Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Yabancı Gençler Safranbolu’ya Hayran Kaldı

Yayın: 04.08.2015 10:04
Paylaş:
A+ A-

Avrupa Birliği Bakanlığına bağlı Ulusal Ajans tarafından desteklenen Creative Youth tarafından yürütülen Düzce il Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Mustafa Kemal Orta Okulu, İsmet Paşa Orta Okulu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Düzce Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından projelendirilen Girişimcilik Labaratuvarı isimli AB projesi 25 Temmuz – 1 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen projeye kapsamında Safranbolu’yu ziyaret eden gençler Safranbolu’ya hayran kaldıklarını söylediler.

6 farklı ülkeden ( Türkiye, Macaristan, Makedonya, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan) 49 gencin katıldığı proje süresince gazetecilik üzerine çeşitli çalıştaylar ve grup çalışmaları yapan gurup yerel ajanslara da çeşitli ziyaretler düzenlediler.

Bu kapsamda Safranbolu Belediyesinin de desteğiyle sosyal ve kültürel anlamda Kanyon, Kristal Teras ve Tarihi Çarşıda da ziyaret eden gençler Safranbolu’yu daha önce görmediklerini ancak ziyaret sırasında ne kadar muhteşem bir şehir olduğunu gördüklerini ifade ederken, Proje Sorumlularından İlyas Ayyldız ise, “Öncelikle Safranbolu bizim için hem önemli bir deneyim hem de geçmişimize güzel bir yolculuk oldu. Çocukların da söylediği gibi Safranbolu buraya geleni kendisine hayran bırakıyor. Ben gerek öğrenciler gerekse kendi adıma Başta Safranbolu Belediye Başkanı olmak üzere bizlerden ilgisini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.