Yöresel Ürünler Pazarı Hizmete Girdi

Yöresel Ürünler Pazarı Hizmete Girdi

Yayın: 17.10.2015 12:30
Paylaş:
A+ A-

Safranbolu Belediyesi tarafından projelendirilen, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Hünerli Ellerde Yöresel Değerler” projesi kapsamında açılışı gerçekleştirilen Yöresel Ürünler Pazarı Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Ak Parti Karabük Milletvekili Adayı Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Ak Parti İl Başkanı Timurçin Saylar kamu kurum ve kuruluşlarının idarecileri ile çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleşti.

Açılışta kısa bir konuşma yapan BAKKA Genel Sekreteri İbrahim Kuzu; “Azıcıkta olsa katkımız oldu ise bu bizi ziyadesi ile mutlu etmektedir. Projeyi finanse etmek işin bir yüzü, ancak böylesi güzel bir projeyi hazırlamak çok daha büyük bir yük. Sayın Belediye Başkanımız bu yükün altına girdiler. Ben Sayın Başkanımıza teşekkür ediyor, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Hünerli ellerde yöresel değerler başlıklı projenin Safranbolu geçmişinde en önemli turizmin gelir ve istihdam kaynaklarından biri olan dericilik sektörünün sanatının yeniden canlanmasını içerdiğini kaydeden Başkan Aksoy; “Kalkınma Ajansı bölgemizdeki yatırımları destekleme hususunda bir başlık açıldığında Safranbolu belediyesi o başlığa en fazla en hızlı müracaat eden kurumlardan bir tanesi. Pek çok projemizde BAKKA hep destek verdi. BAKKA’nın desteği ile kurduğumuz siyensi atölyesi ile Şuanda Safranbolu’nun hediyelik eşya sektörünün bir kısmı karşılanıyor. Şimdi açılışını kaptığımız kursa gelmeye yönelik isteğin yanında bu kursta üretilen ürünlerin satışını bekleyen işyerlerimiz var. Bugün yaptığımız bir açılış değil kaybolan sanatın yeniden dirilişi. Safranbolu’da turizm sektörünün ihtiyacı olan yerel değerlerin ön plana geçilmesi için büyük bir adım. Bizleri destekleyen Emin Demir abimiz makinelerini bu kursa bıraktı. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Ana sektör olarak turizmi benimsemiş bir kent olan Safranbolu’da, kültü turizm ağırlıklıdır” dedi.

Aksoy şöyle devam etti; “Buraya gelen turistlerimiz, insanlarımız Türk kültürüne dair geçmiş izleri bulmak istiyor. Çin maçlı almak istemiyor. Uzak Doğudan gelen turistlere Çin malı satmaya kalktığımızda bu turizm sürdürülebilir olma imkânına kavuşamaz. SAKEM olarak kurmuş olduğumuz yerel eğitim birimimiz, tüm hızıyla Safranbolu yöresel değerlerinin hediyelik eşya olarak gelen turistlerimize ulaştırma hedefinde. Belediye olarak bu kurslarda sadece eğitim verip oradaki insanlara başınızın çaresini bakın demiyoruz. Üretim yapmaya, orada öğrendikleri uygulamayı sürdürmeleri içinde Belediye olarak imkân tanıyoruz. BAKKA’ya vermiş oldukları desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Açtığımız yöresel ürün pazarımızda 9 stant oluşturarak Safranbolu’nun köylerinde yetişen yöresel ürünlerimizi buradan satacağız. Bu statlarda turizm halkına hareketlik ortamına kavuşacak. Kırınköy bölgesi en fazla turizmde arkada kalan değer. Burada tarihi konaklarımız var buradaki konaklar Rum konakları olup bunu da turizme kazandırma hedefindeyiz. Ben bu vesile ile yeni projemizin tüm Safranbolu’muza hayırlı olmasını cenabı Hak’tan niyaz ediyorum”

Son olarak söz alan Ak Parti Karabük Milletvekili Adayı Prof. Dr. Burhanettin Uysal’da; “Safranbolu’yu korumak gelecek kuşaklara aktarmak, Safranbolu’da yaşan yöneticilerimizin, Ülke yöneticilerimizin asli görevi olduğu kadar, bu hepimizin ortak görevidir. Safranbolu Türkiye için önemlidir elbette ama biliniz ki Safranbolu tüm Dünya için çok önemlidir. Bu kent UNESCO dünya miras listesine girerek b unu kanıtlamıştır. İnşallah el birliği ile bu değerimizin kıymetini bileceğiz. Ben bu vesile ile emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından yapılan dualardan sonra kurdele kesilerek Yöresel Ürünler Pazarı hizmete açıldı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Bolu, Kocaeli, Zonguldak, Bartın ve Karabük’te 15 Temmuz şehitlerini anma etkinlikleri düzenlendi

Anadolu Ajansı
Yayın: 15.07.2024 20:45
Paylaş:
A+ A-

BOLU (AA) – Bolu, Kocaeli, Zonguldak, Bartın ve Karabük'te 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında şehitliklerde anma programı düzenlendi.

Bolu'da Garnizon Şehitliği'ndeki anma töreninde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından İl Müftülüğü tarafından görevlendirilen imamlar tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş tarafından, şehitler için dua okundu.

Daha sonra şehitlerin kabirlerine karanfiller bırakılarak dua edildi.

Programa, Bolu Valisi Erkan Kılıç, AK Parti Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, MHP Bolu Milletvekili İsmail Akgül, Garnizon Komutanı Tankçı Kıdemli Albay Cavit Nartop, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mehmet Avcı, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, kurum müdürleri, siyasi partilerin temsilcileri, gaziler ve şehit yakınları ile vatandaşlar katıldı.

– Kocaeli

Kocaeli'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında şehitlik ziyareti yapıldı, mevlit okundu.

Bağçeşme Namazgah Şehitliği'nde düzenlenen programa, Kocaeli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Berna Abiş, Deniz Eğitim Öğretim ve Garnizon Komutanı Tümamiral Erhan Aydın, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Murat Bozkurt, İzmit Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından protokol üyeleri şehit kabirlerine karanfil bıraktı.

Protokol üyeleri, şehitlik ziyaretinin ardından mevlit programı için Mehmetalipaşa Camisi'ne geçti.

Şehitler ve merhum gaziler için okunan Kur'an-ı Kerim ve mevlit sonrasında Kocaeli Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu tarafından dua edildi.

– Zonguldak

Zonguldak'ta şehitlikte Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Vali Osman Hacıbektaşoğlu ve beraberindeki protokol üyeleri, şehitler için dua etti.

Burada şehit yakınlarıyla bir süre sohbet eden Hacıbektaşoğlu, daha sonra şehit kabirlerine karanfil bıraktı.

Şehitlikteki programın ardından “15 Temmuz Fotoğrafları” sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde düzenlenen serginin açılış kurdelesini Vali Hacıbektaşoğlu ve eşi Güney Hacıbektaşoğlu, il protokolüyle kesti.

Vatandaşlar sergiye ilgi gösterdi.

– Bartın

Bartın'da, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla sergi açılışı yapılmasının ardından şehitlik ziyaret edildi.

Hükümet Caddesi'nde düzenlenen sergide, 15 Temmuz akşamı vatandaşların darbe girişimi yapan askerlere karşı verdiği mücadele anları sergilendi.

Daha sonra Vali Nurtaç Arslan, AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, Bartın Belediye Başkanı Muhammet Rıza Yalçınkaya ve il protokolünün katıldığı törende Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından şehitlerin mezarlarına karanfil bırakıldı.

– Karabük

Karabük'te “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” kapsamında Yenişehir Camisi'nde 15 Temmuz şehitleri ile vatan uğruna canlarını veren tüm şehitlerin aziz hatırasını yad etmek için mevlit programı düzenlendi.

Programa Vali Mustafa Yavuz, Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya, Vali yardımcıları Muhittin Gürel ve Mustafa Şahin, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse, kurum müdürleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.