Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Her Telden (24.Haziran.2015)

Yayın: 24.06.2015 08:29
Paylaş:
A+ A-

KARDEMİR BÜNYESİNDE YAPILAN OPERASYONLAR VE KAMUOYU’NA YANSIYAN,YANSITILAN HABERLER…
KARDEMİR bünyesinde yapılan bir operasyon Karabük Kamuoyu’nda çok ciddi söylentilerin çıkmasına neden oldu,Kamuoyu’na yansıyan yansıtılan bir yığan söz var.
Kimseyi yargılamak haddimiz değil elbet.
Çıkan söylentilerin akçalı tarafları var,bazı edinimlerden söz ediliyor ve bunlar hakkında KURUM RESMİ BİR AÇIKLAMA YAPMIYOR ,öyle olunca da insanların kafası karmançorman oluyor.
KARDEMİR Üzerinden çok etkili bir isim,özellikle son yıllarda HİÇ BEKLEMEDİĞİMİZ İSİMLERDE BİR BOZULMA OLDUĞUNU HİSSEDİYORDUK,gibi bilgiler verdi.
Sonuçta hissedilen bozulma,son operasyonlara yol açtı demek.
Bir müteahhitlik firmasından alınan,bazı makine,malzeme olayından söz edenler var ve bu olayların giden bir ÜST DÜZEY YÖNETİCİ ile bağlantılı gösterilmek istenen yönleri bulunuyor.
Mübarek gün,somut bilgiler alınmayınca,günaha girmekte doğru değil,örneğin çok ciddi bir miktar para ile battığı öne sürülen bir Müteahhit Firması tarafından kurulan YENİ ŞİRKETE iş için kulis yapanlardan söz edenler var.
KARDEMİR bünyesinde yapılan operasyon Karabük’te konuşuluyor,üzerinde hemen herkes bir görüş veriyor ve verilen hemen her görüştü de “GÖTÜRME,TOKATLAMA..” edebiyatı olayın en temel yanı gibi görünüyor.
Bilmiyoruz Kurum resmi bir açıklama yapar mı..?
Veya Hukuka giden bir pozisyon yaratılır mı..?

“BU KABİL YERLERDE ÇALIŞANLAR SÜREÇ İÇİNDE ÇOK YIPRANIR,SÖYLENTİYE HEDEF OLUR..” GİBİ BİR GÖRÜŞ..!!
KARDEMİR bünyesinde yapılan son operasyon için ser verip,sır verilmemesi gibi bir durum gözleniyor,ancak,Karabük Kamuoyu’nda ise söylentinin bini bir para.
KARDEMİR cenahından yetkililer “BU KABİL YERLERDE ÇALIŞANLAR SÜREÇ İÇİNDE ÇOK YIPRANIR,ÇOK SÖYLENTİYE HEDEF OLURLAR,HAKLARINDA ÇOK SÖYLENTİLER ÇIKAR..” gibi bir görüş veriyorlar.
Bu söylentilerin KURUM tarafından detaylı biçimde araştırılacağına da işaret ediyorlar ve “SONUÇTA BAKARSINIZ UFAK/TEFEK EKSİK/GEDİK NOKTALAR VAR.YOLLARINIZI AYIRIRSINIZ..” gibi görüş veriyorlar.
Bu gibi gelişmelerin büyütülmemesi gerektiğine vurgu yapılarak “ORTA YERDE SOMUT,ÇOK BÜYÜK BAZI AKÇELİ İŞLER OLSA İŞ BU KONUNUN ÇÖZÜM ŞEKLİ ÇOK FARKLI OLURDU..” şeklinde bilgiler veriliyor.
Özellikle,olayın hukuka taşınmaması yoluna gidildiği gözleniyor..
Bunun için iş akitleri sona erdirilen elemanların YASAL OLARAK BÜTÜN HAKLARININ ödendiğine işaret ediliyor ve eğer olay hukuka gönderilecek olsa bu yapılmazdı gibi değerlendirmeler veriliyor.
Ancak,KARABÜK KAMUOYU’NA YANSIMA ÇOK FARKLI.
İnsanları AĞZI TORBA DEĞİL Kİ BÜZESİNİZ..
Keşke Kurumsal bir açıklama yapılsa.

KRONOSPAN FİRMASI KARABÜK’E AHŞAP,MOBİLYA VE DİĞER ÜRETİM ÇEŞİTLERİ TESİSİ KURACAK MI ACABA..?
Dünya üzerinde 40 civarında Ülkede AHŞAP üzerine,MOBİLYA üzerine veya aklınıza gelebilecek BU TÜR ÜRETİM materyalleri üzerinde tesisi olan KRONOSPAN FİRMASI gündeminde Karabük’te tesis kurmak var.
Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın TUNCAY ÖZCAN bu konu üzerinde çalışma yapıyor ve KRONOSPAN Türkiye Ofisi Yetkililerini Karabük’e davet etti Sayın ÖZCAN.
Kendilerini ile yakından ilgilendi.
KRONOSPAN Firması TESİS KURMAK amacı ile 700 dönüm civarında ARAZİ TALEBİNDE bulundu ve kendilerine ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ içinde,hemen/hemen istedikleri genişlikte bir alan bulundu.
Sayın TUNCAY ÖZCAN bu konuda bilgi verirken “BU FİRMA TESİSİNİ KASTAMONU’YA KURMAK İSTİYORDU.KARABÜK’E YÖNLENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ.GEREKLİ GENİŞLİKTE ALANI BULDUK SAYILIR..” görüşlerini dile getiriyor.
Kurulacak tesiste 450 kişi çalışıyormuş..
Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın TUNCAY ÖZCAN bu konuda hayli umutlu ve Karabük Organize Sanayi Bölgesi içinde gerekli alanı temin etmeye çalışıyor.
Zaten kendisi de “YATIRIMCI PEŞİNDEYİZ..” diyor..
Tek hedef,tek amaç YATIRIMCI BULMAK diyor..

KARDEMİR İŞVERENİ İLE ÇELİK-İŞ SENDİKASI ARASINDA SÜREGELEN SÖZLEŞME İÇİN BUGÜN RAKAMLAR ÇIKAR MI..?
KARDEMİR İşvereni ile ÇELİK-İŞ Sendikası arasında süregelen Toplu İş Sözleşmesi,TARAFSIZ ARACI sürecini de tüketmesine karşılık ,olumlu bir sonuca varamadı.
KARDEMİR İŞÇİSİNDE HUZURSUZ BİR HAL VAR..
İşçi bilgi alamamaktan,neler olduğunu öğrenememekten yana hayli tepkili görünüyor ve bu tepki sanıyoruz ilgili Sendikacılarında kulağına gitmiş olacak ki,bugün önemli gelişmeler olabilir gibi değerlendirmeler yapılıyor.
KARDEMİR İŞVERENİ NE KADAR ZAM ÖNERDİ..?
ÇELİK-İŞ SENDİKANI NE KADAR ZAM İSTEDİ..?
TARAFSIZ ARACI YÜZDE KAÇ ZAM TEKLİFİ YAPTI..?
Bütün bunlar bugün KARDEMİR İşçisine Sendikacıları tarafından açıklanabilir mi,EVET AÇIKLANABİLİR gibi bir görüş dolaşıyor ortada ve ÇELİK-İŞ Sendikası Genel Sekreteri Sayın YUNUS DEĞİRMENCİ’DEN böyle bir girişim beklendiği söyleniyor.
Sayın YUNUS DEĞİRMENCİ sanıyoruz İşveren tarafında SON TEKLİFİNİZİ getirin/görelim gibi bir öneri de bulunmuş ve bugün kim ne istedi,kim ne verdi olayı KARDEMİR çalışanlarına açıklanabilir..
BÖYLE BİR İHTİMALDEN SÖZ EDENLER VAR..
Görelim bakalım gelişmeler ne noktada seyrediyor..

KARABÜK NE ZAMAN 3 MİLLETVEKİLİ ÇIKARTAN BİR İL HALİNE GELEBİLİR,BUNUN İÇİNGEREKLİ NÜFUSU BULUR MU.
Karabük ne zaman yeniden 3 MİLLETVEKİLİ çıkartan bir SEÇİM BÖLGESİ olabilir,bu nüfusu ne zaman bulabilir acaba,öncelikle Milletvekili çıkartma sayısı nasıl hesaplanıyor buna bakalım.
TOPLAM 550 Milletvekili seçiyoruz ve buradan HER VİLAYETE BİR MİLLETVEKİLİ veriliyor,ÜLKE NÜFUSU kalan 469 nüfusa bölünerek MİLLETVEKİLİ ÇIKARTACAK nüfus sayısı bulunuyor.
BU HESAPTAN KARABÜK’E ÇOK NÜFUS GEREKİYOR..
Karabük’ün toplam nüfusu 235 bin civarında ve Ülke nüfusunu 76 milyon kabul ederseniz yaklaşık 162 bin nüfusa BİR MİLLETVEKİLİ düşüyor.
KARABÜK’ÜN 3 MİLLETVEKİLİ ÇIKARTMASI İÇİN 324-330 bin nüfus lazım geliyor,halen nüfusun 235 bin civarında olduğunu düşünürseniz demek 100 bin nüfus daha lazım Karabük’e.
SEÇMEN SAYISI 167.789 KARABÜK’ÜN.
7 HAZİRAN Genel Seçim sonuçlarına göre KARABÜK 3 MİLLETVEKİLİ çıkartsa AK Parti 1 MHP 1,CHP 1 Milletvekili çıkartıyor,ancak 3 MİLLETVEKİLİ çıkartabilecek nüfusu yakalamak hayli güç..
100 BİN CİVARINDA YENİ NÜFUS GEREKİYOR KARABÜK’E

D-ÇELİK LİSESİ YANINDAN,STADYUMA İNEN SOKAĞIN AYDINLATMA LAMBALARI VE OLAY ÇIKMASINI BEKLEMEK.
Dün bir okurumuz,kardeşimiz hatırlatmış,D.ÇELİK LİSESİ YANINDAN,STADYUMA DOĞRU İNEN SOKAĞIN,sokak aydınlatma lambaları yok ve sokak zifiri karanlık.
BİRKAÇ KEZ YAZDIK OLAYI.
İL EMNİYET MÜDÜRÜ VE MÜDÜR YARDIMCILARI ilgi göstererek,ilgili yerlere uyarı yazıları gönderdiler,KARDEMİR’DEN ilgilendiklerine ilişkin açıklamalar geldi,BEDAŞ nisan ayı sonuna kadar yapılır gibi bilgiler verdi..
SONUÇ YOK.
Sokak yine zifiri karanlık ve öyle sanıyoruz ki BİR OLAY YAŞANSIN birilerinin mal ve can kaybına uğraması mı bekleniyor nedir anlamak oldukça zor..
NİSAN AYI SONUNA KADAR YAPILACAKTI..!!
Bu sokak üzerinde aileler oturuyor,bu sokak genel itibarı ile hayli yoğun biçimde gelip/geçenin olduğu bir sokak ve geceleri ZİFİRİ KARANLIK oluyor..
CAN ve MAL KAYBINA YOL AÇAN OLAYLAR İÇİN ÇOK ELVERİŞLİ,insanların bolca gelip geçmesi,oralarda konutların olması tedirgin edici bir durum gerçekten.
YENİŞEHİR MAHALLE MUHTARI KONU İLE İLGİLENİYOR.
Ancak şu ana kadar olumlu bir sonuç çıkmadı.
İlgilenmesi gerekenlerin İLGİSİZLİĞİ gerçekten üzücü..
Bir okurumuz bunu hatırlatmış ve son günlerin moda edebiyatı KELLE/PAÇA ÇORBASI üzerinden hatırlatmış ! iyi de hatırlattı yani,yoğun iş arasında unutup gitmiştik.
Dileriz bir ilgilenen çıkar bu konu ile.

BİR ERKEN VEYA NORMAL ZAMANINDA YAPILACAK GENEL SEÇİM,ÖZELLİKLE AK PARTİ İÇİN NELER GETİREBİLİR.
Dün bir okurumuz yorum yollamış ve belli ki AK Parti içinden,AK Parti içinde ki kulisleri,ekipleri,kurulabilecek/kurulmuş ekipleri çok iyi bilen,çok yakından izleyen bir insan.
ERKEN veya NORMAL ZAMANINDA YAPILACAK bir Genel Seçimde yaşanabilecekler noktasını analiz etmiş,eski ve yeni ekipler diye ayırdığı isimleri ARTIK DİSKALİFİYE olmakla yüz/yüze göstermiş
YENİ BİR EKİPTEN SÖZ EDİYOR OKURUMUZ.
Ancak,Siyasette veya Cemiyet yaşamında EKİPLER öyle üç/beş ayda kurulmaz/kurulamaz,bunların hazırlanması,güven unsuru içinde hareket edebilmeleri için uzun bir süreç gerektirir.
Örneğin Okurumuz Sayın SEDAT NAMAL’IN bu ekipleri kurabilmek amacı ile 3/4 yıl çalıştığını kendisi söylüyor ve gerçekten de böyle olmuştur.
YENİ BİR EKİP KURULABİLİR Mİ..?
ELBET KURULUR,ancak,öyle “HAYDİ YENİ BİR EKİP KURALIM..” demekle bir ekip elbet kurulmaz,harekete geçecek,bu insanları tespih taneleri gibi dizebilecek bir önder isim olmalı.
Doğrudur 2019 PROJELERİ ve İLERLEME ŞEMALARI OLDUĞUNDAN hep söz ediliyordu,bu anlayış ciddi bir darbe aldı,almasına aldı da doğan boşluğu kim nasıl dolduracak..
NASIL BİR EKİP KURACAK..?

TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI SAYIN TUNCAY ÖZCAN ; “RESMİ GİRİŞİMİ BİZ BAŞLATTIK..”
Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın TUNCAY ÖZCAN ile uzunca bir süre sohbet ettik,özellikle Karabük’e yatarım gelmesi,Karabük’e yatırımcı çekebilmek amacı ile çaba gösterdiğine işaret etti.
BU KONULARDA ÖRNEKLER VERDİ,Sayın ÖZCAN.
Özellikle İSMETPAŞA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ için çok gayret gösterdiğini anlattı ve “BU KONU YILLARDIR ÇOK KONUŞULDU.ÜZERİNDE ÇOK TARTIŞMA YAPILDI.ALLAH İLK RESMİ GİRİŞİMİ YAPMAYI BİZE NASİP ETTİ..” dedi.
DAHA ÖHCELERİ KONUŞMA DÜZEYİNDE KALIYORDU KONU.
Sayın TUNCAY ÖZCAN ilk kez dilekçesi ile,istenen bütün evrakların tamamlanması ile RESMİ BAŞVURUYU yaptıklarına işaret ederek “BU İŞ BİZE NASİP OLDU..” diyor..
Konu ile ilgili olarak İlgili Bakan Sayın FİKRİ IŞIK ile birkaç kez görüştüğünü ve KAMULAŞTIRMA İÇİN 10 MİLYON LİRA sözünü aldığına dikkat çekiyor..
İSMETPAŞA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ ÇOK ÖNEMLİ..
Sayın ÖZCAN konunun peşini bırakmıyor/bırakma niyetinde değil.
Çok ciddi bir gayretin içinde görünüyor..

25.DÖNEM TBMM’DE KARABÜK’Ü TEMSİL EDEN MİLLETVEKİLLERİ SAYIN OSMAN KAHVECİ,SAYIN DURMUŞ YALÇIN..
25.Dönem TBMM’DE Karabük’ü temsil edecek olan Milletvekilleri Sayın OSMAN KAHVECİ ile Sayın DURMUŞ YALÇIN nasıl bir performans gösterecekler acaba..?
Sayın OSMAN KAHVECİ ilk kez AK Parti Milletvekili olarak tek başına hareket etmek durumunda,ikinci sıra adayının kazanamamış olması Sayın KAHVECİ’Yİ böyle bir konuma itti.
Sayın DURMUŞ YALÇIN ise Karabük’te uzun yıllardan sonra ilk kez Milletvekili çıkartan MHP’Yİ tek başına temsil etmek gibi bir durumla karşı/karşıya.
Sayın DURMUŞ YALÇIN nasıl bir performans sağlayacak acaba..?
Bunları ilerleyen günlerde göreceğiz elbet.
Örneğin FİLYAS LİMANI ve bağlantılı olarak İSMETPAŞA İhtisas Organize Sanayi Bölgesi noktasında gösterecekleri çabalar,mutlaka ilgi ile izlenecektir Sayın Milletvekillerimizin.
Nasıl bir performans gösterecekler acaba..?
Örnek olarak 150 yataklı hastane olayına bu yıl başlanabilir mi..?
Yoksa yeniden ötelenir mi..?
Birlikte göreceğiz artık.

7 kişi görüş bildirdi

 1. KARABÜKLÜ

  KAÇTANE AKP MİLLETVEKİLİ GELDİ GEÇTİ NE YAPTILARKİ KARABÜKE SEN MHP MİLETVEKİLİNDEN NE BEKLİYORSUN SAYIN GÖLBEK BU KADAR DA TARAFLI OLMAYALIM. KARDEMİR YÖNÜNDE DE GÖSTERMİŞ OLDUĞUN TARAFTARLIK BAKALIM YOLSUZLUKLAR KESİNLEŞİNCE O ZAMANKİ YORUMLARINI ÇOK MERAK EDİYORUM. GELELİM KARABÜKSPORA MEVCUT YÖNETİM KÜME DÜŞÜRDÜ .ŞİMDİDEN SONRA GELENDE ÇÖPLÜĞE GÖNDERİR HERALDE.SİZ DEVAM EDİN BU ŞEKİLDE…………………

 2. BİLEZİK

  İŞÇİ EŞİNİN KOLUNDAKİ BİLEZİĞİNİ SATARAK KURDUĞU VE İKİNCİ EMEKLİLİĞİNİ VAKIFTAN OLACAK MASALLARIYLA ÜYE OLDUĞU VAKIF NE YAZIK Kİ KİŞİLERİN KAPRİSLERİ YÜZÜNDEN BU HALE GELDİ. ALLAH CENB-İ YARADANDAN DUAMIZ ŞUDUR Kİ ŞU RAMAZAN HÜRMETİNE KENDİ KAPRİSLERİ İÇİN BU VAKIFI ÇIKMAZLARA SOKUP,BİZLERİ KANDIRANLARI YARADANIM KAH-RU PERİŞAN EYLESİN.BEN YOKLUKLAR İÇİNDE EŞİMİN KOLUNDAKİ BİLEZİĞİ VAKIFA ÜYE OLMAZSANIZ İŞ AKDİNİZ FESHEDİLCEK TEHDİTLERİYLE SENET ALACAM. ŞİMDİ ÇOCUĞUMA DÜĞÜN EDECEM VAKIFDAKİ PARAMI ALAYIM DİYORUM BANA ŞİMDİYE KADAR KENDİ YATIRDIĞIM PARANI ALABİLİRSİN DENİYOR. BÖYLE Bİ ŞAÇMALIK OLABİLİRMİ. BENİM ÇOLUK ÇOCUĞUMUN NAFAKASINI ORALARA YATIRTIP ŞİMDİ BİZLERİ PERİŞAN EDENLERİ ALLAH DA ŞU RAMAZAN HÜRMETİNE PERİŞAN ETSİN

 3. 2019 İLERLEME ŞEMASI

  AK PARTİ İÇİNDE 2019 İLERLEME ŞEMASI YAPANLAR NOLDU.ŞEMANIZ AYNEN İŞLEYECEKMİ.YOKSA SEDAT NAMALIN KAYBETMESİYLE TESBİHİN İPİ KOPTU HEPİNİZ DARMADAĞIN OLDUNUZMU.TUNCAY ÖZCAN EYER VEFALIYSAN TSO DAN İSTİFA EDER SEDAT ABİNİ YENİDEN ORAYA GETİRİRSİN VEFA VARMI SENDE. GÖRECEZ.

 4. Gönderen

  Sayın yazar, il başına düşen milletvekili sayısının nasıl hesaplandığını yazmışsınız. Hesabınıza göre her ile birer milletvekili sabirt olarak verildikten sonra yine her ilin 162 bin kişilik nüfusu için 1 milletvekili verildiğini söylemişsiniz.
  Karabük’ün nüfusunun da 235 bin olduğunu ekleyerek sabit 1 milletvekilinin üstüne nüfususna 1 milletvekili daha düştüğünü belirtmişsiniz. Hesaba birşey diyeceğim yok. Benim merak ettiğim bakiye nüfuslar ne oluyor?
  235 bin nüfusun 162 bini için 1 milletvekili verildiğine göre geriye 73 bin kişi bakiye kalıyor. Karabük’ten 73 bin artmış diyelim ki, her vilayetten 20 bin kişi bakiye kalsa, Türkiye genelinde toplam 1 milyon 620 bin kişi bakiye kalır.
  Bu da 10 milletvekiline karşılık gelir….

  Yani özetle hesapta bakiye kalan nüfus nasıl değerlendiriliyor acaba? Belki bakiye 162 binin yarısı olan 81 binin üstünde olursa yukarı tamamlayıp 1 milletvekili daha veriyorlar. Aşağıda kalırsa sıfırlıyorlar. Bunu kafadan attım. 🙂
  Öyle de yapsa yine milletvekili sayısı 550’yi tutturmak zor olur. Ya 550’den fazla yada eksik çıkabilir….

  Bakiye hesabından belki de Karabük’ün 1 milletvekili daha çıkartabilmesi kolay olabilir…

  Sizin verdiğiniz usüle göre TUİK’ten nüfuslara bakıp Karabük ve birkaç vilayetin milletvekili sayısını hesapladım;

  2014 yılı sonuna göre Türkiyenin toplam nüfusu: 77.695.904 kişi

  Buna göre her vilayete sabit olarak verilen 1 milletvekilinin haricinde; 77.695.904/469 = 165.663 kişiye bir milletvekili düşüyor.

  Karabük’ün nüfusu: 231.333 kişi
  Buna göre Karabük’e sabiy verilen 1 tane ve nüfusa düşenden de 1 tane olmak üzere 2 milletvekili veriliyor. Karabük’ün milletvekili verilen 165.663 kişilik nüfusunun haricinde, vekil alamayan 65.670 kişilik nüfusu bakiye kalıyor…

  …..

  Ağrı’nın nüfusu 549.435 kişi.
  Buna göre Ağrı’ya 1 tane sabit ve nüfusa düşenden de 3 tane olmak üzere toplam 4 milletvekili veriliyor.
  Milletvekilsiz kalan bakiye 52.446 kişilik nüfus söz konusu.

  …..

  Kilis’in nüfusu 128.781 kişi.
  Buna göre Ağrı’ya 1 tane sabit ve nüfusa düşenden de 0 tane olmak üzere toplam 1 milletvekili verilmesi lazım gelirken, Kilis’e toplam 2 milletvekili veriliyor….
  Kilis’te 165.663 kişiye 1 milletvekili değil 128.781 kişiye 1 milletvekili verilmiş.
  Kilis nüfusa düşen milletvekillerinde kazanmak için 165.663 kişiye ulaşması için 36.882 kişi daha bulması lazım oysa…..

  ……….

  Bayburt’un nüfusu  80.607 kişi.
  Milletvekili sayısı 1 tane. O da sabit dağıtılandan geliyor. Buna göre Bayburt’un 80.607 kişilik nüfusu milletvekilsiz kalıyor.

  ….

  Kırıkkale’nin nüfusu : 271.092 kişi.
  1 sabit verlen, 1 tane de 165.663 kişiye düşenden olmak üzere 2 milletvekili olması lazım. Bakiye nüfusu da 105.429 kişi kalıyor.
  Oysa Kırıkkale’!nin milletvekili sayısı 3 tane.
  Buna göre bakiye kalan 105.429 kişiye de 1 milletvekili verilmiş…

  …..

  Bu hesab sistemine göre haksızlık oluyor sanki. Karabük’ün 65.670 bin kişilik temsil edilmeyen nüfusu Kırıkkale’nin bakiye kalan nüfusunu tamamlıyor….

  ……..

  Bu hesap sistemine göre Karabük’ün 3. milletvekilini alabilmesi için 99.993 ilave nüfus bulmasına gerek yok galiba. 165 küsur binin yarısını aştı mı 3. milletvekilini alabilmesi lazım herhalde. Yani 17.162 kişi daha bulsa Karabük 3. milletvekilini alabilir…..

  Bir dondurmaya kanmazlar belki ama, öğrencilere promosyon verilse bu nüfus bulunabilir diye düşünüyorum. 🙂
  1 sezonluk veya yıllık yemek fişi verilebilir mesala (Sadece haftasonları lokantalardas kebap yiyebilecekleri fiş de olabilir) . Maliyet ne kadar tutar bilmiyorum ama Karabük’ün zenginleri ellerine ceplerine atarlarsa bu iş çözülür. 🙂

 5. sırayla..

  sayın gölbek bence sizde kardemirle ilgili bildiklerinizi diğer yayın organları gibi paylaşmalısınız bu kadarda yanlı olunmaz dimi…

 6. eski işçilerin sesi

  Ahmet amca toplu sözleşmeden her an sonuç çıkabilir diye yazmışsınız gün bitti hala bir sonuç yok haber yok yunus bey yarına mı bırakdı açıklamayı bilmiyoruz mesaj falan da gelmedi sadece eski işçiye verilen zammı yeni işçiyede alacaz gibi tavırlar yüzünden tıkandı diye bir söylenti var içerde bakalım neler olacak işe girdiklerinden bu yana bizlere bir şey bırakmadılar 3 dönem sözleşme döneminde tıkanma noktası yeni işçiler daha nereye kadar bizlerin önünü tıkayacaklar bilinmez delegasyononun yüzde 70 i yeni işçi den oluşturuldu böyle olunca sonuç tıkanır elbet bunlar eski işçiden umudu kesdi gibi görünüyor biliyorlar seçim adil olursa eski işçi ler biletlerini keseceğini içerde grev falan söz konusu olursa yaşasın işveren yeni işçi için mi greve çıkacağız diye söylentiler başladı.artık sabır taşı dayanmaz bu keçilerin sessizliğine adamlar sus pus bu zat degilmiydi işçi için istenilen zammı verilen zammı işçiden saklanmayacak diyen tamam da yunus efendi neden susuyorsunuz nedir bu suskunluğunuzun gizemi yeni işçilermi allah aşkına konuşun artık

 7. senin gibi

  gölbek senin gibi satılmış düzenbaz ciğeri beş para etmeyen kansızı hiç görmedim

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.