“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu” Seul’de gerçekleştirildi

“Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonu” Seul’de gerçekleştirildi

Yayın: 14.09.2023 12:33
Paylaş:
A+ A-

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümü vurgusuyla dünyanın farklı noktalarında düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Yatırım Resepsiyonları”nın yeni adresi Güney Kore’nin Başkenti Seul oldu.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi açıklamasına göre, “Türkiye: Sizin Dayanıklı Ortağınız” temasıyla 13 Eylül’de gerçekleştirilen resepsiyonda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ve yatırım süreçleri değerlendirilirken, olası yatırım fırsatları da masaya yatırıldı.

Seul’de gerçekleştirilen resepsiyona Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Güney Kore Bilim, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Lee Jong Ho, Seul Büyükelçisi Murat Tamer ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Furkan Karayaka’nın yanı sıra iki ülkeden de iş insanları ve bürokratlar katıldı.

Resepsiyon sırasında aynı zamanda Güney Kore Bilim, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı bünyesindeki kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Global Digital Innovation Network ile Cumurbaşkanlığı Yatırım Ofisi arasında stratejik iş birliğine yönelik mutabakat zaptı imzalandı. Mutabakat zaptı imza törenine her iki ülkenin bakanları da iştirak etti.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Seul’de gerçekleştirilen resepsiyonun yanı sıra önemli bir programa da dahil oldu. Ofis, Türkiye’nin yatırım ortamının tanıtılması hedefiyle, altı yıldır aktif olarak katılım gösterilen, dünyanın en saygın ve geniş katılımlı forumlarından olan World Knowledge Forum’a (WKF) bu yıl da sponsor oldu.

“Asya’nın Davos”u olarak da bilinen forumda üst düzey kamu yetkilileri, siyasi liderler, önde gelen özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve kanaat önderleri yer aldı. 12-14 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilen forumun bu yılki teması “Techno Big Bang: Humanity on the Shoulders of Giants” oldu.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin 24’üncü World Knowledge Forum’da organize ettiği “Redefining Mobility with Distruptive Tech in Shifting Pradigms” başlıklı panele Togg CEO’su Gürcan Karakaş da katıldı.

Togg’un hikayesini ve geleceğe yönelik planlarını paylaşan Karakaş’ın yanı sıra panelde Bain Company Direktörü Armando Guastella da yer aldı. Guastella, sürdürülebilirliğin otomotiv sektörü dahil endüstriyi ve günlük yaşamlarımızı nasıl etkileyeceğine dair değerlendirmede bulundu. Paneli, gazeteci ve ünlü moderatör Ali Aslan yönetti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, forum kapsamında önemli görüşmeler de gerçekleştirdi. Kacır, Kore’nin otomotiv devlerinden, önemli teknoloji ve enerji sektörü markaları ile birebir toplantılar yaptı. Batarya üreticileri ile de bir araya gelerek Türkiye’ye yatırım yapmaları noktasında davetini yineledi.

“Türkiye, Koreli yatırımcılarımıza önemli fırsatlar sunuyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin, Güney Kore için Avrupa’daki en önemli ekonomik ortaklarından olduğunun altını çizdi.

Kacır, “İki ülke arasındaki tarihi ve kültürel yakınlık nedeniyle Türkiye, Koreli şirketlerin en rahat çalışabileceği ülkelerden biri. Bölgedeki diğer ülkelere kıyasla sağladığımız yatırım teşvikleri ve ekonomik reformlarla Türkiye, Koreli yatırımcılarımıza önemli fırsatlar sunuyor. Tüm Koreli firmaları sunduğumuz avantajları görmek, insanımızı daha yakından tanımak, yatırım fırsatlarını, kültürümüzü ve ülkemizin tüm doğal güzelliklerini deneyimlemek için Türkiye’ye davet ediyorum.” dedi.

Seul Büyükelçisi Murat Tamer de Türkiye ile Kore dostluğu kapsamında iki ülkenin birlikte yapacağı çok sayıda projenin bulunduğunu ifade etti.

Tamer, “İki ülkenin iş adamları bir araya gelince ortaya mega projeler çıkıyor. Tacın üzerinde değerli taşlar bulunur. Tacı oluşturmak için değerli taşları bir araya getirmek gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Furkan Karayaka ise teknoloji, inovasyon ve girişimcilik alanlarındaki gelişmelerle birlikte küresel ekonomiyi şekillendiren Dünya Bilgi Forumu’nun paydaşı olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Karayaka, “Türkiye, 400’e yakın Koreli şirkete ev sahipliği yapıyor ve son yıllarda başta imalat, lojistik, enerji, elektronik ve altyapı sektörlerinde olmak üzere Kore’den önemli yatırımlar çektik bu yatırımların hacmi 3,3 milyar ABD dolarının üzerindedir.

Türkiye ve Kore arasındaki güçlü bir tarihsel bağ, on yılı aşkın süredir devam eden ikili stratejik ortaklık ve geçtiğimiz günlerde imzalanan ‘Dinamik Türkiye-Kore İlişkileri için Yol Haritası’ ile beraber doğrudan yatırımlar için büyük bir potansiyel görüyoruz. Bu potansiyeli değerlendirmek için Koreli yatırımcıları Türkiye Yüzyılı’nda ülkemize yatırım yapmaya davet ediyoruz.” açıklamasında bulundu.(AA)

Görüş Bildir

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Akbank, Euromoney Mükemmellik Ödülleri’nde 3 ödül aldı

Anadolu Ajansı
Yayın: 19.07.2024 16:52
Paylaş:
A+ A-

İSTANBUL (AA) – Akbank, dünyanın önde gelen finans yayın grubu Euromoney Mükemmellik Ödülleri 2024'te üç ödülün sahibi oldu.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, “Orta ve Doğu Avrupa'nın En İyi Dijital Bankası” seçilen Akbank, aynı zamanda “Türkiye'nin En İyi Dijital Bankası” ve “Türkiye'de Çevre, Sosyal, Yönetişim (ÇSY) alanında En İyi Banka” ödüllerine layık görüldü.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı, Akbank'ın dijital bankacılık ve sürdürülebilirlik alanlarındaki yenilikçi yaklaşımlarının, kazandıkları bu önemli uluslararası ödüllerle bir kez daha tescillendiğini belirtti.

Sabancı, “Önümüzdeki dönemde de bu başarılarımızı pekiştirirken, bankacılığın geleceğini şekillendirmeyi sürdüreceğiz. Emeği geçen tüm çalışanlarımıza, bize güvenen müşterilerimize ve bizi her zaman destekleyen paydaşlarımıza teşekkür ederim.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Dijital aktif müşteri penetrasyonumuz yüzde 85'in üzerinde”

Akbank Genel Müdürü Kaan Gür de Akbank'ın müşterilerin ihtiyaçlarından yola çıkarak onlara yenilikçi, dinamik ve dijital teknolojiler ile desteklenen bütünsel bir deneyim sunduklarını aktararak, şunları kaydetti:

“Bu süreçte edindiğimiz başarılarla, sınırları aşmaktan gurur duyuyoruz. Euromoney Mükemmellik Ödülleri kapsamında kazandığımız 'Orta ve Doğu Avrupa’nın En İyi Dijital Bankası' ve 'Türkiye'nin En İyi Dijital Bankası' ödülleri, uzun yıllardır yenilikçi iş modellerine yaptığımız yatırımların bir sonucu. Yakın zamanda yapay zeka, nesnelerin interneti gibi alanlarda Türk bankacılık sektörünü ilklerle tanıştırdık. Akıllı saatlerle kolay ödeme deneyimi, Akbank Mobil'de farklı sektörlerdeki akıllı cihazlarla yaptığımız entegrasyonlar, Akbank Asistan'ın sesli iletişim yetkinliği kazanması, ayrıcalıklı bir hizmet olan portföy yönetiminin dijitalleştirilerek geniş müşteri bazımız ile buluşturulması gibi birçok yenilikçi ürün ve hizmeti de yine ilklere imza atarak müşterilerimizle buluşturduğumuz bir sene geçirdik.”

Gür, Akbank LAB çatısı altında 1000'den fazla ekosistem oyuncusuyla temas ederek, finansal teknoloji şirketleriyle ve büyük teknoloji firmalarıyla işbirliği yaparak, müşterilerine hızlı bir şekilde inovatif çözümleri taşımayı ve bu şirketlerle beraber değer üretmeyi uzmanlık alanları haline getirdiklerini bildirdi.

Dijitaldeki yenilikçi çalışmalarıyla birlikte bugün dijital aktif müşteri penetrasyonlarının yüzde 85'in üzerinde olduğunu belirten Gür, “Dijitaldeki müşteri trafiğimiz de tüm zamanların en yüksek seviyelerinde. Bu sayıyı her gün yukarıya taşımak için global düzeyde de gözlerin çevrildiği yeni fikirler üretmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Akbank'ın, 2030 sürdürülebilir finansman hedefini dört katına çıkararak 800 milyar lira olarak güncellediği bilgisini paylaşan Gür, “Sürdürülebilir mevduat, sürdürülebilir tarım, KOBİ Eko Dönüşüm, yeşil dış ticaret finansmanı gibi yenilikçi ürünlerimiz ve karbon ayak izi hesaplama, sürdürülebilirlik performans ölçümü gibi müşteri odaklı hizmetlerimizle de her zaman müşterilerimizin yanındayız. 2025 yılına kadar kadın KOBİ müşterilerimizin sayısında her yıl yüzde 10'luk büyüme hedefliyoruz. Başarılarımızın bize getirdiği sorumluluğun bilinciyle tüm paydaşlarımız için uzun vadeli değer yaratmayı sürdüreceğiz. Edindiğimiz başarılarla uluslararası platformlarda Türk bankacılık sektörünü temsil etmekten gurur duyuyoruz.” açıklanmasında bulundu