Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Her Telden (25.Şubat.2016)

Yayın: 25.02.2016 08:32
Paylaş:
A+ A-

SOSYAL GÜVENLİK PRİM ÖDEMELERİNE GETİRİLEN YENİ DÜZENLEME VE KARABÜK’ÜN YARARLANAMAYIŞI OLAYI..
29.05.2013 Tarihinde yapılan bir düzenleme ile TEŞVİK BÖLGELERİNDE,10 İşçi ve fazlasını çalıştıran Firmalara SOSYAL GÜVENLİK PRİMİ Ödemelerinde yüzde 5 oranında indirim getirilmişti.
TEŞVİK BÖLGELERİNDE,faaliyet gösteren ve 10 veya daha fazla işçi çalıştıran Firmalar,SOSYAL GÜVENLİK PRİMLERİNİ diğer yerlere oranla yüzde 5 oranında AZ ÖDÜYORLARDI.
Şimdi yeni bir uygulama çıkartıldı.
Yüzde 5 az ödeme uygulamasına,yüzde 6 daha AZ ÖDEME uygulaması getirildi ve bütün bunlar TEŞVİK BÖLGELERİ için geçerli,Karabük TEŞVİK BÖLGESİ’NDE olmadığı için KAPSAM DIŞINDA kaldı ne yazık ki.
Hani bir zamanlar “KARABÜK’Ü TEŞVİK KAPSAMINA ALMADILAR..” diye feryat ederdik ya,hani bir zamanlar “GAYRI SAFİ MİLLİ GELİRDEN,DAHA FAZLA PAY ALANLAR ALINDA KARABÜK TEŞVİK KAPSAMINA ALINMADI..” diye ağlayıp,sızlanırdık ya..
ŞİMDİ,KARABÜK YİNE/YENİDEN MAĞDUR OLDU..
Öncelikle TEŞVİK BÖLGELERİNDE,10 işçi çalıştıranlara verilmiş olan yüzde 5 daha az SGK Prim ödeme hakkı,öncelikle 10 işçi şartı kaldırılarak,yüzde 6 daha az prim ödeme hakkı ilave edilmiş bulunuyor.
BUNUN ADI “HAKSIZ REKABET..” DEĞİL MİDİR..?
Devlet eli ile yaratılan HAKSIZ REKABET değil midir..?
Karabük bu gibi konularda biraz suskundur nedense..!!

KASTAMONU VE BARTIN’DA AYNI İŞİ YAPAN FİRMALAR,KARABÜK’TE AYNI İŞİ YAPANDAN DAHA KAZANÇLI,NEDEN
Diyelim ki KASTAMONU İlinde 80-100 işçinin çalıştığı bir Fabrika var,aynı Fabrikadan KARABÜK’TE DE kuruldu ve çalışıyorlar,aynı miktarda,aynı standartta üretim yapıp,aynı pazara sahipler..
KASTAMONU’LU Fabrika,KARABÜK’TE kurulan Fabrikadan ÇOK DAHA FAZLA PARA KAZANMA şansına sahip,zira,SGK Primi ödemesinde,KASTAMONU’LU Fabrika yüzde 11 civarında daha AZ ÖDEME YAPIYOR..
Yine aynı örneği BARTIN için vermek mümkün,örneğin MESÇİER FİRMASI eğer HADDANESİNİ Karabük’te tutmuş olsaydı,BARTIN’A gitmemiş olsaydı,YALNIZCA SGK PİRİMİNDEN Yüzde 11 civarında daha FAZLA ÖDEME YAPACAKTI.
Şimdi,BU DURUM HAKSIZ REKABET DEĞİL Mİ..?
KASTAMONU ve BARTIN TEŞVİK BÖLGESİ’NDE..
Aynı olay BASIN SEKTÖRÜ içinde geçerli,KASTAMONU veya BARTIN,YEREL BASINI,Karabük Yerel Basınından yüzde 11 civarında daha az SGK Primi ödeyecek.
Bu durum DEVLET ELİ İLE yaratılan bir HAKSIZ REKABET olarak düşünülemez mi,belki YEREL BASIN noktasında düşünülemez,ama diğer sektörler için,durum kesinlikle haksız rekabet oluyor..
Bu durum TEŞVİK BÖLGESİ içine alınmayışın bir konusu..
Bir tek SGK noktasında yaşanan HAKSIZ REKABET..
Diğer konularda ele alınınca durum hepten çıkmaza gidiyor..!!

KARDEMİR FİLMAŞİN/KANGAL HADDANESİ ÜRETİME BAŞLADIĞI ZAMAN,KARABÜK’TE YENİ AÇILIMLAR OLUR MU..?
KARDEMİR tarafından yapımı son aşamaya getirilen FİLMAŞİM/KANGAL Haddanesi devreye girdiği zaman KALİTELİ ÇELİK üretimi başlayacak.
BU ÜRETİMİ ÇOK ÖNEMLİ GÖREN ÇEVRELER VAR.
Diyorlar ki “KALİTELİ ÇELİK ÜRETİMİ,KARABÜK’TE YEPYENİ BİR SANAYİNİN GELİŞMESİNE YOL AÇACAKTIR.OTOMOTİV YAN SANAYİ GELİŞECEKTİR..”
Bu ve buna benzer görüşler dile getiriliyor.
Önce ki gün MÜSİAD Karabük Şube Başkanı Sayın AHMET NUR,kaliteli çelik üretiminin başlaması ile birlikte SAVUNMA SANAYİ ile işbirliği halinde çok önemli yatırımların gerçekleşebileceğine dikkat çekti.
“ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELER OLABİLİR..” analizini yaptı.
Sayın AHMET NUR Savunma Sanayi noktasını,AK Parti Karabük Milletvekilleri Sayın MEHMET ALİ ŞAHİN ve Sayın BURHANETTİN UYSAL ile de görüştüklerine dikkat çekti.
Galiba Savunma Sanayi Müsteşarı ile görüşülecekmiş..
KALİTELİ ÇELİK KARDEMİR’İ RAHATLATACAK..
KARDEMİR Şirketine rahat bir nefes aldıracak..

YÜZ YILI AŞKIN ZAMANDIR BİR TÜRLÜ GERÇEKLEŞMEYEN FİLYOS LİMANI,NE KADAR NETAMELİ BİR YATIRIMMIŞ..!
Ankara kaynaklı bilgilere göre,FİLYOS LİMANI ALT YAPI işini alan Firma bütün hukuki engelleri aşmış,ancak,şimdi de bir başka ve pek akıllara gelmeyecek bir sorun çıkmış.
FİLYOS LİMANI ALT YAPI İHALESİ NE ZAMAN YAPILDI..?
SANIYORUZ MAYIS 2014 TARİHİNDE YAPILDI..
Peki o zaman DÖVİZ FİYATLARI ne kadardı,kaç paraydı ve HUKUK SÜRECİNDE DÖVİZ FİYATLARINDA ÇOK CİDDİ BİR ARTIŞ OLMADI MI..?
Sanıyoruz bu artışlardan yola çıkan ALT YAPI İHALESİNİ alan firma,FİYATIN ARTTIRILMASI talebinden bulunmuş ve bu konuda Ulaştırma Bakanlığı’nın ilgili birimleri ile görüşmeler sürdürülüyormuş.
FİLYOS LİMANI YÜZ YILI AŞKIN ZAMANDIR KONUŞULUYOR..
Biz ilk kez Rahmetli VEYSEL ATASOY’DAN dinlemiştik FİLYOS LİMANI ve FİLYOS ENDÜSTRİ BÖLGESİ olayını,tarih 1983 yılları falandı..
BİR TÜRLÜ GERÇEKLEŞMEDİ..
Tam ALT YAPI İHALESİ YAPILDI iş artık dönülmez noktaya geldi denildiği an HUKUK SÜRECİ başladı,bu kez de,hukuk sürecinde esnasında artan DÖVİZ FİYATLARI girmiş devreye.
O konuda çözüm aşamasında galiba.

“KOD ADI ANKARA/HAMAMÖNÜ…” SİYASETİN YENİ DURAĞINA KARABÜKLÜLERDEN KİMLER GİDİYOR DERSİNİZ..
Dün yine yazdık,Karabüklülerin bir bölümü ANKARA/HAMAMÖNÜ Semtine fazlaca gider olmuşlar,aslında Siyaset Dünyasında “KOD ADI HAMAMÖNÜ..” denilebilecek işler oluyor.
YENİ BİR PARTİNİN HEYECANINI YAŞAYANLAR VAR.
Daha önce bazı Partilerde Siyaset yapmışlar,Siyaset yaptıkları Partilerden BİR BİÇİMDE ayrılmışlar,O Parti bünyelerinde görev almak gibi bir ihtimalleri kalmamış,belirli insanlar HAMAMÖNÜ Semtine giderek Siyasi istikbal arar olmuşlar.
Bir kardeşimiz “ABİ SENİN HABERİN YOK GALİBA..” diyerek,HAMAMÖNÜ noktasında bilgiler verdi ve bazı isimlerden söz etti,bu isimler noktasını yazmamız yanlış olur,o isimlere saygısızlık olur.
Ancak,O Kardeşimizin anlattığına göre “HAMAMÖNÜ KARABÜKLÜLERİN ÇOK CİDDİ BİÇİMDE İLGİSİNİ ÇEKİYORMUŞ..” hayli ilgi görüyormuş..
Bir Kardeşimiz ise “KESİNLİKLE O PARTİ TUTMAZ..” dedi,bu fikrinde ısrar etti,yeni Parti noktasında herhangi bir somut gelişme olmamasına karşın AK Parti çevrelerinde “CEMAAT YAKIŞTIRMALARI..” başladı bile..
“KOD ADI HAMAMÖNÜ..” konulu bir senaryo var sahneye konuluyor gibi.

KARABÜK AÇISINDAN,ANORMAL BÜYÜKLÜKTE GÖRÜLMESİ GEREKEN BİR NARKOTİK GELİŞME VE İL EMNİYETİ..
Karabük yıllardır NARKOTİK ANLAMINDA hep ESRAR DUYMUŞTUR,bunun dışında ki narkotik unsur pek duyulmamıştır,zaten İL EMNİYET Müdürlüğü kaynakları da bunu doğruluyorlar.
Şimdiye kadar yakalanan EROİN miktarı 500 gram.
Bu kez yakalanan EROİN ise 21 kilo 500 gram.
ESRAR uyuşturucu olarak,elbet,yıkıcı,tahrip edici ve mücadele edilmesi şart olan bir çeşit,ancak,EROİN ile mukayese edilemeyecek ölçü de hafif sayılabilir.
KARABÜK NARKOTİK ANLAMDA ÇAĞ ATLAMIŞ..
21.5 KİLO EROİN NE DEMEK ALLAHAŞKINA..
Ve ; olayın en kötü yanı “KARABÜK’TE 21.5 KİLO EROİNİ TÜKETEBİLECEK,21.5 KİLO EROİNİN PAZARLANABİLECEĞİ bir yapının olup/olmadığı.
ÖYLE BİR TÜKETİCİ KİTLESİ VARSA KARABÜK’E YAZIK.
KARABÜK’E YAZIK OLMUŞ DEMEKTİR..
Eğer 21.5 kilo EROİNİ TÜKETEBİLECEK bir kitle,bir yapı varsa KARABÜK ÇÜRÜMÜŞ demektir,hem de gözümüzün önünde çürümüş demektir..
İl Emniyet Müdürlüğü büyük iş başardı
Sayın SERHAT TEZSEVER ve mesai arkadaşlarını kutluyoruz.

AK PARTİ İL BAŞKANI,İL YÖNETİMİNDE YER ALANLARIN EN AZINDAN BİR BÖLÜMÜ “CEMAATÇİ Mİ..?” ŞİKAYETLER..!!
Son aylarda,ortaya yeni bir durum çıktı ve kim/kimden pek fazla hoşlanmıyorsa “BU CEMAATÇİ-BU PARALELCİ..” yaftasını vuruyor ve rakip gördüğünü bu şekli ile suçlamaya mahkum etmeye gayret ediyor.
Olayın boyutu süratle şekil değiştirmeye başladı.
Örneğin AK Parti İl Başkanını,AK Parti İl Yönetimde yer alan bir bölüm insanı “BUNLAR PARALELCİ-BUNLAR CEMAATÇİ..” şeklinde şikayet edenler olmuş,şikayet etmişler..
KİME ŞİKAYET EDİYORLAR..?
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Sayın AHMET DAVUTOĞLU’NA,İçişleri Bakanı Sayın EFKAN ALA’YA bunu kim/kimler yapıyor konusu,en azından bizim için,soru işareti elbet.
Ancak ;ŞİKAYET EDİLENLER HERHALDE BİLİYORLARDIR.
Bu konu çok enteresan bir hale geldi/geliyor..
Eğer bir bürokrata işinizi yaptıramıyorsanız,yapıştırın “ZATEN O CEMAATÇİDİR-PARALEL YAPININ ADAMIDIR..” yaftasını,o zaman o bürokrat görsün gününü..
Baksanıza AK Parti kadrolarına kadar şikayet edilmişler/ediliyorlar..
Sanki ; Bir zamanlar herkes O Kesime yakın gözükmek istemiyor muydu.?
HAKSIZ MIYIZ..?

MHP İÇ SORUNLARI İLE BOĞUŞUYOR VE MHP TABANI BU GELİŞMELERDEN MÜTHİŞ RAHATSIZ “PARTİYE YAZIK..”
MHP İç sorunları ile boğuşur hale geldi ve Genel Başkan Sayın DEVLET BAHÇELİ Olağanüstü KURULTAYA GİTMEMEK için çok önemli girişimler yapıyor,adımlar atıyor.
TEŞKİLATLARI BİR/BİR GÖREVDEN ALIYOR.
Oysa ki OLAĞANÜSTÜ KURULTAY isteyenler,yapılan bu kadar olaya rağmen,Sayın DEVLET BAHÇELİ için olumsuz tek söz etmiyorlar ve açık biçimde bir eleştiri getirmiyorlar.
MHP’YE GERÇEKTEN YAZIK EDİLİYOR..
Birkaç gün havalar iyi gidince,bizde klasik AKBANK yanında ki yerimizde oturmaya çalışıyoruz,gördüğümüz manzara MHP’YE gönül vermiş,MHP için bedel ödemiş,çile çekmiş birçok insan öbek/öbek toplanıp durum değerlendirmesi yapıyorlar.
MHP’YE ÇOK AMA ÇOK YAZIK OLUYOR..
Önemsediğimiz bir MHP’Lİ Kardeşimiz “PARTİMİZİ BU HALE GETİRENLERİ AZ/BUÇUK TAHMİN EDİYORUZ.MHP’Yİ BU HALE KESİNLİKLE MHP DIŞINDAN BAZI GÜÇ ODAKLARI GETİRDİ..” gibi varsayımlarda bulundu.
“DEVLET BEY,KURULTAYIN ÖNÜNÜ AÇMALI..” dedi.
“KENDİSİNİ MHP TARİHİNİN EN MUTENA YERİNE OTURTURUZ.ANCAK,TEŞKİLATLARI KAPATMAK,YENİDEN AÇMAK VE DELEGE İRADESİNE KARŞI ÇIKMAK HOŞ GELİŞMELER DEĞİL..” gibi özetlenebilecek ifadeler kullandı.
MHP ÇOK SIKINTILI BİR SÜREÇTEN GEÇİYOR..

YAKALANAN 21.5 KİLO EROİN VE YAKALATAN MUHBİRE,YAKALAYAN EMNİYET GÜÇLERİNE VERİLECEK İKRAMİYE..
Karabük yıllardır uyuşturucu/narkotik noktasında ESRAR konusunda ki operasyonları takip ederdi,Allah için söylemek gerekirse İl Emniyet Müdür Sayın SERHAT TEZSEVER ve mesai arkadaşları dönemine gelinceye kadar,küçük miktarlar ele geçirilirdi.
Sayın SERHAT TEZSEVER ile birlikte MÜTHİŞ OPERASYONLARA imza atılıyor ve yakalanan uyuşturucu miktarı çok ama çok büyük oranda arttı.
BU KEZ EROİN YAKALANDI KARABÜK’TE.
EROİN,KOKAİN ÇOK AMA ÇOK TEHLİKELİ MADDELER.
Daha önce çıkartılmış bir YASA UYARINCA bu maddeleri ihbar eden/yakalatan ile operasyonları yapan/yakalayanlara CİDDİ MİKTARDA İkramiyeler veriliyor..
FİYATLAR DEĞİŞTİ Mİ BİLMİYORUZ..
EROİN KİLOSU 60 BİN LİRA KABUL EDİLEREK İkramiyeler hesaplanıyordu ve bu rakamlar sanıyoruz 2012 yılı rakamları,o zamandan bu güne değişip/değişmediği konusunda bir bilgimiz yok.
YAKALATAN ÇIKAN RAKAMIN YARISINA YAKININI alıyor,geri kalan bölümünü ise OPERASYONU YAPANLAR/YAKALAYAN EKİP ALIYOR galiba..
EROİN KARABÜK’E GİRDİYSE BU ÇOK AMA ÇOK KÖTÜ..
Karabük’ten geçip başka İllere götürülüyorsa da kötü,ama,eğer TÜKETİM YERİ KARABÜK olarak planlandı ise,KARABÜK ÇÜRÜMÜŞ demek mümkün..
İÇİMİZ SIZLADI DOĞRUSU

13 kişi görüş bildirdi

 1. KARDEMİRLİ DERVİŞ

  AHMET BEY YORUMLARINIZI HERGÜN SABIRSIZLIKLA TAKİP EDENLERDEN BİRİSİ OLARAK; İLK DEFA YAZMA GEREGİ DUYDUM ÇÜNKÜ BAZI ŞEYLER ARTIK MİDEMİ BULANDIRIYOR, NE Mİ?1.YÜKSEKFIRIN LARIN 2 AYDIR ÇÖZÜLEMEYEN SIKINTILARINDAN BAHSETMİYORSUNUZ,2 AYDIR NEDEN ÜRETİM YAPILAMIYOR ACABA ? 2 AYLIK ÜRETİM KAYBININ HESABINI KİM VERECEK SORUYORUM SİZLERE ?SİZE SORUYORUM ÇÜNKÜ SİZLER BİZLERİ VE SİZLERİ TAKİP EDEN BİZLERİ AYDINLATABİLİRSİNİZ,BU KONULARINI TAKİP EDEBİLİRSİNİZ,AKSİ HALDE BENDE DURUMU FEVKALEDE İYİ BİLİYORUM HERKESE NERELERE YASLANDIĞINI KİMİ BELEDİYEYE KİMİ YÖNETİME!… PEKİ SIKINTISINI KİM ÇEKİYOR TABİKİ ÇALIŞAN CEFAKAR İŞÇİ , ORADAN BABASI ,DEDESI, AMCASI ÇALIŞMIŞ EMEKLİ OLMUŞ ,HALENDE ÇALIŞAN VE KARABÜKE GÖNÜL VERMİŞ HİSSEDARLARI …KOLTUK SEVDALISI ONUN BUNUN DALKAVUKLUĞUNU YAPANLARA NE OLSUN Kİ! DÜNYA ONALARA GÜZEL ZATEN…. İYİ GÜLER.

 2. 350 liralar gelirmi

  Ahmet abi ben Türk metale geçtim geri döndüm 350 liralarıda geç almıştım.Şimdi mahkeme herhalde bitecekmiş.350 liraları kazanırmıyız eyer kazanırsak benim emeklilime çok az kaldı bende 350 liralardan hakkımı isticem.Atarlarsa birde ordan tazminat alırım.Bu mahkeme noldu hakkaten,bide kömür paralarından bahsetmişsin ordanda bir umut varmı sence

 3. hissedar

  AAA yüksek fırınlarda verimsizlik mi var? Niye ki ? Alameti farikalar süper hammadde alıyordu şirkete. Verimler çok artacaktı. Prit külünü çok mu kullandılar yoksa?

 4. işçi

  350 liralar gelir mi yazana seslenmek istiyorum,emekliliğine çok az kalmış,metale gitmiş geri gelmiş ve 350 liranı almışsın.Gören bakanda parasını hiç alamamış ve mağdur olmuş sanacak,neyin kafası veya nasıl bir hak arayışı seninki,halen daha bi çalışan olduğunu yazmışsın ve alman gereken paralarıda sadece geç aldığını belirtmiş fakat daha fazla kardemir den nasıl para koparabilirimin peşine düşmüşsün.Sizlerin içinde sendika değişikliğini demokratik bir seçim olarak görenler kadar,emekliliğime az kaldı ben sendika değiştirirsem beni atsınlar ve daha fazla tazminat alayım mantığı ile hareket edenler bugün işsiz kalan arkadaşlarına hesap vermelidir,birde senin gibi aldığı paranın bir kez daha peşine düşen ve halen daha çalışan ama emekliliğine az kalmasını fırsat bilerek atarlarsa birde oradan tazminat alırım diyen biride en az onlar kadar hesabı kesilen arkadaşlara karşı sorumludur.Ve son olarak geçimini fabrikadan sağlamasına rağmen fırsat kollayanlarla aynı emeği paylaşmaktan,aynı havayı solumaktan nefret ediyorum.

 5. GALİBA YENİ İŞÇİ

  İŞÇİ RÜMUZUNLA YAZAN ARKADAŞ SEN GALİBA YENİ İŞÇİSİN.UNUTMA BİZİM MÜCADELEMİZ SAYESİNDE İŞE GİRDİN.KÖLELİK ÜCRETİNE RAZI OLARAK İŞİ GİRDİN SONRA CENGİZ GÜL ÜCRETLERİNİ İYİLEŞTİRDİ.350 LİRALARI FALAN SİZLER BİLMEZSİNİZ O MÜCADELELERİ BİLMEZSİNİZ.O ARKADAŞIM HAKLI SAPINA KADAR HAKLI.DAVALARI BİR KAZANALIM BAK BAKALIM KİMLER HAKLARINI ALICAKLAR.HERKESE ŞAPIR ŞUPUR İŞÇİYE GELİNCE YARABBİ ŞÜKÜR ÖYLE BİŞEY YOK ASLANIM ÖYLE BİŞEY YOK.350 LİRALARI YETERKİ Bİ HAK EDELİM BAKALIM NELER OLICAK.SEN YENİ İŞÇİSİN TOYSUN GALİBA.YILLAR İLERLEDİKÇE SENDE GÖRÜRSÜN ANYAYLA KONYAYI DELİKANLI.

 6. Çalışanlar

  işçi rumuzuyla yazan kardeşim aynı görüşteyim. Fabrikanın neden bu hale geldiğinin göstergesinin bir parçasıdır bu arkadaşın görüşü ama bizi patron yalakası, tuzu kuru olarak lanse ederler. Bizim görevimiz çalışmak ve iş tarifinde yazan kurallara uymaktır. Sendikanın görevi de yasal çerçevede işçi haklarını korumak ve takip etmektir. Ticari faaliyetlerdeki karar ise Yönetim kuruluna aittir.

  Herkes haddini ve yerini bilecek. Hak aramadan önce de hak etme mücadelesi yapacak. Bu üçlü ayak sağlıklı çalışırsa, herkes kendi işini yaparsa zaten sadece burası değil tüm şirketler zirvede olur. Bunu böyle bilin. Kimsenin gazıyla değil, kendi hür iradenizle İş Tarifinde yazan sorumluluklarınızı yerine getirin.

  Kimine göre bu yalakalıktır ama bana göre İş aidiyetidir.

 7. işçi

  Galiba yeni işçi demişsin,bizim mücadelemiz sayesinde demişsin,köle demişsin,mücadeleyi bilmezsin demişsin,toy demiş anyayla konyayı göreceğimi hissetmiş hepsindede sallamış ama en sonunda tek doğru tespiti yapmış delikanlı olduğumu yazmışsın.Senin anlamak istemediğin yada anlayamadığın,benim eleştirim haklı yada haksız verilen mücadeleye değil,çıkarlarını ön planda tutarak menfaat peşinde koşanlara.Sizlerin içinde fabrika yönetimine ve sendikaya tepki gösterenlerin, peşinden koştuğu metal sendikası olunca nasıl sus pus olduğunu biliyoruz,hani ne oldu hepinize iş veriyorlar,mağdur etmiyorlardı.Ne gariptir ki sizlere fayda sizleri o günlerde uyaran ama sizlerin hakaret ettiği Ahmet GÖLBEK ten geliyor.

 8. Hissedar

  işçi arkadaş , çalışan arkadaş . Ne farkınız var ki birbirinizden. Hanginiz o dönem sendika tercihinizi şirket çıkarına çalışan çıkarına Karabük çıkarına yaptınız. hepiniz şahsi menfaatlerinizin peşinde değil miydiniz? metalciler kendilerine verilen vaatlere kanmadı mı? diğerleri işlerinden olmamak için belki de bir kadro kapmak için bu sendikayı tercih etmedi mi? Kimse kahramanlık delikanlılık hikayeleri ihanet hikayeleri anlatmasın. herkes kendi menfaatini düşündü. gelinen noktada mağdur olanlar öfkeli tabi ama dost acı söyler kendiniz ettiniz kendiniz buldunuz. her iki tarafa da bir önerim olacak. bir insanlık örneği gösterin. kırgınlıkları kini nefreti öfkeyi bir kenara bırakın. gerçekten mağdur olanlar tazminatları yetmeyenler hala iş bulamayanlar tespit edilsin. Şu anda kardemirde çalışanlar ister kendi aralarında ister dışarıdan yardımla bir fon oluştursun ve gerçek mağdurlara parasal destek olunsun. Çok mu ütopik. Bence değil. Sadece biraz insanlık. Atlar tepişir olan karıncalara olur misali sizleri bu hallere düşüren zengin patronlara da bir mesaj olur belki.

 9. Gönderen

  Sayın yazar Karabük ile ilgili gelişmeleri sizlerden önce Karabük ile pek ilgisi olmayan sitelerden duyuyoruz. Sizlerden pek kaçmaz ama aşağıdaki olayı atlamışsınız. 🙂

  KBÜ monoray taşımacılık ile ilgili bir proje hazırlıyormuş galiba. Üniversite içersindeki ulaşım için deniliyor haberde ama olay için haber sitesi devrim falan kelimesi kullandığına göre sanki Karabük şehir merkezi ile Üniversite arasına kurulacak. Yoksa kampüs içersinde öyle bir sisteme ne gerek var? Acaba yeni yapılan yurtlar ile fakülte binalarının arasına mı? Bence oraya da gerek yok. Genç insanlar o arayı 2 dakikada yürüyüverirler…
  Eğer kampüs arasında düşünülüyor ise bu olaya belediye de bir el atsa da şehir ile üniversite arasına uygulansa fena olmaz. Hatta Bostanbükü’ye veya Çevriköprü’ye (oradaki firmalar da katkı sağlarlar ise neden olmasın) kadar da uzatmak mümkün olabilir belki. Safranbolu Karabük arasında bile düşünülebilir…..

  Aslında söz konusu firmayı yerel seçimler öncesi projeler havada uçuşurken, sizin sitenizdeki yorumlar bölümünde paylaşmıştım. Youtube’den örnek video da koymuştum…..

 10. Gönderen

  Yerel seçimler öncesi paylaşmış olduğum videoyu youtube’den tekrar buldum. Aşağıda;
  https://www.youtube.com/watch?v=z9MJGTJzQos

  Karabük Üniversitesi bunu başarabilirse, Karabük için çok güzel bir hizmet gerçekleştirmiş olurlar. Dua alırlar….
  Ancak sadece kampüs içersinde olacaksa pek faydası olmaz. Öğrenciler için eğlence, raylı sistemler öğrencileri için de dokunabilecekleri bir model sağlanmış olur….
  İşe Karabük bekediyesinin ve Safranbolu belediyesinin de dahil olması lazım. Karabük belediyesinin şehir merkezi ile üniversite arasına tren hattı düşüncesi vardı. Hem o gerçekleşmiş olur….
  Ama etüd proje çalışmasında Safranbolu ve Beşbievlern de düşünülmesi lazım. Karabük Safranbolu arasındaki trafik çok yoğun. Randıman alınırsa vatandaş Karabük ve Safranbolu belediye yönetcilerini rahat bırakmaz. İsterler…..

 11. Serbestleştirme

  Ulaşım planlaması yaparken dikkate alınması gereken bir yönde bir saatte taşınacak olan yolcu sayısıdır. bu sayı 10.000 i geçtiğinde tercih metro dur.
  http://www.imo.org.tr/resimler/ekutuphane/pdf/3205.pdf
  Tabi kademeli olarak geri geldiğinizde bu sayısı saatte 5.000 altında ise herhangi bir raylı sistem kurulması uygulama açısından verimsizdir. Bu noktada doğru seçim kara yolu toplu taşımacılığı, otobüslerdir.
  Tabi hepimiz en iyisi istiyoruz ama şimdilik ticari olarak uygulanabilir proje değil, tabi biletler 10 Tl civarı olmaz ise…

 12. Gönderen

  Sn. Serbestleştirme
  Belli ki ulaştırma ile ilgili bilgilisiniz.
  Eğer monorail ile ilgili yazdı iseniz haklı olabilrisiniz. Herhangibir yönde iddiacı olamam..
  Eğer monorail kampüsle sınırlı kalmayıp da şehir ulaşımı için de düşünülüyorsa, ilgilileri en güzel şekilde etüd edip, fizibilite raporları hazırlattırdıktan sonra değerlendireceklerdir muhakkak….

  Olayın ticari boyutunun yanında başka boyutlarını da gözönünde bulundurmak lazım. Belediye asansör ve yürüyen merdivenleri kurarken ticari boyutunu düşünmemiştir. Vatandaşların memnuniyet katsayısını yükseltmeyi ön plana almıştır. Tabi işin sürdürülebilirlik tarafı da önemli. Yürüyen sistemlerin işletme masrafları su faturalarında dikkat çekici, rahatsız edici bir şekilde hissedilse o iş sürdürülemez olur. 🙂

  Monaril sistemin ilk yatırım masrafları yüksek olabilir ama işletim masraflarının çok düşük olduğu söyleniyor.
  20 km.lik hatta yolcu başı 1-2 kuruş işletme masrafı olduğunu iddia ediyorlar. Bilet parası 1 lira olursa niye kazandırmasın ve sürdürülez bir işletme olmasın? İlk yatırım masrafları da diğer raylı sistemlerden düşükmüş. Fizibilite raporları olmadan kesin birşey söylemek zor bence. Böyle bir sistem olursa yolcu sayısı da şu anda olana göre daha artacaktır..
  Eksoz dumanı azalacak, trafik rahatlayacak. Bu konu ise işin bonusu….
  5-10 sene sonra Kararabük Safranbolu arasındaki trafik ne hale gelir kimbilir?

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Dinçer Lojistik Demoday 2023 başlıyor

Yayın: 07.12.2023 00:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Dinçer Lojistik tarafından sektörde faaliyet gösteren girişimleri desteklemek amacıyla iki yıldır düzenlenen Dinçer Lojistik Demoday'in üçüncü dönemi başlıyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, başvuruların 10 Aralık'a kadar süreceği Dinçer Lojistik Demoday; lojistik-tedarik zinciri ve perakende süreçleri temelinde yapay zeka, robotik, mobilite, iş zekası ve blockchain teknolojileri gibi pek çok alanda faaliyet gösteren startup'lar için önemli bir fırsat sunacak.

Birincinin 150 bin TL, ikincinin 100 bin TL ve üçüncünün 75 bin TL ödül kazanacağı etkinlik, bu sene ilk defa Ataşehir DasDas sahnede yüz yüze düzenlenecek.

20 Aralık'ta düzenlenecek etkinlikte yarışacak projeleri Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, Dinçer Lojistik CTO'su Murat Şencan, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı Hakan Kırımlı, Koç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Türkay, Strateji ve İş Geliştirme Danışmanı Arda Berkay Çağın, Webrazzi Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Arda Kutsal, Halk Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Zafer Mustafaoğlu, P&G Satın Alma Direktörü Filiz Mahir ve Fazla Üst Yöneticisi (CEO) Olcay Silahlı değerlendirecek.

Etkinlikte para ödülünün yanı sıra sektör profesyonelleri ve mentorlar ile çalışma, iş bağlantıları ve yatırım fırsatı gibi imkanlar sunulacak.

– “Etkinliğe ilgi her geçen yıl artıyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, geçen yıl 100'ü aşkın girişimin başvurduğu, 12 startup'ın ise finalde yarıştığı Demoday’e gösterilen ilgiden oldukça memnun olduklarını bildirdi.

İki yıldır düzenledikleri etkinliğin bu sene üçüncü dönemini başlattıklarını kaydeden Dinçer, şu açıklamalarda bulundu:

“Geride bıraktığımız yıllara bakarsak giderek artan bir ilgiden söz edebiliriz. Biz bu etkinlikle, sektörde yenilik yaratan, bir soruna çözüm üreten ya da parlak fikre sahip girişimlere kendilerini gösterme şansı sunuyoruz. Daha önce etkinliğimize katılan tüm startup'larla ilişkimizi sürdürüyor, kalıcılı ilişkiler kurmaya gayret ediyoruz. Girişimcileri ve girişimci adaylarını, iş fikirleriyle ve yenilikçi çözümleriyle birlikte sektörün geleceğine yön vermeye çağırıyoruz. Özellikle ana iş kolumuz lojistik ve tedarik zincirinin tamamını kapsayacak şekilde robotik, mobilite, yapay zeka, blockchain, iş zekası, endüstri 4.0 alanlarında yenilikçi çözümler sunan startup'ları etkinliğimize davet ediyoruz.”