Bölgenin Sesi Gazetesi
 

KBÜ Hastanesinde Bayram Coşkusu

Yayın: 25.04.2015 11:21
Paylaş:
A+ A-

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, KBÜ Hastanesinde sevinç ve coşkuyla kutlandı.

Çocuk Kliniklerinde yatarak tedavi gören minik hasta ve refakatçiler için klinik girişinde SosyalBen Derneği ile yapılan ortak etkinlikle palyaçolar gösteriler yaptı, hep birlikte şarkılar söylendi. Çocuklara hikaye kitabı, boyama kitabı ve boyama kalemlerinden oluşan hediye paketi dağıtıldı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hakkında açıklama yapan Başhekim Yardımcısı Uz.Dr.Tarık Filiz “Geleceğimiz olan çocuklarımızın, bu özel günlerinde yanında olmak istedik. Amacımız hastaların ve ailelerin yalnız olmadıklarını bilmeleri, çocuklarımızı ve ailelerini mutlu görmenin bizi de mutlu ettiğini bilmelerini istedik. Bu organizasyonda emeği geçen SosyalBen Derneği ile Sağlık Otelciliği Müdürlüğümüze teşekkür ederim” dedi.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

19 Mayıs’ta kahverengi kokarca böceği zararlısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı

Yayın: 07.12.2023 04:24
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

SAMSUN (AA) – 19 Mayıs ilçesinde kahverengi kokarca böceğinin zararları ve alınacak önlemlerle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Demet Aynan Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantıda, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ziraat mühendisi Dilber Sağlam, kahverengi kokarca böceğinin bitkilere verdiği zarar ve alınabilecek önlemler ile ilgili sunum yaptı.

19 Mayıs Kaymakamı İbrahim Civelek, zararlı böcekle mücadele konusunda ilçede yapılan geniş çaplı bilgilendirme toplantıları ve ilaçlama çalışmaları sayesinde zararın en aza indiğini, mücadeleye devam edileceğini belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Galip Baykal da kahverengi kokarca zararlısına karşı yürütülen çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

19 Mayıs Ziraat Odası Başkanı Bayram Konuş ise İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile koordineli şekilde zararlı ile mücadele ettiklerini, üreticilere destek olduklarını anlattı.

Sağlam da kahverengi kokarcanın bitkilere sokucu emici ağız yapısıyla zarar verdiğine işaret ederek, “Bu zarar, meyvelerde ve yapraklarda sarı lekeler, meyvelerde çukurlaşma, yaprakların kıvrılması ve dökülmesine neden olabilir. Özellikle meyvelerin olgunlaşma dönemindeki zararı daha fazladır. Bu dönemde meyvelerde kedi yüzüne benzer, meyvenin içine doğru genişleyen zedelenme çürük benzeri doku kayıpları oluşur. Kahverengi kokarcanın zararları sadece bitkisel üretime değil, nadir de olsa insan sağlığına da zarar verebilir. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için ev, depo gibi korunaklı alanlara girerler. Bu alanlara girerken üzerlerinde hastalık ve zararlıları taşıyabilirler. Ayrıca kışlama sırasında salgıladıkları kimyasallar, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Serkan Kalınbacak, 19 Mayıs Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mahmut Bilgen, 19 Mayıs Muhtarlar Derneği Başkanı Salih Karakartal ile üreticiler katıldı.