Kurtuluşumuzu Değil Kuruluşumuzu Kutladık

Kurtuluşumuzu Değil Kuruluşumuzu Kutladık

Yayın: 03.04.2024 14:24
Paylaş:
A+ A-

KARABÜK Demir Çelik Fabrikaları\’nın temelinin atılması ve Karaük’ü kuruluşunun 87’inci yıl dönümü, etkinliklerle kutlandı.
Karabük Valiliği Atatürk Anıtında düzenlenen törene Karabük Valisi  Mustafa Yavuz, Karabük Milletvekilleri Cem Şahin, Durmuş Ali Keskinkılıç ve Cevdet Akay,  Karabük Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya, Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir, Ak Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Mehmet Ceylan, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile öğrenciler katıldı.  Kutlama Komitesi adına Karabük Valisi  Mustafa Yavuz tarafından, Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunumu ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile devam etti.

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir tarafından yapılan günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından kürsüye gelen Valimiz Mustafa Yavuz; “3 Nisan 1937’de, çeltik tarlalarında temeli atılan, gücünü emek ve çelikten alan KARDEMİR; yaktığı mavi ateşi ile âdeta Karabük’ün doğuşunu müjdelemiştir.Yakılan o ateş, sadece fabrikaların bacalarında değil; aynı zamanda umutların da ateşleyicisi olarak, küllerinden yeniden doğan bir milletin yüreklerinde yankılanmıştır. 3 Nisan’da yazılan bu hikâye, bir kentin değil, aksine koskoca bir milletin azminin, emeğinin ve kararlılığının da hikâyesidir.” şeklinde konuştu.

Törende Karabük Valisi Mustafa Yavuz ise yaptığı konuşmada”Türk sanayisinin omuzlarında yükseldiği,Batı Karadeniz’in Kalbi Karabükümüzün 87.kuruluşyıl dönümünde hepinizi şahsım ve Valiliğim adına, sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 3 Nisan 1937’de,çeltik tarlalarında temeli atılan,gücünü emek ve çelikten alan KARDEMİR;yaktığı mavi ateşi ile âdeta Karabük’ün doğuşunu müjdelemiştir. Yakılan o ateş, sadece fabrikaların bacalarında değil; aynı zamanda umutların da ateşleyicisi olarak,küllerinden yeniden doğan bir milletin yüreklerindeyankılanmıştır. Çünkü;3 Nisan’da yazılan bu hikâye, bir kentin değil, aksine koskoca bir milletin azminin, emeğinin ve kararlılığının da hikâyesidir. Kurtuluşunu değil, kuruluşunu kutlayan Karabük;Cumhuriyet tarihinde, ülkemizinsanayileşme, kalkınma ve ilerleme mücadelesi adına en önemli kilometre taşlarından biri olmuştur.6 Haziran 1995 tarihinde,78. ilimiz olarak Türk İdare Sistemi’ndeki yerini alan kentimiz;aynı zamandageçmişle geleceği, gelenekle modernizmi bir araya getiren senteziylebir kültür mozaiğiolmaözelliği taşımaktadır.Tarih boyuncaev sahipliği yaptığı sayısız medeniyetin izleri, Dünya Mirası Safranbolu’nuntarih kokan havası,Karadeniz’in ZeugmasıHadrianapolis’in gizemli kalıntılarıve eşsiz doğası; bu kentin,bir tarih ve doğa harikası olduğunu tüm dünyaya tescillemiştir.Bugün, bu çelengi sunarken, Karabük’ün değerli geçmişine olan bağlılığımızı ve saygımızı yineliyor;Karabük’ün gelecek yolculuğunda Türkiye Yüzyılı Vizyonu doğrultusunda,birlik ve beraberlik içinde daha güzel yarınlara yürüme kararlılığımızı hatırlatıyoruz” Yapılan konuşmaların ardından il genelinde düzenlenen, 3 Nisan konulu şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler, eserlerini okudu. Şehit Mehmet Esen Ortaokulu öğrencileri tarafından oynanan halk oyunları gösterileri ile devam etti.

Tören; il genelinde düzenlenen resim, şiir, kompozisyon ve spor dallarında dereceye giren öğrencilere ve sporculara, Vali Mustafa Yavuz tarafından hediyelerinin verilmesi ile sona erdi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Samsung Avrupa’daki ilk ekstra geniş alttan donduruculu buzdolabı modelini tanıttı

Anadolu Ajansı
Yayın: 18.04.2024 08:48
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Samsung, Avrupa'daki ilk A enerji sınıfı ekstra geniş alttan donduruculu buzdolabı modelini tanıttı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, yeni RB6000D alttan donduruculu buzdolabı, AI Inverter kompresörü, AI enerji modu ve geliştirilmiş kapasitesiyle enerji verimliliği deneyimi sağlıyor.

Ürün, Wi-Fi özellikleri ve SmartThings AI Energy sayesinde, markanın benzer modellerine göre daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Samsung Electronics Başkan Yardımcısı ve Dijital Ev Aletleri Müşteri Deneyimi Ekibi Başkanı Moohyung Lee, enerji verimliliğinin günümüz tüketicileri için her zamankinden daha önemli olduğunu belirterek, “Kapsamlı ve titiz Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde, dünyanın her yerinden tüketicilerin beğendiği Samsung kalitesi ve özelliklerine ek olarak, benzer Samsung buzdolabı modellerine göre daha yüksek enerji tasarrufu olanağını sunmayı da başardık. Kullanıcıların günlük yaşamlarında Samsung'un yeni buzdolabının bu olumlu özelliklerinden faydalanacağına eminiz.” ifadelerini kullandı.

Buzdolabı, markanın ekstra geniş alttan donduruculu buzdolabı modelleri arasında AB enerji standartlarına göre A enerji derecesi alan ilk model olma özelliğine sahip.

Şirket, bu modelde geleneksel modele kıyasla enerji tüketimini yüzde 55.9 oranında azaltmak amacıyla yeni çözümler geliştirdi.

– “Daha az enerji kullanılması sağlanıyor”

Yeni yüksek verimli AI Inverter Kompresör, dönen parçaların yarıçapının artırılması için yeniden tasarlandı. Bu sayede kompresörün ataletinin geleneksel kompresörden 4.1 kat daha yüksek olması ve kompresörün gücü daha uzun süre tutabilmesi sağlandı. Böylece buzdolabında ani sıcaklık değişimleri önlenirken, daha az enerji kullanılması sağlanıyor.

Kompresör ayrıca yeni kontrol teknolojisi sayesinde geleneksel modele göre 5 kata kadar daha sessiz çalışarak gürültü seviyesinin azaltılmasına katkıda bulunuyor. Yeni AI Inverter Kompresör, Digital Inverter Kompresör'ün geliştirilmiş mekanik yapısı sayesinde mevcut Samsung Inverter kompresörlerinden daha verimli çalışarak sabit sıcaklığı korurken daha az enerji kullanıyor.

Bunların yanında ürün, SmartThings AI Energy'nin enerji kullanımını yüzde 15'e kadar azaltabilen enerji tasarrufu modunu destekliyor. SmartThings AI Enerji Modu kullanıcıların günlük, haftalık ve aylık güç tüketimini kolayca denetleyebilmeleri sağlamanın yanında aynı zamanda aylık elektrik faturalarını da tahmin edebiliyor.

Kullanım belirlenen tahmini aşarsa, AI Enerji Modu proaktif olarak devreye girerek enerji tasarrufu da sağlayabiliyor. Ayrıca, kullanıma ve ortama bağlı olarak kompresör hızını ve buz çözme döngüsü sıklığını optimize ediyor. Böylece gıdaların daha uzun süreler daha taze kalmasını sağlıyor.

Şirket, geniş bir buzdolabının sunduğu kapasite avantajlarını daha da artırmak için buzdolaplarında geleneksel olarak kullandığı SpaceMax teknolojisini bu yeni modele uyguladı. Buzdolabının iç ısısı tutarlı bir biçimde korunurken, depolama hacmi ince duvarlar ve verimli yalıtım sayesinde artırıldı.

Performans ve depolama kapasitesinin yanında buzdolabı, modern evlere yakışan bir tasarıma sahip. Tamamen düz kapısı ve gömülü kulp yapısı sayesinde uyum vadediyor. Gentle Lighting özelliğiyse hem iç parlaklığını kontrol altında tutuyor hem de dış yüzeyde parlamaları önlüyor.