Bölgenin Sesi Gazetesi
 

Kıbrıs gazisi Artvin’de son seyahatine uğurlandı

Yayın: 19.09.2023 20:24
Kaynak: Anadolu Ajansı
Paylaş:
A+ A-

ARTVİN (AA) – Artvin'de vefat eden Kıbrıs gazisi Muhittin Yerli'nin cenazesi toprağa verildi.

Rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü Artvin Devlet Hastanesi'nde dün akşam hayatını kaybeden Yerli'nin (72) Türk bayrağına sarılı naaşı, Artvin Merkez Camisi'ne getirildi.

Burada öğlen vakti kılınan cenaze namazının akabinde Yerli'nin cenazesi Çamlık Mahallesi'ndeki aile mezarlığına defnedildi.

Törene, Yerli'nin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Vali Cengiz Ünsal, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası İdare Heyeti Lideri Seçkin Kurt ve vatandaşlar katıldı.

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Türkiye’nin birinci çeltik fabrikasının kurulduğu Tosya’da hasat başladı

Yayın: 23.09.2023 00:12
Kaynak: AA
Paylaş:
A+ A-

KASTAMONU (AA) – Türkiye'nin birinci çeltik fabrikasının kurulduğu Kastamonu'nun Tosya ilçesinde eser hasat ediliyor.

Ilgaz Dağı'nın eriyen kar sularından beslenen Devrez Çayı'ndan sulanan çeltik tarlalarında üretilen pirinç, lezzeti sebebiyle tercih ediliyor.

Türkiye'nin birinci çeltik fabrikasının Atatürk'ün talimatıyla 1926 yılında kurulduğu ilçede, coğrafik işaret tescilli Sarıkılçık cinsi pirinç ön plana çıkıyor. Bölgede Osmancık, Efe ve Yatkın çeşitleri de yetiştiriliyor.

Tosya Çevlik Köyü Muhtarı Uzman Sarı, AA muhabirine, köylerinde yaklaşık 1000 dekar yerde çeltik yetiştirildiğini söyledi.

Mayıs ayının başlarında çeltik tarlalarını ekime hazırladıklarını belirten Sarı, “Gübresini ve tohumunu atıyoruz. Daha sonra hasadı bekliyoruz. Eylül ayının 15'i prestijiyle suyu kesip çeltik hasadına biçerdöverlerle başlıyoruz.” dedi.

İlçede yaklaşık 10 bin dekar alanda çeltik ekimi yapıldığını lisana getiren Sarı, şunları kaydetti:

“Hayırlı olmasını diliyoruz. Kuraklıktan korkmuştuk fakat hasadımız pek uygun, bereketli oluyor. Biçerdöverlerle biçtiğimiz çeltikleri traktörlerle harmanlarımıza getiriyoruz. Harmanlarda çadırlara serip kuruttuktan sonra çuvallayıp fabrikaya dövdürmeye iletiyoruz. “

Çeltik üreticisi İsmail Coşar da emekli olduktan sonra köye yerleştiğini ve çeltik yetiştirmeye başladığını belirterek, “Elhamdülillah, bu yılki mahsulümüz çok hoş. Daha evvelce korkmuştuk lakin yağmurumuz çok yağdı. Çok hoş bir hasat gerçekleştiriyoruz.” sözünü kullandı.