde bu doğrultuda çalışmaya İlimizde de kararlılıkla devam edeceğiz.  2023 yılında 33 terör operasyonu sonucunda 53 şahıs yakalanarak adli mercilere teslim edilmiştir. Ülkemizin birliği, beraberliği ve bağımsızlığı adına tüm terör örgütleri ile mücadelemiz aralıksız ve kesintisiz devam edecektir.  2023 yılında planlı ve münferit olarak kaçakçılık, organize suçlar ve mali suçlarla mücadele kapsamında bir önceki yıla kıyasla planlıda yüzde 200 münferit operasyonlarda ise yüzde 4.58 artarak toplamda 120 ye yükselmiş olup bu operasyonlarda 114 şahıs yakalanarak adalete teslim edilmiştir. Bu operasyonlarda tutuklanan kişi sayısı geçmiş yıla kıyasla yüzde yüz artış göstermiştir. Bu şehirde vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği adına tüm suç örgütleri ile mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. İlimizde yürütülen uyuşturucu ile mücadele çalışmaları kapsamında bir önceki yıla kıyasla 2023 yılında operasyon sayısı yüzde 18.43 artarak 302 ye yükselmiş olup bu operasyonlarda 151 şahıs yakalanarak adli mercilere teslim edilmiştir.  2023 yılında yakalanan uyuşturucu miktarlarına baktığımızda ise 451.27 gram bonzai, 1 kilo 917 gram metanfetamin, 7300 adet sentetik ecza, 1811 adet uyuşturucu hap, 469 kök kenevir, 22 kilo 590 gram kubar esrar, 1 kilo 795 gram toz esrar, 4 kilo 510 gram reçine esrar, 78 kilo 464 gram kenevir tohumu, 37.41 gram eroin,93.0 gram skank, 21.49 macun esrar,125.12 gram marihuana uyuşturucu madde ile çok sayıda uyuşturucu kullanımında kullanılan malzeme ve aparat kolluk kuvvetlerimiz tarafından ele geçirilmiştir.  Şunun bilinmesini isteriz ki hiçbir gencimizin ve vatandaşımızın zehirlenmesine bu şehirde asla müsaade etmeyeceğiz. Uyuşturucu ile mücadele kapsamında vatandaşlarımız 112 acil çağrı merkezimizi arayarak kolluk kuvvetlerimize her zaman 7/24 destek verebilirler. Ayrıca “UYUMA” aplikasyonu ve uygulaması üzerinden de bildirimde bulunma haklarına da sahiplerdir.  2023 yılında siber suçlarla mücadele çalışmaları kapsamında işlem yapılan hesap sayısı önceki yıla kıyasla yüzde 1271 artarak bu sayı 96 olmuştur.

Teknolojik gelişmelere paralel olarak sanal ortamda işlenen suçların önlenmesi ve sanal ortamda suçlularla mücadelede de kararlılık ile devam edeceğiz. Sanal devriyeler ile sürekli görev başında olduğumuzu vatandaşlarımızın özellikle bilmesini isteriz. Diğer taraftan arama kararı bulunan şahısların yakalanarak adli mercilere teslim edilmesi  konusunda İçişleri Bakanlığımızın Jandarma Genel Komutanlığımızın ve Emniyet Genel Müdürlüğümüzün koordineli şekilde ve destekleriyle büyük bir mücadeleyi yürütmekteyiz kolluk birimlerimiz ile birlikte. İlimizde yakalama kararı bulunan kişilerden, bu yakalama kararı çeşitli hapisler ve çeşitli suçla aranan kişilerden bahsediyoruz 2023 yılında 1153 şahıs yakalanarak adalete teslim edilmiş olup yakalanan kişi sayısında bir önceki yıla kıyasla yüzde 13.59 artış olmuştur.  Adalete teslim edilen bu şahısların 552 si tutuklanmış olup önceki yıla göre tutuklanma oranında yüzde 37.31 artış olmuştur. Hakkında çeşitli suçlardan yakalama kararı bulunan şahısların aramızda gezmesine bu şehrin sokaklarında caddelerinde gezmesine asla müsaade etmeyeceğiz. İlimizde 6284 sayılı Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanun kapsamında 2023 yılında tedbir kararı alınan kişi sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 2.78 artarak 739 a ulaşmıştır.  Kadına karşı şiddetin önlenmesi bütüncül bir mücadeleyi gerektirmekte olup tüm kurumlarımızla etkin bir şekilde mücadeleye devam edeceğiz. Her şiddet olayının vatandaşlarımız tarafından KADES uygulaması üzerinden kolluk birimlerimize bildirebileceklerini belirtmek isterim. 2023 yılında KADES uygulaması üzerinden vatandaşlarımızın 1170 başvurusu alınarak bu kapsamda çalışmalar yapılmıştır.  Kamu güvenliğinin sağlanmasının yanı sıra kamu düzeninin korunmasında büyük önem arz eden konuların başında gelmektedir. Bu kapsamda gerek kabahatler kanunu gerekse diğer ilgili kanunlar kapsamında 2023 yılında 665 adet idari yaptırım kararı uygulanmıştır. Kamu düzeninin sağlanmasında önemli bir yeri olan idari yaptırım kararları ile ilgili uygulama ve denetimlere 2024 yılında da aralıksız şekilde devam edilecektir.

Trafik olaylarına baktığımızda ise 2023 yılında 5 ölümlü 756 yaralanmalı 686 maddi hasarlı olmak üzere ilimiz sınırlarında toplam 1370 trafik kazası meydana gelmiştir. Bununla birlikte 2023 yılında trafik birimlerimiz tarafından toplam 260.003 araç denetime tabi tutulmuştur. Trafik kazalarının önlenmesi ve azaltılması ile ilgili altyapı iyileştirilmesi, trafik işaretlerinin sayısının artırılması, sürücü eğitimleri ve denetimleri ağırlık verilecektir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması adına 2024 yılında denetimlere aralıksız devam edileceğinin tüm vatandaşlarımız tarafından bilinmesini isteriz.  Bu konuda sürücülerimizden ricam can ve mal güvenliği için emniyet kemeri takılması, kırmızı ışık ihlali yapılmaması, aşırı hız yapılmaması, hatalı sollama yapılmaması ve telefonla konuşulmaması gibi temel trafik kurallarına uyulmasını rica ediyoruz.

Ayrıca Karabük’te 2023 te motosikletlerin karıştığı trafik kazası sayısı bir önceki yıla kıyasla yüzde 35.26 artarak 257 ye yükselmiştir. Motosikletlerin karıştığı kazaların analizlerinin yapılarak bu konuda özel tedbir geliştirilmesi ile ilgili kolluk birimlerimiz tarafından çalışmalarımız devam etmektedir” dedi. (Halil Kızılyer)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Başkan Vergili Ovacık’ta AK Parti adayının çekilmesini istedi

Yayın: 03.03.2024 16:56
Paylaş:
A+ A-

Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz ve İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz’ın aday tanıtım toplantısına katıldı.

Aday tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Başkan Vergili, “Ben öncelikle hemen karşımızda duran ittifak ortağımıza sesleniyorum. Siz Ovacık’ta çekilin bizim adayımız seçilsin. Hiç uğraşmayın. Ovacık’ta gerçek belediyecilik zaten 22 senedir sizde. Bu saatten sonra gerçek belediyecilik diye bir şey yok. İttifakız da ısrar etmenin anlamı yok. Biraz önce adayımız bana diyor ki Ovacık’ın girişine bir yer yapalım. Ramazanlarda iftar verelim. Orda kültür merkezi var. Orada iftar vermek için 3.000 TL para isteniyor.

“OVACIK’IN SAHİBİ BÜYÜK İŞİ KÜÇÜK”

Ovacık’ın sahibi büyük işi küçük. Kimse alınmasın kendisi bizim abimiz. İl genel meclisi üyeleri Ovacık’la alakası olmayan, Ovacık’a gelip giden arkadaşlar. Ovacık’ın bir şekilde canlanması lazım. Ben 1978 Güney Köyünden gelip bu caddeden geçtim. O zaman toz topraktı, sonra parke oldu.         Bu yol karayollarının yolu. Karayollarına güçleri yetmeyince, Köy Hizmetlerine parke döşettiriyorlar. O kadar köyün hakkını yiyorlar.

OVACIK’TA SADECE SİYASETTEN İKBAL KAZANMAK VAR”

Ben bugüne kadar bütün ilçelerimizle ilgili her şeyin doğrusunu söyledim. Bir tane hapisanesi, bir tane memuru var. Her gün gelip gidiyor. Birde yol parası alıyor. Maaşta alıyor. Kapatın burayı yada lojmana çevirin ev bulamayan memurlar gidip geleceğine burada kalsın. Böyle düşünceleri hiç yok. Ovacıkta sadece siyasetten ikbal kazanmak var.

İl Genel Meclisi üyeleri ne yapıyorlar? Silah ruhsatı alıp, silah ruhsatına harç vermiyor. Ovacık’a ne yapıyorlar. Bu kadar İl Genel Meclisi üyeleri, bu kadar siyasette ağırlığı olan bir ilçe bir yolu asfaltlatamaz mı? Belediye ne yapsın burada? Ne kadar para alıyor ben biliyorum. Her şey belediyenin yapacağı iş değil.

Önce Kültür Müdürü orayı bu ramazan vatandaşa bedava yapıyorsun, yapmazsan biz size burada neler yapacağız. Zaten vatandaşın cebinde para yok. Dini duyguları yüksek olduğu için cebinde parası olmasada iftar vermeye çalışıyor. Sende kalkıp bunu paraya bağlıyorsun. Bugüne kadar bu spor kompleksinden hangi Ovacıklı faydalandı. Biz Ovacık’ta inşallah seçimi alacağız. Biz seçimi aldıktan sonra ber ramazan bu belediye binasının önüne iftar çadırı kurulacak. Buna inanın.

“EKMEKLE İNSAN TEHDİT EDİLMEZ”

Tabi sizlerinde sıkıntınızı biliyoruz. Çoçuklarınız işe sokulmuş. Seçim zamanı başlayacaklar tehdit etmeye. Hiç kimse korkmasın. Hiç bir şey yapamazlar. Ekmekle insan tehdit edilmez. Bizde hükümetin ortağıyız. Eğer bir tanenize zarar gelsin, gelin Karabük’te benim yakama yapışın. Zarar gelecek adam Karabük Belediyesi’nde iş başı yapacak. Belediye Başkan adayımızı ve İl Genel Meclisi üyelerimizi seçin bakın hizmet nasıl geliyor hep birlikte görelim” dedi.

Aday tanıtım toplantısına Karabük Belediye Başkanı ve Milliyetçi Hareket Partisi Karabük Belediye Başkan adayı Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi Karabük İl Başkanı Cenk Gedikoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Meşe, Milliyetçi Hareket Partisi Ovacık Belediye Başkan Adayı Neslihan Kaya Karpuz, İl Genel Meclis üyeleri Muhammer Yağlı ile Hayati Yılmaz, partililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.